Dotazník designu pracovní pozice

Z Wiki Katedry psychologie FF UPOL
Verze z 5. 1. 2023, 15:11, kterou vytvořil 20015837 (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „{{DISPLAYTITLE: Dotazník designu pracovní pozice}} {| |+ style="text-align: left;" | '''Základní informace''' |- | Název metody (lokální):|| Dotaz…“)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání


Základní informace
Název metody (lokální): Dotazník designu pracovní pozice
Zkratka metody (lokální): WDQ
Autoři adaptace lokalizace: Jakub Procházka, Kateřina Bílovská, Adam Ťápal, Martina, Fejfarová, Martin Vaculík
Lokální vydavatel/distributor metody: Volně dostupná, viz použité zdroje
Rok vydání aktuální verze metody: 2020
Původní název metody (jde-li o lokalizaci): Work Design Questionnaire
Původní zkratka metody (jde-li o lokalizaci): WDQ
Autoři původní metody: F. Morgeson a S. Humphrey
Rok vydání původní metody: 2006
Popis metody
Oborová klasifikace: X       Psychologie práce
X Psychologie organizace
O Dopravní psychologie
O Forenzní psychologie
O Poradenství pro volbu povolání
O Poradenství pro profesní vzdělávání
O Koučink a osobnostní rozvoj
     
Zaměření metody: Metoda sleduje pracovní charakteristiky pracovní pozice z pohledu osoby, která ji zastává. Popisuje design pracovní pozice prostřednictvím jejich charakteristik, které jsou důležitým prediktorem pracovní motivace a výkonnosti. Posouzení charakteristik a poté další úprava pracovní pozice mohou vést ke zvýšení výkonnosti jednotlivců i celé organizace, vyšší pracovní spokojenosti a závazku k organizaci jednotlivých zaměstnanců. WDQ posuzuje 21 různých pracovních charakteristik, které by měly nejvíce napomoci k ovlivňování zaměstnanců na příslušných pracovních pozicích. Metoda umožňuje také srovnávání různých pracovních pozic. Hledá jejich silné a slabé stránky a zohledňuje je při stanovování spravedlivé odměny či jako podklad pro redesign práce. Metoda také umožňuje zkoumat vliv pracovních charakteristik na další konstrukty nebo zohledňovat charakteristiky pracovní pozice jako moderátor při výzkumech na vzorcích zahrnující zaměstnance působící na různých pozicích. Metoda WDQ je v zahraničí považována za nejkomplexnější a psychometricky nejlépe fungující metodu, která umožňuje měření charakteristik pracovních pozic (Procházka el al., 2020).

WDQ je základní měřítko pracovních charakteristik, které mohou akademici i praktici použít k provádění výzkumu povahy práce nebo k navrhování a přepracování pracovních míst v organizacích (Morgeson & Humphrey, 2006). Je předpokládáno, že metoda je a nadále bude využita pro mezinárodní srovnávání jak ve výzkumech, tak při interních analýzách v národních organizacích. Vytváří oproti dřívějším metodám důkladnější popis moderního pracovního prostředí, také je funkční napříč velkým množstvím pracovních pozic a různých podniků (Bílovská, 2018).


Psychologická doména: O GMA
O Struktura inteligence
O Specifické kognitivní funkce, uveďte jaká: .....
O Osobnost – rys
O Osobnost – typ
O Osobnost – stav
O Osobnost – dynamika
O Hodnoty a motivace
O Zájmy
O Situační modely chování
X Postoje
O Skupinové procesy
O Agregované skupinové jevy
O Manuální zručnost

Popis metody:

WDQ obsahuje 21 škál do kterých je rozděleno 77 položek. Škály popisují: (1) autonomie při organizování práce, (2) autonomie rozhodování, (3) autonomie při použití pracovních metod, (4) různorodost úkolů, (5) důležitost pracovních úkolů, (6) identita pracovních úkolů, (7) zpětná vazba z pracovní pozice, (8) složitost práce, (9) zpracování informací, (10) řešení problémů, (11) různorodost dovedností, (12) specializace, (13) sociální opora, (14) iniciovaná provázanost práce, (15) získaná provázanost práce, (16) spolupráce mimo organizaci, (17) zpětná vazba od ostatních, (18) ergonomie, (19) fyzické nároky, (20) pracovní podmínky, (21) používané vybavení. Mezi motivační charakteristiky patří škály č.: 1–12. Mezi sociální charakteristiky jsou řazeny škály č.: 13–17. Mezi kontextuální charakteristiky jsou řazeny škály č.: 18–21. Respondenti na jednotlivé položky odpovídají pomocí škály Likertova typu 1-5, přičemž 1 - rozhodně nesouhlasím; 2 - nesouhlasím; 3 - ani nesouhlasím, ani souhlasím; 4 - souhlasím; 5 - rozhodně souhlasím.


Forma administrace: X Tužka – papír
O Manuální manipulace
O Na lokální PC stanici
X On-line
     
Způsob administrace: X Individuální
X Skupinová
Délka administrace: Administrace: Administrují se položky postupně po jednotlivých škálách. Administrace metody je časově náročnější a pro některé účely může být příliš dlouhá. Délka administrace trvá cca do 20 minut.
Vyhodnocení: Informace není dostupná, odhadem 10 minut.
Interpretace: Informace není dostupná, odhadem 20 minut.
Příprava výstupní zprávy / zpětné vazby: Metoda poskytuje informace o postojích zaměstnance k jeho pracovní pozici. Zpětná vazba není standardním výstupem, vyhodnocení a interpretace přinášejí klíčové informace pro zainteresované strany (leader, HR oddělení, výzkum,…).

Normy:

Data pro normy byla získána na souboru 461 respondentů, z toho tvořily 63 % ženy. Průměrný věk zkoumajících byl 35,23 let. Nadpoloviční většina respondentů deklarovala vysokoškolské vzdělání (55,1 %). V průměru respondenti na své pozici působili 7,3 roku a pracovali 38,6 hodin týdně. Nejvíce respondentů pracovalo v oblasti služeb a prodeje (30,6 %), na administrativních pozicích (16,5 %), ve vzdělávání (12,4 %) a ve státní správě či samosprávě (12,1 %). Většina respondentů uvedla, že v jejich náplni práce převažuje duševní práce (71,4 %), 21,3 % uvedlo, že poměr duševní a manuální práce je přibližně stejný a pouze 7,4 % uvedlo, že v jejich náplni práce převažuje manuální činnost. Ve vzorku převažovali respondenti na kvalifikovaných pozicích. Data byla sbírána pomocí internetového dotazníku. Respondenti byli získání oslovením skrze email a sociální sítě. Podmínka pro vyplnění dotazníku byla, že musí pracovat nejméně půl roku na jedné pracovní pozici a v práci pobývat alespoň 20 hodin týdně. Převod na standardizovanou hodnotu lze provést s využitím průměrů a směrodatých odchylek pro jednotlivé oblasti uvedených v české studii.

Doporučené standardní skóry:

Nejsou stanoveny.

Kvalifikační požadavky na použití metody (A, B, C dle www.testcentrum.cz): X       Kdokoliv
O Kdokoliv po zaškolení, odkaz na kurz: ......
O A
O B
O C

Výstupní zpráva / zpětná vazba
Forma výstupní zprávy: X       Metoda bez výstupní zprávy a bez struktury
O Uživatel připravuje dle definované struktury
O Výstupní zpráva s možností editace uživatelem
O Výstupní zpráva bez možnosti editace uživatelem
     
Výstupní zpráva je k dispozici spolu s metodou: O Ano
X Ne
     
Formát výstupní zprávy: O Text
O Grafika
O Text a grafika
     
Rozsah výstupní zprávy: O Velmi stručný      
O Základní textové interpretace      
O Podrobné textové interpretace    
     
Příjemce zprávy: O Pouze uživatel metody či jiný kvalifikovaný specialista
O Klient
O Třetí strana bez kvalifikace
O Všechny zainteresované strany

Forma dodání metody:

Metoda je volně dostupná v rámci publikovaného článku (Československá psychologie, 2020).

Náklady na metodu: O Jednorázové při nákupu metody
O Opakované při nákupu fyzického materiálu
O Opakované při nákupu on-line administrací včetně vyhodnocení
O Opakované při nákupu on-line vyhodnocení

Validita:

Podporu pro konvergentní validitu přináší statisticky významná pozitivní korelace všech škál motivačních charakteristik s pracovní spokojeností (0,12 - 0,44), což je i vztah nalezený v originální studii. Další výsledky pro konvergentní validitu jsou uvedené v české studii (viz níže). Konfirmační faktorová analýza WDQ ukázala podobnou shodu 21-faktorového modelu s daty (RMSEA = 0.046; CFI = 0,89; TLI = 0,88) jako v případě původního dotazníku v anglickém jazyce. Standardizované faktorové náboje jednotlivých položek byly vysoké (0,60 až 0,90), pouze položka WDQ25 nebyla sycena faktorem složitost práce (0,21) v souladu s teoretickým modelem. Tuto položku autoři doporučují nezahrnovat do škály složitost práce, protože má v české i anglické verzi dva možné významy a nemusí být respondenty chápána v souladu s obsahem subškály. Projevila se také kriteriální validita subškály spolupráce mimo organizaci. Skór se lišil u respondentů pracujících ve službách a prodeji a respondenty na ostatních pracovních pozicích. Limitem souboru, na kterém byla ověřována validita je, že převažují vzdělanější respondenti a respondenti vykonávající duševní práci.

     
Reliabilita:

Všechny subškály WDQ prokázaly vnitřní konzistenci (McDonaldovo omega = 0,75 až 0,96) s výjimkou subškály sociální opory (0,64). Průměrná reliabilita je ω = 0,85. V případě faktorů různorodost dovedností, specializace a fyzické nároky omega přesahuje hodnotu 0,90. Celkově lze reliabilitu jednotlivých faktorů označit za dobrou.

     
Zvláštní požadavky pro použití metody:

Nejsou uvedeny.


Zdroje:
  1. Bílovská, K. (2018). Posouzení psychometrických charakteristik českého překladu Work Design Questionnaire (WDQ) [bakalářská práce, Masarykova univerzita, Fakulta sociálních studií]. https://is.muni.cz/th/vme42/Bilovska_BP.pdf
  2. Morgeson, F., & Humphrey, S. (2006). The Work Design Questionnaire (WDQ): Developing and validating a comprehensive measure for assessing job design and the nature of work. Journal of Applied Psychology, 91 (6), 1321–1339. https://doi.org/10.1037/0021-9010.91.6.1321
  3. Procházka, J., Bílovská, K., Ťápal, A., Fejfarová, M. & Vaculík, M. (2020). Dotazník designu pracovní pozice (WDQ: Validační studie českého překladu. Československá psychologie. 64 (2), 168-183. https://www.researchgate.net/publication/341616652_Czech_adaptation_of_Work_Design_Questionnaire_WDQ_Work_Design_Questionnaire_WDQ_validation_study_of_the_Czech_version_Dotaznik_designu_pracovni_pozice_WDQ_Validacni_studie_ceskeho_prekladu