LMX-7 pro leadery

Z Wiki Katedry psychologie FF UPOL
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání


Základní informace
Název metody (lokální): LMX-7 pro leadery
Zkratka metody (lokální): SLMX-7
Autoři adaptace lokalizace: Hypšová, P. & Seitl, M.
Lokální vydavatel/distributor metody: Volně dostupná, viz použité zdroje
Rok vydání aktuální verze metody: 2022
Původní název metody (jde-li o lokalizaci): The Leader-Member Exchange 7 questionnaire
Původní zkratka metody (jde-li o lokalizaci): SLMX-7
Autoři původní metody: Graen, G.B. & Uhl-Bien, M.
Rok vydání původní metody: 1995
Popis metody
Oborová klasifikace: O       Psychologie práce
X Psychologie organizace
O Dopravní psychologie
O Forenzní psychologie
O Poradenství pro volbu povolání
O Poradenství pro profesní vzdělávání
X Koučink a osobnostní rozvoj
     
Zaměření metody: LMX-7 vychází z předpokladu diferencovaných vztahů leader - následovníci, ty se mění v průběhu času. LMX teorie je jednou z nejvlivnějších teorií leadershipu díky predikčnímu potenciálu organizačně žádoucích výstupů. Souvisí s pracovní spokojeností, výkonností a závazkem vůči organizaci. Škála SLMX-7 je využívána pro své výborné psychometrické vlastnosti.

Psychologická doména: O GMA
O Struktura inteligence
O Specifické kognitivní funkce, uveďte jaká: .....
O Osobnost – rys
O Osobnost – typ
O Osobnost – stav
O Osobnost – dynamika
O Hodnoty a motivace
O Zájmy
O Situační modely chování
O Postoje
X Skupinové procesy
O Agregované skupinové jevy
O Manuální zručnost

Popis metody:

Metoda SLMX-7 je složena ze 7 položek, na něž leader odpovídá na 5bodové škále od nejméně intenzivní hodnoty (např. „Vůbec“) po možnost s nejvíce intenzivní hodnotou (např. „Plně“). Hodnotící škála Likerova typu se váže vždy ke konkrétní položce. Nejsou zde reverzně kódované položky. Z hodnocení všech položek je následně vypočítán průměr. Výsledný skór vypovídá o kvalitě vztahu mezi leaderem a následovníkem. Struktura (S)LMX-7 je brána jako jednodimenzionální. Autoři teorie LMX však připouští, že existuje několik vysoce korelujících dimenzí. Zdá se, že metoda LMX-7 ověřuje 3 dimenze: vzájemný respekt, reciproční důvěru a očekávání vztahových povinností.


Forma administrace: X Tužka – papír
O Manuální manipulace
O Na lokální PC stanici
X On-line
     
Způsob administrace: X Individuální
X Skupinová
Délka administrace: Administrace: Vyplnění trvá do 15 minut.
Vyhodnocení: Za každou položku lze získat 1-5 bodů dle odpovědi na škále, jednotlivé body se sečtou do souhrnného výsledného skóru. Vyhodnocení trvá do 5 minut.
Interpretace: Výsledná hodnota se interpretuje jako velmi vysoký (35-30b), vysoký (29-25b), mírný (24-20b), nízký (19-15b) a velmi nízký (14-7b) skór. Jedná se o index kvality vztahu mezi leadery a následovníky, tedy větší skór indikuje silnější a kvalitnější vztahy (zejména in-group). S využitím českého zdroje trvá interpretace přibližně 10 minut.
Příprava výstupní zprávy / zpětné vazby: Není zadána žádná forma výstupu, jedná se spíše o praktické mapování vztahů a zhodnocení dle potřeby praxe. Je možné korelovat výsledky leaderů a následovníků (LMX-7 pro následovníky) a sledovat shodu.

Normy:

Soubor byl vybrán příležitostným výběrem napříč různými pracovišti od technicko-hospodářských po sociální v rámci České republiky. Sběr dat probíhal online i formou tužka-papír v měsících říjen - prosinec 2021. Podmínkou zařazení do výzkumného souboru bylo, aby se jednalo o tým, který existuje alespoň 6 měsíců, a všichni aktuální členové jsou v něm minimálně 3 měsíce. Celkem bylo zapojeno 34 leaderů (16 žen, 18 mužů) ve věku od 23 - 60 let (SD = 8,43 let), ti posoudili 213 následovníků (131 žen, 82 mužů) ve věku od 18 - 61 let (SD = 10,88 let), kteří zase posuzovali vztah se svým leaderem. Pro orientační zhodnocení dle normy lze standardizované skóry vypočítat z průměru (3,78) a směrodatné odchylky (0,23).

Doporučené standardní skóry:

Výsledky jsou vyhodnocovány na základě hrubého skóru, lze však provést i převod na standardní skór.

Kvalifikační požadavky na použití metody (A, B, C dle www.testcentrum.cz): X       Kdokoliv
O Kdokoliv po zaškolení, odkaz na kurz: ......
O A
O B
O C

Výstupní zpráva / zpětná vazba
Forma výstupní zprávy: X       Metoda bez výstupní zprávy a bez struktury
O Uživatel připravuje dle definované struktury
O Výstupní zpráva s možností editace uživatelem
O Výstupní zpráva bez možnosti editace uživatelem
     
Výstupní zpráva je k dispozici spolu s metodou: O Ano
X Ne
     
Formát výstupní zprávy: O Text
O Grafika
O Text a grafika
     
Rozsah výstupní zprávy: O Velmi stručný      
O Základní textové interpretace      
O Podrobné textové interpretace    
     
Příjemce zprávy: O Pouze uživatel metody či jiný kvalifikovaný specialista
O Klient
O Třetí strana bez kvalifikace
O Všechny zainteresované strany

Forma dodání metody:

Metoda je pro naše prostředí dostupná v české verzi, kterou v roce 2022 vytvořili autoři Hypšová a Seitl. Viz použité zdroje.

Náklady na metodu: O Jednorázové při nákupu metody
O Opakované při nákupu fyzického materiálu
O Opakované při nákupu on-line administrací včetně vyhodnocení
O Opakované při nákupu on-line vyhodnocení

Validita:

Dle Hypšové a Seitla (2022) data získaná metodou SLMX-7 odpovídají velice dobře jednofaktorovému teoretickému modelu, pokud se povolí reziduím položek č. 3 (rozpoznání potenciálu) a č. 5 (odstranění potíží) a č. 4 (řešení v zastoupení) a č. 5 (odstranění potíží) korelovat mezi sebou. Ve studii souhlasí se zahrnutím výpočtů vzájemné shody mezi leadery a následovníky. Nalezená vysoká míra shody může kromě vysoké vzájemné kvality vztahu ukazovat také na využitý metodologický postup. Modifikovaný model uvedený ve studii vykazoval výbornou shodu s daty: χ2 = 23,476; df = 12; p < 0,05; CFI = 0,984; TLI = 0,972; RMSEA = 0,067 (CI90% = 0,024 – 0,107); SRMR = 0,0309.

     
Reliabilita:

Podle Hypšové & Seitla (2022) byla při jejich výzkumu s 34 leadery a 213 následovníky reliabilita odhadována skrze Cronbachův koeficient alfa a McDonaldovu omegu v programovém prostředí R Studio. Reliabilita je α = 0,88 resp. ω = 0,89.

     
Zvláštní požadavky pro použití metody:

Nejsou stanoveny.


Zdroje:
  1. Hanasono, L. K. (2017). Leader-Member Exchange 7 Questionnaire (LMX-7). The Sourcebook of Listening Research, 354–360. doi:10.1002/9781119102991.ch36
  2. Procházka, J., Janků, D. & Vaculík, M. (2019). Měření vztahu mezi leaderem a následovníkem: Překlad a adaptace dotazníku LMX-7 do češtiny [Measuring leader-member exchange: Translation and adaptation of LMX-7 questionnaire into Czech]. In P. Kačmár, J. Bavoľár & L. Lovaš (Eds.) Psychológia práce a organizácie 2018 (pp. 329 - 342). Univerzit Pavla Jozefa Šafaríka v Košiciach.
  3. Hypšová, P. & Seitl, M. (2022). Překlad a ověření dotazníku LMX-7 verze pro leadery. In. E. Lisá (Ed.), Work and Organizational Psychology 2022: Proceedings of the 21st International Conference. Univerzita Komenského v Bratislave.