Difference between revisions of "Řidiči se somatickým handicapem (vč. smyslového)"

From Wiki Katedry psychologie FF UPOL
Jump to navigation Jump to search
(Created page with "== Překlad == Slovensky: Vodiči sa somatickým handicapom (vr. zmyslového) Německy: Fahrer mit einer körperlichen Behinderung (inkl. Sinnesbehinderung) == Vymezení pojm...")
 
Line 1: Line 1:
 
== Překlad ==
 
== Překlad ==
Slovensky: Vodiči sa somatickým handicapom (vr. zmyslového)
+
Slovensky: Vodiči sa somatickým handicapom (vr. zmyslového)<br>
 
Německy: Fahrer mit einer körperlichen Behinderung (inkl. Sinnesbehinderung)
 
Německy: Fahrer mit einer körperlichen Behinderung (inkl. Sinnesbehinderung)
  

Revision as of 07:43, 3 May 2020

Překlad

Slovensky: Vodiči sa somatickým handicapom (vr. zmyslového)
Německy: Fahrer mit einer körperlichen Behinderung (inkl. Sinnesbehinderung)

Vymezení pojmu

Řidič musí být k jízdě způsobilý. Způsobilostí řidiče se podle zákona č. 247/2000 Sb. rozumí soubor odborných znalostí, které se vztahují k řízení motorového vozidla, jakož i schopnost řidiče řídit příslušné motorové vozidlo a jeho oprávněnost k tomuto řízení na pozemních komunikacích, kterou je možné prokázat příslušným řidičským průkazem.

Způsobilost řidiče dělíme na zdravotní a odbornou, dále sem patří zdokonalování odborné způsobilosti řidičů. Zdravotní způsobilostí řidiče se podle § 84 zákona č. 361/2000 Sb. rozumí tělesná a duševní schopnost k řízení motorových vozidel.

Řidičem vozidla může být i držitel průkazu ZTP a ZTP/P, tedy tělesně postižený nebo těžce zdravotně postižený člověk. Posudek o jeho zdravotní způsobilosti či nezpůsobilosti vydává posuzující lékař.

Handicap obecně definujeme jako trvalý a výrazný nedostatek. Handicap může mít příčinu v úraze, onemocnění, vrozenosti či dědičnosti. Výkonnost handicapovaného ovlivňuje jeho zdravotní stav a z něho plynoucí omezení, jeho osobnostní rysy, sebehodnocení, schopnost zvládnout nepříznivou životní situaci a sociální okolí (Vágnerová, 2008).

Zdravotní postižení zpravidla dělíme podle závažnosti na mírná (80 % všech postižení), středně těžká (17 % všech postižení) a těžká (3 % z celkového počtu postižení) (Votava, 2003).

Dále můžeme handicapované osoby členit dle charakteru postižení na osoby s tělesným (motorickým) postižením, se zrakovým postižením (dále se dělí na jedince lehce slabozraké, těžce slabozraké a nevidomé), se sluchovým postižením (dále se dělí na jedince nedoslýchavé, ohluchlé a neslyšící), osoby postižené vnitřními chorobami, osoby s mentálním postižením (dementní a mentálně retardovaní), duševně nemocné, osoby se samostatnou těžší poruchou řeči a osoby s kombinovanými a dalšími postiženími (Novosad, 2000).

Držitelé platných průkazů ZTP s výjimkou postižených úplnou nebo praktickou hluchotou a průkazů ZTP/P mají nárok na vydání parkovacího průkazu. Parkovací průkaz je umístěn ve vozidle přepravujícím osobu se zdravotním postižením. Držiteli řidičského oprávnění, kterému byl přiznán průkaz ZTP z důvodu úplné nebo praktické hluchoty, má nárok na vydání označení vozidla č. O2. Označení č. O2 je nepřenosné, jeho zneužití je právně postižitelné.

Pokud u jakéhokoli řidiče dojde ke zhoršení zdravotního stavu natolik, že již není schopen bezpečně ovládat vozidlo, je lékař povinen danou skutečnost neprodleně oznámit obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností. Následně dojde buď k odnětí řidičského oprávnění nebo v něm bude vyznačena podmínka. Povinnost hlásit zhoršení zdravotního stavu svému lékaři však v zákoně stanovena není. Provozu na pozemních komunikacích se ale nesmí účastnit osoba, která by vzhledem ke sníženým tělesným nebo duševním schopnostem mohla ohrozit bezpečnost provozu.

Další související pojmy

Handicapovaní řidiči, tělesně postižení řidiči, sluchově postižení řidiči.

Odkazy

Vyhláška č. 30/2000 Sb., kterou se provádějí pravidla provozu na pozemních komunikacích a úprava a řízení provozu na pozemních komunikacích, ve znění pozdějších předpisů
Zákon č. 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích ve znění pozdějších předpisů
Zákon č. 247/2000 Sb., o získávání a zdokonalování odborné způsobilosti k řízení motorových vozidel
Zákon č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích ve znění pozdějších předpisů
Zákon č. 329/2011 Sb., o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením a o změně souvisejících zákonů
http://www.gong.cz/muze-neslysici-ridit-auto/2012/09/25
http://www.vaclavkrasa.cz/poradna/ostatni/ridicske-prukazy-u-neslysicich-7845.html