Jednodimenzionální škála oddanosti: Porovnání verzí

Z Wiki Katedry psychologie FF UPOL
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
(Založena nová stránka s textem „ {{DISPLAYTITLE: Jednodimenzionální škála oddanosti}} {| |+ style="text-align: left;" | '''Základní informace''' |- | Název metody (lokální):||…“)
 
 
(Není zobrazena jedna mezilehlá verze od stejného uživatele.)
Řádek 204: Řádek 204:
 
|}
 
|}
  
[[Kategorie:Metody]]
+
[[Kategorie:Metody]][[Kategorie:Osobnostní dotazníky - screening]]

Aktuální verze z 20. 1. 2023, 13:57


Základní informace
Název metody (lokální): Jednodimenzionální škála oddanosti
Zkratka metody (lokální): KUT
Autoři adaptace lokalizace: Jakub Procházka, Anna Židlická, Hynek Cígler, Martin Vaculík, Howard J. Klein
Lokální vydavatel/distributor metody: Volně dostupná, viz použité zdroje
Rok vydání aktuální verze metody: 2019
Původní název metody (jde-li o lokalizaci): Unidimensional Target Neutral Commitment Measure
Původní zkratka metody (jde-li o lokalizaci): KUT
Autoři původní metody: Klein, H. J., Cooper, J. T., Molloy, J. C., Swanson, J. A.
Rok vydání původní metody: 2014
Popis metody
Oborová klasifikace: O       Psychologie práce
X Psychologie organizace
X Dopravní psychologie
O Forenzní psychologie
O Poradenství pro volbu povolání
O Poradenství pro profesní vzdělávání
X Koučink a osobnostní rozvoj
     
Zaměření metody: Metoda je orientována na zjištění míry závazku, neboli oddanosti, vůči stanovenému cíli zejména v oblasti profese. Tímto závazkem autoři originální verze metody (Klein et al., 2012) označují dobrovolné psychologické pouto odrážející oddanost a odpovědnost za určitý cíl. Škála je navržena tak, aby nepokrývala jí příbuzné komponenty (spokojenost, identifikaci aj.).

Psychologická doména: O GMA
O Struktura inteligence
O Specifické kognitivní funkce, uveďte jaká: .....
O Osobnost – rys
O Osobnost – typ
X Osobnost – stav
O Osobnost – dynamika
O Hodnoty a motivace
O Zájmy
O Situační modely chování
O Postoje
O Skupinové procesy
O Agregované skupinové jevy
O Manuální zručnost

Popis metody:

Metoda vznikla v reakci na nástroje starších konstruktů oddanosti s cílem odlišit konstrukt oddanosti od jiných zdánlivě podobných konstruktů. Záměrem bylo také přesně vystihnout definici pojmu “oddanost”, aby se zvýšila aplikovatelnost metody napříč všemi cíli (target-free) a stanovila se jasná pojmová hranice. KUT je nyní možné využít k zachycení závazku oddanosti k jakémukoliv cíli (např. osobě, týmu, pracovní skupině, rozhodnutí čí organizačnímu cíli). Konstrukt, ze kterého KUT vychází, je založen na myšlence, že oddanost k pracovišti je jednorozměrná konstrukce bez stanoveného cíle. Metodu tvoří čtyři položky a respondenti odpovídají na škále Likertova typu: 1 = Vůbec ne, 2 = Mírně, 3 = Středně, 4 = Docela, 5 = Extrémně.


Forma administrace: X Tužka – papír
O Manuální manipulace
O Na lokální PC stanici
X On-line
     
Způsob administrace: X Individuální
X Skupinová
Délka administrace: Administrace: Administrace (včetně instrukce) trvá, z důvodu mimořádné stručnosti škály, maximálně 5 minut.
Vyhodnocení: Do 5 minut.
Interpretace: Kromě celkové míry oddanosti jedince/skupiny vůči stanovenému cíli se zaměřujeme na charakter odpovědí jednotlivých položek. Dále si dle individuálního zaměření lze stanovit cut-off skóre. Celkový čas do 10 minut.
Příprava výstupní zprávy / zpětné vazby: K metodě se nevztahuje výstupní zpráva. Zpětná vazba může být poskytnuta například jako součást návazného pohovoru.

Normy:

Data pro českou verzi metody byla získána na souboru N = 795, všichni byli na současné pozici minimálně 2 měsíce s týdenním úvazkem minimálně 20 hodin. Průměrný věk byl 31,1 let a směrodatná odchylka 8,27. V souboru bylo 70% žen. Normy nejsou v publikovaném zdroji přímo stanoveny, ale normy pro celkový soubor lze odvodit převodem průměru a směrodatné odchylky pro jednotlivé položky či celou škálu na standardizované hodnoty.

Doporučené standardní skóry:

Hodnoty získané z dotazníku KUT ponecháváme v základní formě hrubých skórů, které získáme součtem odpovědí u jednotlivých položek.

Kvalifikační požadavky na použití metody (A, B, C dle www.testcentrum.cz): X       Kdokoliv
O Kdokoliv po zaškolení, odkaz na kurz: ......
O A
O B
O C

Výstupní zpráva / zpětná vazba
Forma výstupní zprávy: X       Metoda bez výstupní zprávy a bez struktury
O Uživatel připravuje dle definované struktury
O Výstupní zpráva s možností editace uživatelem
O Výstupní zpráva bez možnosti editace uživatelem
     
Výstupní zpráva je k dispozici spolu s metodou: O Ano
X Ne
     
Formát výstupní zprávy: O Text
O Grafika
O Text a grafika
     
Rozsah výstupní zprávy: O Velmi stručný      
O Základní textové interpretace      
O Podrobné textové interpretace    
     
Příjemce zprávy: O Pouze uživatel metody či jiný kvalifikovaný specialista
O Klient
O Třetí strana bez kvalifikace
O Všechny zainteresované strany

Forma dodání metody:

Metoda je dostupná v rámci publikovaného článku (Economics and Management, 2019).

Náklady na metodu: O Jednorázové při nákupu metody
O Opakované při nákupu fyzického materiálu
O Opakované při nákupu on-line administrací včetně vyhodnocení
O Opakované při nákupu on-line vyhodnocení

Validita:

Klein a kol. (2014) empiricky ověřili KUT pomocí pěti souborů zahrnujících 2 487 účastníků, a to zkoumáním jeho parametrů ve vztahu k osmi cílům. První soubor se skládal z porotců u soudu ve třech státech USA: N=1003. Dva další soubory sestávaly ze zaměstnanců dvou organizací - nemocnice: N=523 a výrobního závodu: N=374. Čtvrtý soubor představoval studenty zapsané na kurzu managementu: N=348 (vzorek použit pouze k ověřování dotazníku na měření závazku k akademickým cílům, nikoliv k organizaci). Poslední soubor tvořili absolventi studia ze studijního programu lidských zdrojů. Soubor byl záměrně vybírán z několika oblastí (prostředí, pozic aj.), aby se ověřila široká působnost dotazníkové metody. Při interpretaci výsledků standardizace byl brán v úvahu rod, věk a typ organizace (škola, zaměstnání), včetně typu úvazku. Data získaná na těchto souborech byla analyzována pomocí konfirmační faktorové analýzy. Výsledky podpořily předpoklad jednofaktorové struktury pro použití dotazníku k měření závazku vůči organizaci (CFI=1,00; RMSEA=0,02). Faktorové náboje jednotlivých položek byly následovné: KUT1 = 0,97, KUT2 = 0,84, KUT3 = 0,96, KUT4 = 0,91. Obsahová validita byla zkoumána pomocí studie definice konstruktu oddanosti, ale také konstruktu profesní identifikace, spokojenosti a záměru odejít z profese. Sada položek byla souboru prezentována náhodně ze škál měřících jednotlivé konstrukty. Třídění proběhlo s 89 – 97% správností. Diskriminační validita byla testována vztahem mezi závazkem vůči organizaci měřeným KUT dotazníkem a pracovní spokojeností. Výsledkem byl potvrzen pozitivní vztah (r=0,57; p<0,01), který však podporuje hypotézu o odlišitelnosti obou konstruktů. Konvergentní validita metody je ověřována vztahem s tendencí zaměstnance opustit svou organizaci, přičemž se očekával negativní vztah těchto dvou konstruktů a takovýto vztah byl i nalezen (r=-0,47; p<0,01), dále vztahem konstruktu jednání nad rámec své pozice (r = 0,28, p < 0,01), vnímaného výkon (r = 0,42, p < 0,05) a organizační identifikace (r = 0,53, p < 0,01). Česká validizační studie použila metody z originální studie, které byly dostupné v českém překladu. Výsledky vykazují téměř shodné výsledky jako u původní studie.

     
Reliabilita:

Jelikož se jedná o metodu jednodimenzionální, předpokladem je, že položky dotazníku spolu budou úzce souviset a zároveň se budou všechny vysoce vázat na jediný faktor. Reliabilita metody v původní studii byla ověřována za pomocí Cronbachovy α, která pro konkrétní cíl „organizace“ dosahovala hodnoty 0,81. Česká verze potvrzuje, že metoda je jednorozměrná a všechna standardizovaná zatížení byla nad 0,80, jelikož položky byly vysoce korelované. Vnitřní konzistence byla vysoká, oba ukazatele, McDonaldova ω a Cronbachova α, vykazovaly hodnotu 0,91.

     
Zvláštní požadavky pro použití metody:

Nejsou stanoveny.


Zdroje:
  1. Klein, H. J., Cooper, J. T., Molloy, J. C., & Swanson, J. A. (2014). The assessment of commitment: Advantages of a unidimensional, target-free approach. Journal of Applied Psychology, 99(2), 222–238. doi:10.1037/a0034751.
  2. Klein, H. J., Molloy, J. C., & Brinsfield, C. T. (2012). Reconceptualizing Workplace Commitment to Redress a Stretched Construct: Revisiting Assumptions and Removing Confounds. Academy of Management Review, 37(1), 130–151. doi:10.5465/amr.2010.0018.
  3. Procházka, J., Židlická, A., Cígler, H., Vaculík, M., Klein, H. J. (2019). The Czech adaptation of Klein et al’s. Unidimensional Target-neutral Scale of Commitment. Economics and Management. 22 (4), 52-67. doi: 10.15240/tul/001/2019-4-004.