Test profesních předpokladů

Z Wiki Katedry psychologie FF UPOL
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání


Základní informace
Název metody (lokální): Test profesních předpokladů
Zkratka metody (lokální): TPP
Autoři adaptace lokalizace: Mgr. Petr Cagaš
Lokální vydavatel/ distributor metody: Verita Diagnostics, s. r. o.
Rok vydání aktuální verze metody: 2016
Původní název metody (jde-li o lokalizaci): Test profesních předpokladů
Původní zkratka metody (jde-li o lokalizaci): TPP
Původní autoři metody: Mgr. Petr Cagaš
Rok vydání původní metody: 2016
Popis metody
Oborová klasifikace: X       Psychologie práce
X Psychologie organizace
O Dopravní psychologie
O Forenzní psychologie
O Poradenství pro volbu povolání
X Poradenství pro profesní vzdělávání
X Koučink a osobnostní rozvoj
     
Zaměření metody: Test měří osobnostní předpoklady a výkonové schopnosti v oblasti psychologie práce. Je primárně zaměřen na výběr pracovníků v rámci výběrového řízení. Dále může být použit při rozhodování o dalším rozvoji daného zaměstnance. Metoda je využívána také v rámci projektů bilanční diagnostiky.

Psychologická doména: O GMA
O Struktura inteligence
X Specifické kognitivní funkce: analytické myšlení, kapacita pozornosti, výkon paměti
X Osobnost – rys
O Osobnost – typ
O Osobnost – stav
O Osobnost – dynamika
O Hodnoty a motivace
O Zájmy
O Situační modely chování
O Postoje
O Skupinové procesy
O Agregované skupinové jevy
O Manuální zručnost

Popis metody:

Vedení a rozhodování – nezávislost na mínění ostatních, schopnost svobodného vstupování do interakcí, sociální dominance, přesvědčení o vlastním vlivu a autoritě vůči ostatním; lidé s vysokými skóry bývají sebevědomí, rozhodní, přesvědčiví, asertivní, schopní vyjádřit své požadavky apod. Aktivita a tah na branku – dynamičnost, energické zaměření na dosažení cílů, přímost v jednání, motivace působit jako určující činitel podněcující změny. Interaktivita a prosazení – orientace na sociální kontakty, potřeba rozšiřovat síť kontaktů, živost, sebedůvěra při jednání s ostatními. Podpora a spolupráce – kooperativní stránka pracovních vztahů, týmová spolupráce, vnímání potřeb a perspektiv druhých, vciťování se do druhých, ochota druhé povzbuzovat a podporovat. Organizovanost a výkon – preference zaměření na věcnou činnost, potřeba výkonu, organizovanost, uspořádání vlastní aktivity, potřeba kontroly procesu a reálného produktu práce, zaměření na detail, vytrvalost a schopnost potlačit rušivé elementy. Flexibilita a odolnost – odolnost vůči stresu způsobenému psychickou zátěží, otevřenost vůči změnám. Potřeba poznávání – pozitivní postoj k novým informacím a k rozšiřování všeobecného přehledu. Analýza a interpretace – analytické myšlení, uplatňování logických mentálních operací. Rozhodování pod časovým tlakem 1 – v přísném časovém limitu, rozhodnost. Rozhodování pod časovým tlakem 2 – viz varianta č. 1. Kreativita a koncepční myšlení – schopnost nacházet strukturu v celku a nové smysluplné celky vytvářet, souvisí s představivostí, mentální pohotovostí a schopností uplatňovat známé informace v neobvyklých a účelných spojeních. Paměťová úloha 1 – administrace číselného čtverce s barevně vyznačenými geometrickými vzory. Pamětová úloha 2 – obtížnější paměťová úloha než 1. Pozitivní sebeobraz a stylizace – kontrolní škála, upozorňuje na nedůvěryhodné výsledky testu.


Forma administrace: O Tužka-papír
O Manuální manipulace
O Na lokální PC stanici
X On-line
     
Způsob administrace: X Individuální
X Skupinová
Délka administrace: Administrace: Obvykle cca 35 minut.
Vyhodnocení: V základním nastavení se vyhodnocení ve formě automatizované zprávy zobrazí ihned po dokončení testu (opětovným zadáním přístupových údajů je možné výsledný report opět zobrazit či si jej zobrazí personalista).
Interpretace: Automatizovaná interpretace k celkovým výsledkům (silné a slabé stránky), dále na úrovni jednotlivých měřených rysů a s ohledem na obecnější zaměření (profesní oblasti).
Příprava výstupní zprávy / zpětné vazby: Výstupní zpráva dostupná ihned (pokud k ní zákazník neobjedná např. doplňující a shrnující komentář odborného psychologa).

Normy:

N = 619, česká populace. Další informace nejsou dostupné.

Doporučené standardní skóry:

T-skóry.

Kvalifikační požadavky na použití metody (A, B, C dle www.testcentrum.cz): O       Kdokoliv
X Kdokoliv po zaškolení, odkaz na kurz: petr.cagas@verita-diagnostics.cz, +420 724 723 479
O A
O B
O C

Výstupní zpráva / zpětná vazba
Forma výstupní zprávy: O       Metoda bez výstupní zprávy a bez struktury
O Uživatel připravuje dle definované struktury
O Výstupní zpráva s možností editace uživatelem
X Výstupní zpráva bez možnosti editace uživatelem
     
Výstupní zpráva je k dispozici spolu s metodou: X Ano
O Ne
     
Formát výstupní zprávy: O Text
O Grafika
X Text a grafika
     
Rozsah výstupní zprávy: O Velmi stručný      
O Základní textové interpretace      
X Podrobné textové interpretace    
     
Příjemce zprávy: O Pouze uživatel metody či jiný kvalifikovaný specialista
O Klient
O Třetí strana bez kvalifikace
X Všechny zainteresované strany

Forma dodání metody:

Test je prodejně nabízen po sadách kreditů, dodání konkrétním subjektům dle specifikace zakázky (v základním nastavení funguje tak, že po využití kódu do testu on-line se výsledky zobrazí respondentovi, který test vyplnil; může však být po domluvě se zadavatelem specifikováno jinak, např. zpráva pouze pro personalistu zadavatele, tj. po vyplnění testu se respondentovi výsledky neukážou).

Náklady na metodu: O Jednorázové při nákupu metody
O Opakované při nákupu fyzického materiálu
X Opakované při nákupu on-line administrací včetně vyhodnocení
O Opakované při nákupu on-line vyhodnocení

Validita:

Souběžná validizace TPP a NEO-PI-R z roku 2018 (N = 102), potvrzena silná záporná korelace flexibility a odolnosti vůči zátěži s NEO-PI-R neuroticismem, středně silné korelace interaktivita a prosazení s NEO-PI-R extraverzí, středně silná korelace TPP organizovanost a výkon se svědomitostí, středně silná korelace TPP potřeby poznávání s NEO-PI-R otevřeností ke zkušenosti. Dále dle studie souběžné validity z roku 2017 (N = 134, účastníci kurzů bilanční diagnostiky) potvrzena středně silná korelace výkonových subtestů (analýza a interpretace, kreativita a koncepční myšlení) s Ravenovým testem inteligence (středně silné korelace), osobnostní škály korelovaly s NEO-FFI v podobné síle korelace jako ve zmíněné souběžné validizaci z r. 2018. Standardizace z r. 2016 prokazuje faktorovou validitu metodou analýzy maximální věrohodnosti (3 obecnější osobnostní a 2 výkonové faktory).

     
Reliabilita:

Škály a jejich reliabilita (Cronbachova alfa): rozhodování pod časovým tlakem 1 = 0,70, rozhodování pod časovým tlakem 2 = 0,70, paměťová úloha 1 = 0,91, paměťová úloha 2 = 0,91, pozitivní sebeobraz a stylizace = 0,65, vedení a rozhodování = 0,82, aktivita a tah na branku = 0,74, interaktivita a prosazení = 0,78, podpora a spolupráce = 0,75, organizovanost a výkon = 0,80, flexibilita a odolnost = 0,86, potřeba poznávání = 0,61. Výkonové škály (rozhodování pod časovým tlakem a paměťové úlohy) dosahují přiměřených až vynikajících úrovní reliability (měřeno jako stabilita výkonu v čase). Pozn.: rozhodování pod časovým tlakem 1 a 2 jsou subtesty škály analýza a interpretace. Paměťová úloha 1 a 2 jsou subtesty škály kreativita a koncepční myšlení. Osobnostní škály jsou převážně na úrovni přiměřené až dobré reliability (vnitřní konzistence), ale je třeba opatrnosti při interpretaci výsledků na škálách pozitivní sebeobraz a stylizace a potřeba poznávání.

     
Zvláštní požadavky pro použití metody:

Nejsou.


Zdroje:
  1. Test profesních předpokladů: Psychometrický manuál. Verita Diagnostics.
  2. Vyžádání doplňujících informací od jednatele firmy.
  3. Webové stránky společnosti www.verita-diagnostics.cz