Inventórium zamestnaneckého stresu

From Wiki Katedry psychologie FF UPOL
Jump to navigation Jump to search


Základní informace
Název metody (lokální): Inventórium zamestnaneckého stresu
Zkratka metody (lokální): OSI-R
Autoři adaptace lokalizace: K. Limbecková
Lokální vydavatel/distributor metody: Psychodiagnostika, a. s., Bratislava
Rok vydání aktuální verze metody: 2010
Původní název metody (jde-li o lokalizaci): Occupational Stress Inventory
Původní zkratka metody (jde-li o lokalizaci): OSI-R
Autoři původní metody: Samuel H. Osipow
Rok vydání původní metody: 1998
Popis metody
Oborová klasifikace: X       Psychologie práce
X Psychologie organizace
O Dopravní psychologie
O Forenzní psychologie
X Poradenství pro volbu povolání
X Poradenství pro profesní vzdělávání
X Koučink a osobnostní rozvoj
     
Zaměření metody: Metoda měří ty oblasti přizpůsobení se zaměstnání, které zahrnují nejen zaměstnanecký stres, ale také stres vyvolaný neschopností se vyrovnat se stresory jak na pracovišti, tak v jiných prostředích. Měřeny jsou také zdroje zvládání zátěže jednotlivce.

Psychologická doména: O GMA
O Struktura inteligence
O Specifické kognitivní funkce, uveďte jaká: .....
X Osobnost – rys
O Osobnost – typ
X Osobnost – stav
O Osobnost – dynamika
O Hodnoty a motivace
O Zájmy
O Situační modely chování
O Postoje
O Skupinové procesy
O Agregované skupinové jevy
O Manuální zručnost

Popis metody:

Metoda hodnotí 3 dimenze související se zaměstnáním:

1. Zaměstnanecký stres – měří se pomocí skupiny 6 škál, které pokrývá Dotazník zaměstnaneckých rolí (QRQ). Dotazník měří následující pracovní role vyvolávající stres: role přetížení (RO), role nedostatečnosti (RI), role nejednoznačnosti (RA), role hranice (RB), odpovědnost (R), fyzické prostředí (PE).

2. Psychologické napětí – měří se prostřednictvím Dotazníku osobního napětí (PSQ), který se skládá ze skupiny 4 škál. Dotazník odráží emocionální a subjektivní odpovědi respondenta, u kterého lze klasifikovat napětí vyplývající z pracoviště, ve 4 hlavních kategoriích: odborné (profesionální) napětí (VS), psychologické napětí (PSY), interpersonální napětí (IS) a fyzické napětí (PHS).

3. Zdroje zvládání – měří se 4 škálami tvořícími Dotazník osobních zdrojů (PRQ). Dotazník měří: odpočinek (zotavení) (RE), péče o sebe (SC), sociální podpora (SS) a racionálně-kognitivní zvládání (RC). Každá ze škál dotazníku je sycena vždy 10 položkami, na které respondenti odpovídají na 5bodové škále.


Forma administrace: X Tužka-papír
O Manuální manipulace
X Na lokální PC stanici
O On-line
     
Způsob administrace: X Individuální
X Skupinová
Délka administrace: Administrace: Cca 30 minut.
Vyhodnocení: 10 minut.
Interpretace: U PC formy neuvedeno, u formy tužka-papír 10 minut.
Příprava výstupní zprávy / zpětné vazby: V PC formě administrátor obdrží soubor s výsledky po zadání všech odpovědí probanda a dále s jejich využitím připravuje zpětnou vazbu (cca 30 minut).

Normy:

Na základě revize dotazníku OSI-R realizované Newmanem a Beehrem v roce 1979 byly definovány zdroje zvládání stresu měřené dotazníkem PRQ a bylo aktualizováno 26 z celkových 140 položek. Dotazník je standardizován pouze na Slovensku, české normy k dispozici nejsou. Normy a profily OSI-R jsou k dispozici pro: a) celkový soubor (N = 983); b) pro soubor diferencovaný dle rodu: muži (N = 618), ženy (N = 363); c) pro soubor diferencovaný dle různých skupin zaměstnání: exekutiva / řídící pracovníci (N = 184), experti / odborní pracovníci (N = 140), technici (N = 92), administrativní podpora (N = 163), veřejné služby / bezpečnost (N = 252), zemědělství/výroba/dělníci (N = 134). Normy ve vztahu k věku nejsou dostupné, normativní výběrový soubor nezahrnuje osoby mladší než 18 let. Normy neodpovídají aktuálnímu vydání metody. V příručce OSI-R jsou obsaženy americké normy založené na podrobně popsaném vzorku 983 osob, z toho 618 mužů a 363 žen (průměrný věk 36,3 let). Normy jsou rozděleny dle věku, rodu, etnické skupiny (běloši, Afroameričani, Hispánci, Asiati, Američané, jiná), rodinného stavu (nikdy neuzavřel/a manželství, ženatý/vdaná, znovu ženatý/vdaná, žijící odděleně, rozvedený/á, vdovec/vdova, jiný stav), vzdělání (základní nebo nižší vzdělání, absolvent SŠ, VŠ jakákoliv, absolvent VŠ, doktorát na VŠ) a zaměstnání (exekutiva / řídící pracovníci, experti / odborní pracovníci, technici, marketing, administrativní podpora, veřejné služby / bezpečnost, zemědělství/výroba/dělníci). Metoda nedisponuje českými normami, které by navíc byly aktuální vzhledem k roku vydání metody na Slovensku (Psychodiagnostika, Bratislava, 2010).

Doporučené standardní skóry:

T-skóry. Pomocí šablony administrátor vypočítá hrubé skóry (HS) pro všech 14 škál. Dle zvolené tabulky norem administrátor převede HS na T-skóry a tento údaj zanese do profilu rodu, všeobecného profilu pro celkový soubor či do profilu skupiny zaměstnání. V PC verzi je provedena transformace a zobrazení automaticky. Do vygenerovaných výstupů není možné zasáhnout.

Kvalifikační požadavky na použití metody (A, B, C dle www.testcentrum.cz): O       Kdokoliv
O Kdokoliv po zaškolení, odkaz na kurz: ......
O A
X B
O C

Výstupní zpráva / zpětná vazba
Forma výstupní zprávy: O       Metoda bez výstupní zprávy a bez struktury
X Uživatel připravuje dle definované struktury
O Výstupní zpráva s možností editace uživatelem
X Výstupní zpráva bez možnosti editace uživatelem
     
Výstupní zpráva je k dispozici spolu s metodou: X Ano
O Ne
     
Formát výstupní zprávy: O Text
X Grafika
O Text a grafika
     
Rozsah výstupní zprávy: X Velmi stručný      
O Základní textové interpretace      
O Podrobné textové interpretace    
     
Příjemce zprávy: X Pouze uživatel metody či jiný kvalifikovaný specialista
X Klient
O Třetí strana bez kvalifikace
O Všechny zainteresované strany

Forma dodání metody:

Forma tužka-papír: možnost zakoupit pracovní komplet (příručka vč. psychometrických parametrů metody, testový sešit, odpovědní arch, šablony k vyhodnocení testu a profil) či dokoupit sadu testového materiálu.

PC verze testování: nutný základní program WQUICK, do kterého je OSI-R vložen jako modul; neobsahuje příručku ani testový materiál pro administraci. PC program umožňuje neomezený počet administrací testu, verze tužka-papír vyžaduje dokupování spotřebního materiálu.

Náklady na metodu: X Jednorázové při nákupu metody
X Opakované při nákupu fyzického materiálu
O Opakované při nákupu on-line administrací včetně vyhodnocení
O Opakované při nákupu on-line vyhodnocení

Validita:

Kriteriální validita souběžně ověřována u dotazníku OSI a OSI-R pomocí výběrového souboru (N = 45) tvořeného členy dálniční hlídky. Ve výsledné korelaci se projevuje významná shoda mezi dvěma verzemi dotazníků. Koeficienty validity byly rovny nebo vyšší než 0,63 a statisticky významné. Koeficienty validity jednotlivých dotazníků: Dotazník zaměstnaneckých rolí ORQ (r = 0,82), Dotazník osobního napětí PSQ (r = 0,84), Dotazník osobních zdrojů PRQ (r = 0,88). Celkově 3 korelace spadají do rozsahu 0,60–0,69, 10 do rozsahu 0,70–0,79, 3 do rozsahu 0,80–0,89, 1 do rozsahu 0,90 a výše. Při zjišťování faktorové validity byla provedena analýza VARIMAX rotací – výpočet faktorových nábojů: škály dotazníku ORQ mají jasně sycené faktory, 4 škály dotazníku PSQ mají faktory sycené méně jednoznačně, stejně tak škály dotazníku PRQ. Při porovnání faktorové struktury OSI-R a OSI existuje značná podobnost.

Konstruktová validita ověřována ve vztahu k následujícím metodám:

A) dotazník Employee Assistance Program Inventory – EAPI (N = 42; koeficienty validity dotazníku ORQ od -0,06 do .64; dotazníku PSQ od -0,13 do 0,85; dotazníku PRQ od -0,54 do 0,26). Korelace naznačují, že EAPI souvisí s OSI-R předpokládaným způsobem.

B) dotazník Career Attitudes and Strategies Inventory – CASI (N = 42) – zjištěny statisticky významné pozitivní vztahy mezi těmito nástroji. Hodnoty konstruktové validity jsou dostupné v příručce a jsou vypočteny na jednotlivých škálách dotazníku OSI-R. V příručce jsou také uváděny četné korelace mezi škálami dotazníku OSI a vybranými proměnnými, stejně jako další zdroje o validitě metody.

     
Reliabilita:

Reliabilita odhadována dvěma způsoby. Vnitřní konzistence zjišťována na normativním výběrovém souboru (N = 983) pomocí Cronbachovy alfy pro celkový skór testu OSI-R: 0,88 pro dotazník ORQ, 0,93 pro dotazník PSQ a 0,89 pro dotazník PRQ; koeficienty alfa pro jednotlivé škály se pohybovaly v rozsahu od 0,70 (SC, péče o sebe) do 0,89 (PE, fyzické prostředí). Test-retest reliabilita ověřována na výběrovém souboru začátečníků vojenského letectva (N = 62) s časovým intervalem 2 týdny. Koeficienty test-retest reliability pro skór škál testu: dotazník ORQ (r = 0,61), dotazník PSQ (r = 0,74), dotazník PRQ (r = 0,68). Koeficienty reliability pro jednotlivé škály se pohybují v rozsahu od 0,39 (péče o sebe, SC) do 0,71 (racionální/kognitivní zvládání, RC). Pouze dvě korelace nižší než 0,50 (péče o sebe, role hranice), všechny korelace mezi dvěma administracemi signifikantní na úrovni 0,01.

     
Zvláštní požadavky pro použití metody:

V případě PC formy nutný základní program WQUICK.


Zdroje:
  1. Inventář zaměstnaneckého stresu – slovenská verze. (nedatováno). Psycho Soft System. Získáno z: http://www.psychosoft.cz/QOsi.aspx
  2. Inventorium zaměstnaneckého stresu – OSI-R. (nedatováno). Psychodiagnostika Brno. Získáno z: http://www.psychodiagnostika-sro.cz/cz/Katalog_popis.asp?kod=695&ZozArg=1&Kateg=1&MT=
  3. Osipow, S. H. (2010). Inventórium zamestnaneckého stresu (OSI-R). Psychodiagnostika Bratislava.
  4. T-115 Inventórium zamestnaneckého stresu. (2020). Psychodiagnostika Bratislava. Získáno z: https://psychodiagnostika.sk/produkt/inventorium-zamestnaneckeho-stresu/