Hoganův rozvojový test

Z Wiki Katedry psychologie FF UPOL
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání


Základní informace
Název metody (lokální): Hoganův rozvojový test
Zkratka metody (lokální): HDS
Autoři adaptace lokalizace: Rostislav Benák
Lokální vydavatel/ distributor metody: Assessment Systems Czech Republic
Rok vydání aktuální verze metody: 2012
Původní název metody (jde-li o lokalizaci): Hogan Development Survey
Původní zkratka metody (jde-li o lokalizaci): HDS
Původní autoři metody: Robert Hogan
Rok vydání původní metody: 1997
Popis metody
Oborová klasifikace: X       Psychologie práce
X Psychologie organizace
O Dopravní psychologie
O Forenzní psychologie
O Poradenství pro volbu povolání
X Poradenství pro profesní vzdělávání
X Koučink a osobnostní rozvoj
     
Zaměření metody: Dotazník identifikuje pro výkon rizikové dispozice osobnosti v běžné populační variabilitě, které neodhalí rozhovor. Sledované dispozice se obvykle projevují v krizových a zátěžových situacích, ve stresu nebo v situacích, kdy se osoba cítí uvolněná a své chování přestává kontrolovat. Tyto tendence mohou snižovat produktivitu, ztěžovat navazování pracovních vztahů, resp. omezovat jeho kariéru. Primárně jde o temnou stránku reputace osoby, která se projevuje v sociálním prostoru, sledované dispozice lze proto do určité míry považovat za trvalé zdroje disfunkčního chování v interpersonálním prostoru.

Psychologická doména: O GMA
O Struktura inteligence
O Specifické kognitivní funkce, uveďte jaká: .....
X Osobnost - rys
O Osobnost - typ
O Osobnost - stav
O Osobnost - dynamika
O Hodnoty a motivace
O Zájmy
O Situační modely chování
O Postoje
O Skupinové procesy
O Agregované skupinové jevy
O Manuální zručnost

Popis metody:

HDS obsahuje 168 tvrzení typu souhlasím/nesouhlasím. Tvrzení sytí jedenáct primárních škál, měřících překážky výkonu v sociálním kontextu založených na osobnostních dispozicích. Primární škály jsou 1. entuziastický - výbušný (náladovost, rozčarovanost, neukotvenost), 2. ostražitý - podezíravý (skeptičnost, nedůvěřivost, nevraživost), 3. opatrný - úzkostný (vyhýbavost, bojácnost, neprůbojnost), 4. rezervovaný - odtažitý (uzavřenost, nespolečenskost, netečnost), 5. svéhlavý - pasivně-agresivní (negativismus, nedoceněnost, popudlivost), 6. sebejistý - arogantní (nadřazenost, přílišná sebedůvěra, pocity výjimečnosti), 7. charismatický - manipulativní (podstupování rizika, impulzivita, manipulativnost), 8. živý - teatrální (stavění se na odiv, snadná rozptýlitelnost, předvádění se), 9. nápaditý - výstřední (excentričnost, senzibilita, vynalézavost), 10. pečlivý - puntičkářský (náročnost na výkon, perfekcionismus, organizovanost), 11. loajální - závislý (nerozhodnost, úslužnost, konformita). Primární škály jsou na základě výsledků faktorové analýzy seskupeny do 3 globální škál, které odpovídají konstruktu K. Horneyové (pohyb od lidí, proti lidem a k lidem).


Forma administrace: X Tužka - papír
O Manuální manipulace
O Na lokální stanici PC
X On-line
     
Způsob administrace: X Individuální
X Skupinová
Délka administrace: Administrace: 25 minut (podle manuálu, hodnocení metody uvádí 25-50 minut).
Vyhodnocení: U online beprostředně, pro verzi tužka-papír je nutné metody přepsat do online portálu.
Interpretace: Časový rozsah je závislý na typu objednané výstupní zprávy. Narativní zpráva obsahuje automaticky řadu textových informací bezprostředně po administraci, které je možné dále rozvinout o informace z manuálu. Pokud je výstupem datová zpráva, musí být vždy interpretována vyškoleným pracovníkem, který interperatci připravuje. Čas přípravy interpretace pak odpovídá zkušenostem a znalostem vyškoleného pracovníka (obecně cca 30 minut).
Příprava výstupní zprávy / zpětné vazby: Zprávy jsou dle dopředu zvoleného typu připravovány automaticky po skončení administrace.

Normy:

Rozsah souboru pro vytvoření globálních norem pro HDS (z roku 2019) činil: 83 560 osob, z toho 38 860 (46,5%) mužů a 31 832 (38,1%) žen, bez udání rodu 12 888 (15,42%) osob. Dle věku: méně než 30 let 10 854 (12,99%) osob, 30-39 let 25 972 (31,07%) osob, 40-49 let 19 588 (23,44%) osob, více než 50 let 7 505 (8,98%) osob, bez udání věku 19 661 (23,52%) osob. Pro hodnocení lze použít dva typy norem: Globální Hoganovy normy, používají se v zemích, kde dosud nebyly vypracovány normy lokální nebo v případech, kdy je výhodné využít normy globální. Lokální aktuální normy (ČR, 2012) pro HDS byly vytvořeny na vzorku 1 264 osob, z toho 774 (61,2%) mužů a 489 (38,7%) žen, bez udání rodu 1 (0,1%) osoba. Dle věku: 15-24 let 55 (4,4%) osob, 25-29 let 256 (20,3%) osob, 30-44 let 579 (45,8%) osob, 45-59 let 104 (8,2%) osob, bez udání věku 269 (21,3%) osob.

Doporučené standardní skóry:

Percentil. Skóre mezi 90 a 100 se pohybuje v zóně vysokého rizika, skóre mezi 89 a 70 se pohybuje v zóně průměrného rizika, skóre mezi 69 a 40 v zóně nízkého rizika a skóre mezi 39 a 0 se pohybuje v zóně nulového rizika.

Kvalifikační požadavky na použití metody (A, B, C dle www.testcentrum.cz): O       Kdokoliv
X Kdokoliv po zaškolení, odkaz na kurz: ......
O A
O B
O C

Výstupní zpráva / zpětná vazba
Forma výstupní zprávy: O       Metoda bez výstupní zprávy a bez struktury
O Uživatel připravuje dle definované struktury
O Výstupní zpráva s možností editace uživatelem
X Výstupní zpráva bez možnosti editace uživatelem
     
Výstupní zpráva je k dispozici spolu s metodou: X Ano
O Ne
     
Formát výstupní zprávy: O Text
O Grafika
X Text a grafika
     
Rozsah výstupní zprávy: O Velmi stručný      
O Základní textové interpretace      
X Podrobné textové interpretace    
     
Příjemce zprávy: O Pouze uživatel metody či jiný kvalifikovaný specialista
O Klient
O Třetí strana bez kvalifikace
X Všechny zainteresované strany

Forma dodání metody:

Testování lze objednat u Assessment Systems, který je autorizovaným distributorem Hoganových testů, objednatel obdrží online přístup emailem. Manuál ani psychometrické parametry nejsou součástí výstupní zprávy.

Náklady na metodu: O Jednorázové při nákupu metody
O Opakované při nákupu fyzického materiálu
X Opakované při nákupu on-line administrací včetně vyhodnocení
O Opakované při nákupu on-line vyhodnocení

Validita:

Konstuktová validita je podpořena výsledky z šesti anglických výzkumů a dvou amerických výzkumů. Byly evidovány korelace HDS a HPI, HDS a California Psychological Inventory, HDS a NEO PI-R, HDS a 16 PF, HDS a MVPI. Vzhledem k tomu, že tato analýza vyžadovala koralece mezi HDS a řadou dalších testů, byl limitovaný vzorek respondentů.

     
Reliabilita:

Jako ukazatel reliability je uváděna Cronbachova alfa, která prokazuje vnitřní konzistenci škál a subškál HDS. Pohybuje se od 0,63 (loajální - závislý) až k 0,77 (opatrný - úzkostný). Průměrná reliabilita dosahuje 0,71 napříč škálami. Reliabilita test-retest se pohybuje od 0,64 (svéhlavý-pasivněagresivní) do 0,75 (opatrný-úzkostný), průměr test-retest reliability napří škálami je 0,70. Infromace o reliabilitě české verze metody nejsou dostupné.

     
Zvláštní požadavky pro použití metody:

Pro přímou práci s uchazeči či zaměstnanci je nutné absolvovat certifikační kurz u Assessment Systems. Kurz následně umožňuje autonomně vybírat výstupní zprávy pro akztuálně řešený kontext, interpretovat výsledky a poskytovat zpětnou vazbu.


Zdroje:
  1. Rozhovor se zástupcem dodavatele metody v ČR.
  2. Wagnerová, I. (2011). Psychologie práce a organizace. Grada.
  3. Hogan, R., & Hogan, J. (2009). Hogan Development Survey Manual (3rd Ed.). Hogan.
  4. Creed, P., & Shackleton, V. (2007). Hogan Personality Inventory (HPI). In P. A. Lindley (Ed.), British Psychological Society Psychological Testing Centre test reviews. British Psychological Society.
  5. Hogan, R., Hogan, J., & Warrenfeltz, R. (2007). The Hogan guide: Interpretation and use of Hogan inventories. Hogan.
  6. The Development of a Czech Norm for the Hogan Personality Inventory, Hogan Development Survey, & Motives, Values, Preferences Inventory.
  7. Seitl, M. (2016). Testové psychodiagnostické metody pro výběr zaměstnanců. Univerzita Palackého v Olomouci.