Difference between revisions of "Řezání zatáček"

From Wiki Katedry psychologie FF UPOL
Jump to navigation Jump to search
(Created page with "__TOC__ == Překlad == Slovensky: Rezanie zákrut<br> Německy: Das Kurvenschneiden == Vymezení pojmu == Řezat, jinak také katovat (z anglického výrazu cut = řezat) zat...")
 
 
Line 2: Line 2:
 
== Překlad ==
 
== Překlad ==
 
Slovensky: Rezanie zákrut<br>
 
Slovensky: Rezanie zákrut<br>
 +
Anglicky: Cutting corners<br>
 
Německy: Das Kurvenschneiden
 
Německy: Das Kurvenschneiden
  

Latest revision as of 21:53, 25 May 2020

Překlad

Slovensky: Rezanie zákrut
Anglicky: Cutting corners
Německy: Das Kurvenschneiden

Vymezení pojmu

Řezat, jinak také katovat (z anglického výrazu cut = řezat) zatáčku znamená projíždět zatáčku trasou napřímeného oblouku, respektive pod větším poloměrem než umožňuje poloměr jízdního pruhu. Tento manévr umožňuje projetí zatáčky s působením menší odstředivé síly na vůz, a tedy vyšší rychlostí, než by byla přiměřená projetí při okraji vnějšího oblouku. Tohoto efektu zpravidla využívají závodní jezdci v rychlostních zkouškách, na uzavřené závodní trati, kdy nehrozí kolize uvnitř zatáčky s protijedoucím vozidlem; v běžném provozu je však tato technika jízdy riskantní.

Pravidla silničního provozu stanovují, že na pozemní komunikaci se jezdí vpravo, a pokud tomu nebrání zvláštní okolnosti, při pravém okraji vozovky, pokud není stanoveno jinak. Dále je stanoveno, že vozidla se pohybují ve vyznačených jízdních pruzích, a nejsou-li jízdní pruhy na vozovce vyznačeny, rozumí se jízdním pruhem část vozovky dovolující jízdu vozidel jiných než dvoukolových (motocyklů) v jízdním proudu za sebou. Pokud tedy řidič na obousměrné komunikaci zvolí techniku projetí zatáčkou říznutím, vyjíždí ze svého jízdního pruhu do protisměru, a to bez ohledu na to, zda je komunikace vybavena vodorovným značením, či nikoli. V případě přejetí dělicí plné čáry se dopouští jednoznačně přestupku proti pravidlům silničního provozu, na komunikaci bez vybavení vodorovným značením může být dokazování obtížnější, např. při rozhodování o zavinění kolize.

Vysoce riskantní je manévr říznutí zatáčky, jejíž vnitřní oblouk není možno sledovat, např. kvůli terénnímu valu, husté vegetaci či sklonu vozovky. Protijedoucí řidiči se vzájemně nevidí, vozidlo v protisměru omezuje až ohrožuje bezpečnost vozidel jedoucích při vnitřním okraji zatáčky. Říznutí zatáčky v běžném provozu je zpravidla motivováno nesnižováním rychlosti jízdy, následkem však může být nezvládnutí udržení vozidla na vozovce při výjezdu ze zatáčky.

Odkazy

http://www.ewrc.cz/ewrc/show.php?id=17684&title=rezat-ci-nerezat-to-je-oc-tu-bezi