Existenciální škála

Z Wiki Katedry psychologie FF UPOL
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání


Základní informace
Název metody (lokální): Existenciální škála
Zkratka metody (lokální): ESK
Autoři adaptace lokalizace: Karel Balcar
Lokální vydavatel/distributor metody: Hogrefe - Testcentrum, s.r.o.
Rok vydání aktuální verze metody: 2001
Původní název metody (jde-li o lokalizaci): The Existence Scale
Původní zkratka metody (jde-li o lokalizaci): ES
Autoři původní metody: A. Länge, C. Orgler, M. Kundi
Rok vydání původní metody: 1999
Popis metody
Oborová klasifikace: O       Psychologie práce
X Psychologie organizace
O Dopravní psychologie
O Forenzní psychologie
X Poradenství pro volbu povolání
X Poradenství pro profesní vzdělávání
X Koučink a osobnostní rozvoj
     
Zaměření metody: Jedná se o sebeposuzovací dotazník. Zjišťuje schopnost člověka (kompetenci) zacházet se sebou a s okolím, sleduje smysluplnost ve vlastním životě. Obecněji řečeno zjišťuje schopnost člověka ke smysluplné existenci. Přes význam metody pro oblast výzkumu (celková pracovní výkonnost, well-being) se otázka uplatnění duchovních sil široce objevuje v humanistické psychologii a pracích autorů těžících z těchto zdrojů při aplikacích v organizačním prostředí. ESK oslovuje část otázek sledovaných autory jako S. Covey, R. Barrett, W. Gardner, J. Avolio, nebo R. Greenleaf (na osobou orientovaná perspektiva).

Psychologická doména: O GMA
O Struktura inteligence
O Specifické kognitivní funkce, uveďte jaká: .....
X Osobnost – rys
O Osobnost – typ
X Osobnost – stav
O Osobnost – dynamika
O Hodnoty a motivace
O Zájmy
O Situační modely chování
O Postoje
O Skupinové procesy
O Agregované skupinové jevy
O Manuální zručnost

Popis metody:

Celkem dotazník obsahuje 46 položek. Odpovědi jsou zaznamenávány na šestibodové škále Likertova typu zakotvené slovně v každém bodě. Metoda je rozdělena do 4 základních škál. Sebeodstup (SO), Sebepřesah (SP), Svoboda (SV), Zodpovědnost (OD). První dvě škály je možno sloučit do faktoru vyššího řadu Personality (P). Stupnice Svoboda a Zodpovědnost se spojují do faktoru vyššího řádu Existencialita (E). Ty se dále slučují do nejvýše hierarchicky postaveného faktoru Celkové smysluplnosti (CS), který vypovídá o jedincově schopnosti smysluplného a autentického života.


Forma administrace: X Tužka – papír
O Manuální manipulace
O Na lokální PC stanici
O On-line
     
Způsob administrace: X Individuální
X Skupinová
Délka administrace: Administrace: 7 až 20 minut
Vyhodnocení: 3 minuty
Interpretace: 20 minut
Příprava výstupní zprávy / zpětné vazby: 30 minut

Normy:

V manuálu jsou uvedeny původní rakouské normy vytvořené na vzorku 1028 osob. Vzorek byl tvořen 434 muži a 594 ženami. Věkové rozložení bylo následující: 18 až 20 let (120 osob), 21 až 29 let (376 osob), 30 až 39 let (203 osob), 40 až 49 let (153 osob), 50 až 59 let (93 osob), 60 až 69 let (83 osob). Výzkumu se účastnilo 258 studentů, 62 osob v důchodu, 81 osob v domácnosti, 22 nezaměstnaných a 605 zaměstnaných osob.. Manuál je doplněn o tabulky místních norem. Normy byly vytvořeny na populaci 182 studentů pražských vysokých škol (společenskovědní a lékařské obory). V tomto případě se výzkumu účastnilo 70 mužů a 112 žen ve věku 18 až 22 let. Ke sběru dat došlo v říjnu 1994.

Doporučené standardní skóry:

T-skór, percentil, případně hrubý skór

Kvalifikační požadavky na použití metody (A, B, C dle www.testcentrum.cz): O       Kdokoliv
O Kdokoliv po zaškolení, odkaz na kurz: ......
X A
O B
O C

Výstupní zpráva / zpětná vazba
Forma výstupní zprávy: O       Metoda bez výstupní zprávy a bez struktury
X Uživatel připravuje dle definované struktury
O Výstupní zpráva s možností editace uživatelem
O Výstupní zpráva bez možnosti editace uživatelem
     
Výstupní zpráva je k dispozici spolu s metodou: O Ano
X Ne
     
Formát výstupní zprávy: X Text
O Grafika
O Text a grafika
     
Rozsah výstupní zprávy: O Velmi stručný      
O Základní textové interpretace      
X Podrobné textové interpretace    
     
Příjemce zprávy: O Pouze uživatel metody či jiný kvalifikovaný specialista
X Klient
O Třetí strana bez kvalifikace
O Všechny zainteresované strany

Forma dodání metody:

Při koupi úplného testového souboru obdrží uživatel příručku (včetně psychometrických charakteristik metody), 50ks dotazníků, 50ks hodnotících listů a skórovací šablony.

Náklady na metodu: O Jednorázové při nákupu metody
X Opakované při nákupu fyzického materiálu
O Opakované při nákupu on-line administrací včetně vyhodnocení
O Opakované při nákupu on-line vyhodnocení

Validita:

Validita ESK byla ověřena např. výzkumem 50 neurotických pacientů. Výsledky ukázaly průměrně nižší hodnoty v celkovém skóru (u žen CS = 171 a u mužů CS = 182) v porovnání s normou (CS = 214). V tomto případě je pro ověření validity dotazníku odlišnost od normy žádoucí. Validizací škály ESK se zabývala také diplomová práce, která potvrdila významnou souvislost mezi ESK a dotazníkem SPARO. Policistů se výzkumu účastnilo 103 ve věku 23 až 49 let. Ti byli rozděleni do dvou skupin (příslušníci SKPV a zásahové jednotky). Výzkumu se účastnili pouze muži. Korelační analýza ukázala významnou shodu hlavně mezi položkami Emocionální variabilnost (EM) a OD (-0,39); EM a E (-0,38); EM a CS (-0,4); Regulativní variabilnost (RV) a SP (-0,34); RV a P (-0,36); RV a CS (-0,36); Účinná kapacita rozumu (UR) a SV (0,43); UR a E (0,36); Korigovanost versus impulsivnost a E (-0,34); Potlačená versus vysoká sebejistota (US) a SV (0,43); US a E (0,38); US a CS (0,38).

     
Reliabilita:

Reliabilita ve smyslu vnitřní konzistence byla vypočtena na normativním souboru pro všechny stupnice (SO, SP, SV, OD, P, E) a také pro celý test. Dále byla reliabilita zkoumána na vzorku padesáti klinických pacientů s depresivními příznaky. Ověření vnitřní soudržnosti bylo provedeno také na vzorku 400 učitelů náboženství ve věku 21 až 64 let. Hodnoty Cronbachovy alfy pro standarizační vzorek (N=1028) vykazovaly hodnoty: SO = 0,70; SP = 0,84; SV = 0,82; OD = 0,83; P = 0,87; E = 0,90; CS = 0,93. Výsledky pro klinický soubor (N = 50) byly: SO = 0,71; SP = 0,83; SV = 0,87; OD = 0,87; CS = 0,95. Výsledky pro soubor 400 učitelů byly: SO = 0,67; SP = 0,76; SV = 0,85; OD = 0,85. Test-retest reliabilita byla zjišťována podáním testu dvakrát v rozestupu 8 týdnů. Testování proběhlo na skupině 46 studentů gymnázia pro pracující, skupině 46 absolventů učiliště a na skupině 34 absolventů zemědělské univerzity. Věkové rozmezí ve všech skupinách bylo 18 až 30 let. Vzhledem k výsledkům (SO = 0,75; SP = 0,78; SV = 0,80; OD = 0,84; P = 0,80; E = 0,84; CS = 0,88) lze konstatovat, že ESK měří poměrně stálé osobní vlastnosti.

     
Zvláštní požadavky pro použití metody:

V manuálu je kladen důraz na potřebu psychologického vzdělání uživatele metody vzhledem k adekvátní interpretaci získaných výsledků.


Zdroje:
  1. Hogrefe - Testcentrum. (n.d.). ESK - Existenciální škála. https://hogrefe.cz/esk
  2. Länge, A., Orglerová, CH., Kundi, M. (2001). ESK - Existenciální škála (1. vyd.). Testcentrum.
  3. Míčan, V. (2007). Validizace psychodiagnostického testu ESK - Existenciální škála. [Diplomová práce, Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích]. Theses.cz. https://theses.cz/id/zxmgj0/