Osobnostní inventář - Big Five: Porovnání verzí

Z Wiki Katedry psychologie FF UPOL
Osobnostní inventář - Big Five
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
(Založena nová stránka s textem „ {{DISPLAYTITLE: Osobnostní inventář - Big Five}} {| |+ style="text-align: left;" | '''Základní informace''' |- | Název metody (lokální):|| Osobn…“)
 
Řádek 198: Řádek 198:
 
| style="text-align: left; vertical-align: top;" | Zdroje: || colspan="2" |  
 
| style="text-align: left; vertical-align: top;" | Zdroje: || colspan="2" |  
 
# Schuhfried, G. (2019). Manual Big five structure inventory. Mödling: Schuhfried GmbH.  
 
# Schuhfried, G. (2019). Manual Big five structure inventory. Mödling: Schuhfried GmbH.  
# Stachl, C., Au, Q., Schoedel, R., Samuel. D. Gosling, Gabriella. M., …  Bühner, M. (2020).  Predicting Personality from Patterns of Behavior Collected with Smartphones.
+
# Stachl, C., Au, Q., Schoedel, R., Samuel. D. Gosling, Gabriella. M., …  Bühner, M. (2020).  Predicting Personality from Patterns of Behavior Collected with Smartphones. Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America, 6(9). Doi: 10.1073/pnas.1920484117.  
Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America, 6(9). Doi: 10.1073/pnas.1920484117.  
 
 
# Arendasy, M., Sommer, M., & Feldhammer, M. (2014). Big five structure inventory. Mödling: Schuhfried GmbH.  
 
# Arendasy, M., Sommer, M., & Feldhammer, M. (2014). Big five structure inventory. Mödling: Schuhfried GmbH.  
 
# Hudáková, M., Sollár, T. (2018). Vzťah kariérových záujmov a štruktúry osobnosti. In Sborník příspěvků Sociální procesy a osobnost, 123-128. Získáno 7. prosince 2020 z ResearchGate.
 
# Hudáková, M., Sollár, T. (2018). Vzťah kariérových záujmov a štruktúry osobnosti. In Sborník příspěvků Sociální procesy a osobnost, 123-128. Získáno 7. prosince 2020 z ResearchGate.

Verze z 23. 11. 2021, 15:25


Základní informace
Název metody (lokální): Osobnostní inventář - Big Five
Zkratka metody (lokální): BFSI
Autoři adaptace lokalizace: Assessment System Czech Republic
Lokální vydavatel/ distributor metody: Assessment System Czech Republic
Rok vydání aktuální verze metody: 2019
Původní název metody (jde-li o lokalizaci): Big Five Structure Inventory
Původní zkratka metody (jde-li o lokalizaci): BFSI
Původní autoři metody: M. Arendasy
Rok vydání původní metody: 2008
Popis metody
Oborová klasifikace: X       Psychologie práce
X Psychologie organizace
X Dopravní psychologie
O Forenzní psychologie
X Poradenství pro volbu povolání
X Poradenství pro profesní vzdělávání
X Koučink a osobnostní rozvoj
     
Zaměření metody: Multidimenzionální inventář osobnosti je používán pro hodnocení faktorů Velké pětky: emoční stabilita, extroverze, otevřenost, svědomitost a souhlasnost. Určen je zejména pro řízení lidských zdrojů a uplatnění buď psychology nebo HR specialisty.

Psychologická doména: O GMA
O Struktura inteligence
O Specifické kognitivní funkce, uveďte jaká: .....
X Osobnost - rys
O Osobnost - typ
O Osobnost - stav
O Osobnost - dynamika
O Hodnoty a motivace
O Zájmy
O Situační modely chování
O Postoje
O Skupinové procesy
O Agregované skupinové jevy
O Manuální zručnost

Popis metody:

Dotazník měří pět velkých dimenzí osobnosti a zároveň jejich jednotlivé subfaktory. Každá dimenze sestává ze šesti subfaktorů. BFSI obsahuje celkem 300 položek ve formě adjektiv a výroků, k jejichž hodnocení slouží čtyřbodová škála, prostřednictvím které respondent odpovídá, jak moc je pro něj typické adjektivum či výrok. Mezi faktory a subfaktory patří: emoční stabilita (bezstarostnost, vyrovnanost, pozitivní ladění, sociální jistota, sebekontrola, emocionální robustnost), extraverze (přátelskost, společenskost, asertivita, dynamika, dobrodružnost, veselost), otevřenost (otevřenost k imaginaci, estetice, pocitům, akcím, nápadům, hodnotám systému), svědomitost (kompetence, smysl pro pořádek, smysl pro povinnost, ambice, disciplína, obezřetnost) a přívětivost (ochota důvěřovat, upřímnost, vstřícnost, laskavost, skromnost a přirozenost).


Forma administrace: O Tužka - papír
O Manuální manipulace
X Na lokální stanici PC
O On-line
     
Způsob administrace: X Individuální
X Skupinová
Délka administrace: Administrace: U standartní formy testu (S1) je test dlouhý průměrně 21 minut, u screeningové formy testu (S2) jsou to pak průměrně 4 minuty.
Vyhodnocení: Okamžitě - prostřednictvím počítačového programu.
Interpretace: Okamžitě - prostřednictvím počítačového programu.
Příprava výstupní zprávy / zpětné vazby: Okamžitě - prostřednictvím počítačového programu.

Normy:

Pro standartní formu (S1) byl rozsah souboru N=1314 německy mluvících jedinců ve věku od 14 do 85 let. Vzorek se skládá z 655 mužů (49,9 %) a 659 (50,1 %) žen. Rozdělení dle pohlaví odpovídá očekávanému rozdělení populace, vypočítaného při sčítání lidu z roku 2001. Věk respondentů se pohyboval mezi 14 a 85 lety (průměr = 39,28; SD= 14,52). Celkem 150 (11,4 %) lidí nedokončilo povinnou školní docházku, 313 (23,8 %) ukončilo povinnou školní docházku bez odborného vzdělání (úroveň vzdělání 2 dle EU), 362 (27,6 %) lidí absolvovalo odborné vzdělání (úroveň vzdělání 3 dle EU) , 256 (19,5 %) lidí získalo středoškolské vzdělání s maturitou (úroveň vzdělání 4 dle EU) a 233 (17,7 %) lidí mělo vysokoškolské vzdělání. Přes překlad dotazníku do češtiny nejsou dostupné české normy. Vedle německých jsou doszupné Britské, Rakouské a Brazislké normy.

Doporučené standardní skóry:

Základem interpretace je skóre percentilu pro pět velkých dimenzí osobnosti a jejich dílčí subfaktory. Obecně je percentilový skór <16 interpretován jako podprůměrné skóre, percentil mezi hodnotami 16 a 24 je hodnocen jako podprůměrný. Hodnota percentilu od 25 do 75 interpretujeme jako průměrnou úroveň. Percentilový skór mezi 76 a 84 odráží průměrnou až naprůměrnou úroveň a percentil <84 vyjadřuje nadprůměrnou úroveň. Normy se vždy vztahují ke konkrétní referenční populaci.

Kvalifikační požadavky na použití metody (A, B, C dle www.testcentrum.cz): O       Kdokoliv
O Kdokoliv po zaškolení, odkaz na kurz: ......
X A
O B
O C

Výstupní zpráva / zpětná vazba
Forma výstupní zprávy: O       Metoda bez výstupní zprávy a bez struktury
O Uživatel připravuje dle definované struktury
X Výstupní zpráva s možností editace uživatelem
O Výstupní zpráva bez možnosti editace uživatelem
     
Výstupní zpráva je k dispozici spolu s metodou: X Ano
O Ne
     
Formát výstupní zprávy: O Text
O Grafika
X Text a grafika
     
Rozsah výstupní zprávy: O Velmi stručný      
O Základní textové interpretace      
X Podrobné textové interpretace    
     
Příjemce zprávy: X Pouze uživatel metody či jiný kvalifikovaný specialista
X Klient
O Třetí strana bez kvalifikace
O Všechny zainteresované strany

Forma dodání metody:

BFSI je součástí Vienna Test System. K použití testu je nejprve potřeba zakoupit basic VTS software s USB klíčem a k tomu konkrétní test jako modul (BFSI). Manuál je součástí metody. BFSI software je možné kupovat na počet administrací nebo časovou licenci.

Náklady na metodu: O Jednorázové při nákupu metody
O Opakované při nákupu fyzického materiálu
X Opakované při nákupu on-line administrací včetně vyhodnocení
O Opakované při nákupu on-line vyhodnocení

Validita:

Obsahová validita jednotlivých subškál je dána na základě teorie odpovědi na položku. Další důkazy validity jsou získány z faktorové analýzy, která zkoumá faktorovou strukturu BFSI, a studií konvergentní a diskriminační validity škál BFSI ve srovnání s dalšími testy. Důkazem konstruktové validity je kovariance latentních faktorů, které jsou identické napříč pěti jazykovými verzemi. Důkazem kriteriální validity je například studie Vettera a Sommera, která se zabývala predikcí pracovního úspěchu příchozích a odchozích pracovníků call centra. Pro prozkoumání přínosu BFSI k predikci pracovního úspěchu byla provedena hierarchická regresní analýza pro obě skupiny pracovníků samostatně. U přicházejících zaměstnanců byly jako statisticky významné prediktory identifikovány otevřenost, vstřícnost a frustrační tolerance. U odcházejících pracovníků byly jako statisticky významné prediktory identifikovány svědomitost a otevřenost.

     
Reliabilita:

Koeficienty reliability (Cronbachova alfa) se pro subfaktory emocionální stability pohybují mezi 0,85 a 0,96. Koeficienty reliability se pro subfaktory extraverze pohybují mezi 0,86 a 0,96, u otevřenosti v rozsahu od 0,83 do 0,95, u svědomitosti mezi 0,90 a 0,97 a u přívětivosti mezi od 0,80 do 0,91. Co se týká test-retest reliability, interval mezi testy byl 3,5-4 měsíce a výsledek porovnání dvou měření přinesl Cohenovo d nižší než 0,2. Výzkumný vzorek sestával ze 103 mužů a 111 žen ve věku od 15 do 80 let.

     
Zvláštní požadavky pro použití metody:

Basic VTS software + BFSI software


Zdroje:
  1. Schuhfried, G. (2019). Manual Big five structure inventory. Mödling: Schuhfried GmbH.
  2. Stachl, C., Au, Q., Schoedel, R., Samuel. D. Gosling, Gabriella. M., … Bühner, M. (2020). Predicting Personality from Patterns of Behavior Collected with Smartphones. Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America, 6(9). Doi: 10.1073/pnas.1920484117.
  3. Arendasy, M., Sommer, M., & Feldhammer, M. (2014). Big five structure inventory. Mödling: Schuhfried GmbH.
  4. Hudáková, M., Sollár, T. (2018). Vzťah kariérových záujmov a štruktúry osobnosti. In Sborník příspěvků Sociální procesy a osobnost, 123-128. Získáno 7. prosince 2020 z ResearchGate.