Dotazník interpersonální orientacce

Z Wiki Katedry psychologie FF UPOL
Dotazník interpersonální orientacce /
Verze z 16. 2. 2022, 21:00, kterou vytvořil Choupr00 (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „ {{DISPLAYTITLE: Dotazník interpersonální orientacce}} {| |+ style="text-align: left;" | '''Základní informace''' |- | Název metody (lokální):||…“)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání


Základní informace
Název metody (lokální): Dotazník interpersonální orientacce
Zkratka metody (lokální): FIRO - B
Autoři adaptace lokalizace: Jiří Kožený
Lokální vydavatel/ distributor metody: Psychodiagnostické a didaktické testy, n.p. Bratislava
Rok vydání aktuální verze metody: 1976
Původní název metody (jde-li o lokalizaci): Fundamental Interpersonal Relations Orientation - B (behavior)
Původní zkratka metody (jde-li o lokalizaci): FIRO - B
Původní autoři metody: William C. Schutz
Rok vydání původní metody: 1955
Popis metody
Oborová klasifikace: X       Psychologie práce
X Psychologie organizace
O Dopravní psychologie
O Forenzní psychologie
X Poradenství pro volbu povolání
X Poradenství pro profesní vzdělávání
X Koučink a osobnostní rozvoj
     
Zaměření metody: Dotazník se zaměřuje na predikci interpersonálního chování a zjišťování charaktristického způsobu sociální orientace na druhé, umožňuje odhad vztahů mezi dvěma i více jedinci. Interpersonální chování vysvětluje na základě tří interpersonálních potřeb (inkluze, kontroly a afekce).

Psychologická doména: O GMA
O Struktura inteligence
O Specifické kognitivní funkce, uveďte jaká: .....
O Osobnost - rys
X Osobnost - typ
O Osobnost - stav
O Osobnost - dynamika
X Hodnoty a motivace
O Zájmy
X Situační modely chování
X Postoje
X Skupinové procesy
X Agregované skupinové jevy
O Manuální zručnost

Popis metody:

Dotazník vychází z teorie interpersonální orientace, slouží k posouzení individuálních způsobů sociální orientace vůči druhým lidem, je zaměřen na určení typu interpersonálního chování a dále je možné jej využít k predikci typu interpersonálního chování. Dotazník obsahuje 54 položek, které zachycují interpersonální kompatibilitu ve třech oblastech interpersonálních potřeb: inkluze (I), kontrola (C) a afekce (A). Každá potřeba je vyhodnocena z hlediska chování vyjadřovaného (e) a chování vyžadovaného (w). Dotazník se tedy skládá ze 6 jednodimenzionálních škál (Ie, Iw, Ce, Cw, Ae, Aw), přičemž každá škála Guttmanova typu obsahuje 9 tvrzení, ke kterým se respondent vyjadřuje na 6 bodové posuzovací stupnici. Šest základních škal: 1. Ie (inkluze, výdej): skór v této škále posuzuje míru vyjadřovaného chování v oblasti aktivního zahajování kontaktu s ostatními lidmi 2. Iw (inkluze, příjem): dosažený skór vyjadřuje míru vyžadovaného chování od druhých od kterých si přeje, aby ho zahrnovali do svých činností a plánů 3. Ce (kontrola, výdej): skór představuje míru vyjadřovaných tendencí k přebírání odpovědnosti za ostatní. 4. Cw (kontrola, příjem): míra vyžadovaného chování od druhých v oblasti kontroly druhými. 5. Ae (afekce, příjem): posuzuje míru vyjadřovaného chování v oblasti blízkých vztahů. 6. Aw (afekce, příjem): míra vyžadovaného chování od druhých lidí v oblasti blízkých vztahů. Metoda je využitelná v poradenství, rodinné terapii, výzkumu i v oblasti psychologie práce.


Forma administrace: X Tužka - papír
O Manuální manipulace
O Na lokální stanici PC
O On-line
     
Způsob administrace: X Individuální
X Skupinová
Délka administrace: Administrace: Doba administrace není časově omezena, obvykle trvá vyplnění 15 minut.
Vyhodnocení: Čas potřebný k vyhodnocení autor neuvádí.
Interpretace: Čas potřebný k interpretaci autor neuvádí.
Příprava výstupní zprávy / zpětné vazby: Manuál explicitně nepopisuje jakým způsobem komunikovat výsledek testu, pouze navrhuje interpretace podle hodnot jednotlivých skórů. V příručce je uveden příklad interpretace výsledků u osob A a B a jejich kompatibility. Dále je v příručce nastíněn obecný teoretický výkladový rámec Schutzovi teoire kompatibility a jednotlivých indexů, ze které je možné sestavit profil testované osoby a jeho interpersonální orientace v sociální interakci.

Normy:

Dotazník byl standardizován v letech 1970-71 na vzorku 1009 osob. Do vzorku byly vybrány osoby z 5ti sociálních skupin ve složení: 233 studentů gymnázia, 442 studentů VŠ technického zaměření, 175 studentů VŠ humanitního směru, 51 učitelů, 108 ředitelů a kádrových rezerv. Co do velikosti lze vzorek považovat za reprezentativní, nicméně se dá usuzovat, že jeho složení reprezentativní není. Soubor je v každé skupině rozdělen dle rodu, průměrný věk je v jednotlivých skupinách 16.5, 40, 45, 21 a 22 let. Příručka obsahuje také soubor průměrných hodnot skórů pro čtyři klinické skupiny o celkovém počtu 127 osob (paranoidní, psychopaté, depresivní, anxiózní).

Doporučené standardní skóry:

V dotazníku jsou použity Guttmanovi škály, které se pomocí lineární transformace převádějí na standartní skóry. Postup při interpretaci výsledků se příliš neliší od postupu při intepretaci jiných osobnostních testů. Skóry 0 - 1 a 8 - 9 jsou extrémně nízké a vysoké skóry. Chování jedince bude mít tedy kompulzivní charakter. Skóry 2 - 3 a 6 - 7 jsou skóry nízké a vysoké a chování v daném směru bude pro jedince typické. Skóry 4 - 5 jsou skóry hraniční. Chování daných osob je vyrovnané a má tendenci směřovat k nízkým nebo vysokým skórům.

Kvalifikační požadavky na použití metody (A, B, C dle www.testcentrum.cz): O       Kdokoliv
O Kdokoliv po zaškolení, odkaz na kurz: ......
X A
O B
O C

Výstupní zpráva / zpětná vazba
Forma výstupní zprávy: X       Metoda bez výstupní zprávy a bez struktury
O Uživatel připravuje dle definované struktury
O Výstupní zpráva s možností editace uživatelem
O Výstupní zpráva bez možnosti editace uživatelem
     
Výstupní zpráva je k dispozici spolu s metodou: O Ano
X Ne
     
Formát výstupní zprávy: X Text
O Grafika
O Text a grafika
     
Rozsah výstupní zprávy: O Velmi stručný      
X Základní textové interpretace      
O Podrobné textové interpretace    
     
Příjemce zprávy: O Pouze uživatel metody či jiný kvalifikovaný specialista
X Klient
X Třetí strana bez kvalifikace
X Všechny zainteresované strany

Forma dodání metody:

Brožovaná příručka metody FIRO-B obsahuje vyhodnocovací šablonu a sadu testovacích archů. Příručka obsahuje psychometrické parametry. Metode není aktuálně v distribuci.

Náklady na metodu: X Jednorázové při nákupu metody
O Opakované při nákupu fyzického materiálu
O Opakované při nákupu on-line administrací včetně vyhodnocení
O Opakované při nákupu on-line vyhodnocení

Validita:

Prediktivní validita byla ověřována ve vztahu k teorii kompatibility, která má odhadovat potencionální vztah mezi 2 osobami. Souběžná validita testu byla ověřována korelací s Cattelovým 16 PF. Statisticky významných korelací s testem 16PF je 37 %, nicméně jsou poměrně nízké.

     
Reliabilita:

Dotazník FIRO-B je složen z Guttmanových škál a jeho vnitřní konzistence je vyjádřena pomocí koeficientu reprodukovatelnosti, který byl stanoven pro škály i jednotlivé položky zvlášť a to pro oba rody (509 mužů, 500 žen) i dohormady pro celý vzorek, jeho hodnota neklesá pod 0.90. Při korelování jednotlivých škál byly nalezeny slabé korelace mezi (Ie), (Iw) , (Ae), (Aw). Faktorová analýza nicméně prokázala nezávislost a jednodimezionalitu jednotlivých škál. Reliabilita v čase byla sledována pro jednotlivé škály (na vzorku 42 vysokoškolských studentů, 18 mužů, 24 žen, průměrný věk 21 let) a po třech měsících se pohybuje v rozmezí: r = 0,74 - 0,82. Dependabilita byla ověřována na vzorku 66 středoškolských studentů (58 mužů, 8 žen, průměrný věk 18 let) v časovém rozmezí 3 týdnů a pro jednotlivé škály se pohybuje v rozmezí r = 0,47 - 0,78.

     
Zvláštní požadavky pro použití metody:

......


Zdroje:
  1. Svoboda, M. Humpolíček, P, Šnorek. ( 2013). Psychodiagnostika dospělých.Portál: Praha
  2. Kožený, J. (1976). FIRO-B Dotazník interpersonální orientace. Psychodiagnostické a didaktické testy.
  3. Ebertová, L. (neuvedeno). Recenze testu FIRO-B, dotazník interpersonální orientace. FSS MU Brno # # Urbánek, J., Denglerová, D., Širůček, T. (2011). Psychometrika, měření v psychologii. Portál: Praha