Difference between revisions of "Výzkumé metody"

From Wiki Katedry psychologie FF UPOL
Jump to navigation Jump to search
 
Line 1: Line 1:
 
== Překlad ==
 
== Překlad ==
 
Slovensky: Metódy vyskumu<br>
 
Slovensky: Metódy vyskumu<br>
 +
Anglicky: Research methodologies<br>
 
Německy: Forschungsmethoden
 
Německy: Forschungsmethoden
  

Latest revision as of 21:25, 25 May 2020

Překlad

Slovensky: Metódy vyskumu
Anglicky: Research methodologies
Německy: Forschungsmethoden

Vymezení pojmu

Psychologie je empirickou vědou, která disponuje souborem metod určených ke sběru dat a jejich vyhodnocení. Tyto psychologické metody můžeme rozčlenit dle několika kritérií; např. na výzkumné, vyšetřovací či diagnostické (Říčan, 2005).

K výzkumným metodám patří pozorování, experiment (přirozený × laboratorní), rozhovor, dotazník, anamnéza, rozbor spontánních výtvorů. Metoda výzkumu musí respektovat zkoumaný předmět, vzájemnou provázanost mezi vědeckým systémem a metodou, což ovlivňuje adekvátní výběr výzkumné metody. Empirický přístup musí být provázán s teoretickým. Pro každou výzkumnou metodu je nutné zvolit adekvátní výzkumný nástroj, který je charakterizován validitou a reliabilitou (Říčan, 2005).

Jednotlivé výzkumné metody lze dělit dle několika kritérií. Příkladem je klasifikace na základě povahy měřeného rysu. Tím může být maximální výkon nebo typické chování. Za typické chování považujeme výzkum osobnosti, motivace nebo hodnot. Maximální výkon měří přijímací zkoušky do školy, do práce nebo testy inteligence (Ferjenčík, 2000).<br.

Dalším dělením je dle vlivu výzkumníka na dosažený výsledek – dle toho dělíme výzkumné metody na objektivní a subjektivní. Vliv výzkumníka u objektivních metod je standardizovaný („nulový“). Většinou se jedná o testové metody s jasně stanoveným způsobem interakce. Dosažený výsledek u subjektivních metod se liší dle odbornosti a zkušeností výzkumníka (Říčan, 2005).

Často probíraným tématem při výzkumu v dopravní psychologii jsou dopravní nehody, indikátory bezpečnosti, chování účastníků silničního provozu a další. Sama dopravní psychologie využívá pozorování (kamera, přímé řízení automobilu…), rozhovorů (s řidiči, pasažéry, chodci…), analýz možných nebezpečných událostí (bezpečné brzdění, skoronehody, konflikty…) atd. Po získání dat musí následovat vlastní zkoumání a interpretace dat (Šucha, 2013). Podrobnější informace viz heslo výzkumné designy.

Další související pojmy

Výzkumné strategie, výzkumný design.

Odkazy

Walker, I. (2013). Výzkumné metody a statistika. Praha: Grada Publishing. Willig, C. (2008). Introducing Qualitative Research in Psychology. Berkshire: Open University Press.