Difference between revisions of "Spánkový dluh"

From Wiki Katedry psychologie FF UPOL
Jump to navigation Jump to search
(Created page with "== Překlad == Slovensky: Deficit spánku<br> Německy: Schlafmangel == Vymezení pojmu == Spánkový dluh je laický název pro chronickou spánkovou deprivaci. Tento termí...")
 
 
Line 1: Line 1:
 
== Překlad ==
 
== Překlad ==
 
Slovensky: Deficit spánku<br>
 
Slovensky: Deficit spánku<br>
 +
Anglicky: Sleep debt<br>
 
Německy: Schlafmangel
 
Německy: Schlafmangel
  

Latest revision as of 21:54, 25 May 2020

Překlad

Slovensky: Deficit spánku
Anglicky: Sleep debt
Německy: Schlafmangel

Vymezení pojmu

Spánkový dluh je laický název pro chronickou spánkovou deprivaci. Tento termín zavedl ve druhé polovině 20. století Nathaniel Kleitman. Spánkový dluh vzniká typicky v důsledku ponocování či práce ve směnném provoze. Někdy souvisí s tělesnými či psychickými obtížemi. Je běžný při nespavosti (Plháková, 2013).

Potřeba spánku je individuální; má se však za to, že průměrný člověk spí o hodinu až dvě méně, než by optimálně potřeboval. Poté nastává chronické nevyspání, které však lidé často považují za normální (Plháková, 2013).

Při vyšším spánkovém dluhu člověk upadá do deprese, stává se psychicky labilním, prožívá stres. V činnostech se objevuje vyšší chybovost. Stává se méně výkonným, hůře se soustředí, vykazuje nižší motivaci, potřebuje k zahájení činnosti vyšší míru vůle (Nevšímalová & Šonka, 2007; Šonka & Pretl, 2009).

Výzkumy prokázaly, že lidé trpící chronickou spánkovou deprivací se hůře zotavují z nevyspání (Havlík, 2005).

Šonka & Pretl (2009) poukazují na fakt, že v západní civilizaci dochází ke zkracování průměrného trvání spánku zhruba o 1 až 1,5 hodiny za sto let.

Plháková (2013) uvádí, že v 70. a 80. letech 20. století odborníci na základě výzkumů došli k závěru, že dospělému člověku stačí jen čtyři až pět hodin spánku. V posledních 20 letech Hans Van Dongen a David Dinges tento předpoklad vyvrátili. Zjistili, že spánkový dluh vede ke snížení kognitivních schopností, únavě, pocitům podrážděnosti, mrzutosti, bolesti hlavy a kloubů.

Chronická spánková deprivace je považována za jednu z příčin nárůstu obezity (Šonka & Pretl, 2009). Výzkumy prokázaly, že i jednodenní spánková deprivace způsobuje pokles produkce bílých krvinek a v důsledku toho potom snížení imunity. Vede také k větší tendenci spát (Nevšímalová & Šonka, 2007).

Další související pojmy

Chronické nevyspání.

Odkazy

Chopra, D. (2003). Spokojený spánek: insomnie a jak ji léčit. Praha: Pragma.
Prusiňski, A. (1993). Nespavost a jiné poruchy spánku. Praha: Maxdorf.
http://www.cspsychiatr.cz/detail.php?stat=812
http://www.dobryspanek.cz/novinky-pro-odborniky/konec-prace-na-smeny-207?confirm_rules=1
http://eagri.cz/public/web/file/191902/_004_13.pdf
http://www.medicalnewstoday.com/articles/287569.php
http://www.neurologiepropraxi.cz/pdfs/neu/2006/02/09.pdf
http://www.priznaky-projevy.cz/nezarazene-nemoci/spankova-deprivace-priznaky-projevy-symptomy
http://wol.jw.org/cs/wol/d/r29/lp-b/102004081