Difference between revisions of "Metody vzdělávání v autoškolách (Peer programy)"
Line 1: | Line 1: | ||
== Překlad == | == Překlad == | ||
Slovensky: Metódy vzdelávania v autoškolách (peer programy)<br> | Slovensky: Metódy vzdelávania v autoškolách (peer programy)<br> | ||
+ | Anglicky: Driving schools’ training methods (peer programmes) <br> | ||
Německy: Ausbildungsmethoden in den Fahrschulen | Německy: Ausbildungsmethoden in den Fahrschulen | ||
Latest revision as of 06:09, 26 May 2020
Překlad
Slovensky: Metódy vzdelávania v autoškolách (peer programy)
Anglicky: Driving schools’ training methods (peer programmes)
Německy: Ausbildungsmethoden in den Fahrschulen
Vymezení pojmu
Teoretická i praktická výuka v autoškolách je striktně definovaná zákonem, a tedy probíhá ve většině autoškol v přibližně stejném formátu. Teoretická výuka se koná obvykle v prostorách autoškoly, kde zaměstnanci vykládají látku obvyklým školním způsobem (většinou frontální výukou). Protože soubory testových otázek jsou v České republice zveřejněny, významnou část teoretické přípravy často zaujímá jejich opakované vyplňování nanečisto. Praktický výcvik probíhá v mnoha autoškolách nejprve na trenažérech. Praktická výuka jízdy probíhá zpravidla nejdříve na k tomu účelu určených plochách či okruzích nebo na bezpečných a málo frekventovaných komunikacích. Další fáze výcviku probíhají v plném provozu, přičemž instruktor koriguje chyby žadatele pomocí dvojího řízení (pouze jde-li o automobil, u motocyklů zdvojené řízení není). Přijetí, časová dotace i podmínky vydání řidičského oprávnění přesně stanovuje zákon 247/2000 Sb.
Z § 13 tohoto zákona – „Podmínky přijetí k výuce a výcviku“ – vyplývá, že
- Výuku a výcvik k získání řidičského oprávnění může provádět výlučně provozovatel autoškoly. Provozovatel autoškoly přijme k výuce a výcviku k získání řidičského oprávnění osobu, která:
- Podá písemnou žádost; pokud je žadatel mladší 15 let, musí být žádost doložena písemným souhlasem jeho zákonného zástupce, jehož podpis byl ověřen příslušným orgánem.
- Ke dni ukončení výuky a výcviku dosáhne věku předepsaného pro udělení řidičského oprávnění příslušné skupiny podle zvláštního zákona, přičemž od zahájení výuky a výcviku k jejich ukončení nesmí uplynout doba delší než 18 měsíců.
- Není nezpůsobilá k právním úkonům.
- Je zdravotně způsobilá k řízení motorového vozidla podle zvláštního zákona.
- Má na území České republiky trvalý pobyt nebo přechodný pobyt.
- Splní další podmínky, pokud je pro získání řidičského oprávnění vyžaduje zvláštní zákon.
- Není ve výkonu sankce nebo trestu zákazu činnosti spočívajícího v zákazu řízení motorových vozidel.
- Žáci školy, které byla vydána registrace k provozování autoškoly, u nichž je získání řidičského oprávnění kvalifikační předpoklad výkonu povolání, na které se žáci na škole připravují, nebo pro něž je řízení motorových vozidel volitelným (nevolitelným) předmětem, mohou být do výuky a výcviku zařazeni nejdříve dva roky před dosažením předepsaného věku pro udělení řidičského oprávnění příslušné skupiny podle zvláštního zákona. Zkoušku z odborné způsobilosti mohou pak složit po ukončení výuky a výcviku, a to i před dosažením předepsaného věku s tím, že řidičské oprávnění jim bude vydáno po jeho dosažení. Uvedené školy pak mohou výuku a výcvik provádět jako sdruženou ve smyslu § 16 odst. 1, přičemž při kombinaci skupin vozidel uvedených v § 15 odst. 1 lze přidružit i skupinu C nebo C1.
Je třeba se zaměřit na povinnou docházku na přednášky, při kterých jsou žadatelům o řidičské oprávnění vysvětlena pravidla silničního provozu nikoli naučenou legislativou, ale praktickými příklady z provozu na silnicích. Velký důraz je potřeba klást na výuku „bezpečné a defenzivní jízdy“, aby žadatelé počítali s možným rizikem již od prvních metrů praktických jízd.Řidiči z povolání, kteří jsou povinni se účastnit zdokonalování odborné způsobilosti dle zákona 374/2007 Sb. (profesionální řidiči nad 3,5 t) musí v akreditovaném školicím středisku absolvovat vstupní školení o délce 140 h (nebo 280 h) a dále pravidelné každoroční školení (7 h ročně, 35 h v průběhu 5 let). Metody výuky zákon nijak neupravuje, a tak vzdělávání probíhá obdobnou formou jako v autoškole – frontální výukou. Po úspěšném absolvování vstupního školení a složení zkoušky vydá obecní úřad obce s rozšířenou působností žadateli na jeho písemnou žádost průkaz profesní způsobilosti.
Inovace výuky pomocí peer metody:
Vzhledem k nízké efektivitě klasického přístupu k výuce v autoškolách, a to jak ve smyslu informačním, tak ve smyslu postojů k dopravní bezpečnosti, byla zkoušena řada možných inovací. Nejúspěšnější inovace byla vyvinuta a opilotována v rámci evropského projektu CLOSE-TO, který integroval účastníky dopravních nehod do výuky v autoškolách. Základní myšlenka projektu je převzata z preventivních programů (AIDS, drogy) a je známá jako metoda výuky vrstevníky – tzv. peer programy. Tyto programy fungují na vrstevnickém principu, tedy že postoje mladých lidí lze lépe formovat prostřednictvím působení jejich vrstevníků, pocházejících „zblízka“, respektive přímo z této specifické věkové skupiny. Mladí lidé, kteří sami prožili závažnou dopravní nehodu, ať už v pozici pachatele nebo oběti, se účastnili výuky přímo v autoškole a popsali příběhy „svých“ dopravních nehod. Tento koncept tak nabízí autoškolám konkrétní způsob, jak se věnovat tématům mládeže – specifické vzorce jednání a riskování, následky nesprávného jednání, individuální dispozice a také problematický kontakt s různými drogami, včetně alkoholu. Peer mentor svým příběhem poskytuje autentický výukový materiál o následcích rizikového chování. Díky věkové blízkosti a zrušení anonymity je pro účastníky těžší se distancovat, a zvyšuje se tím šance, že se v budoucnu vyhnou rizikovému chování.
Další související pojmy
Peer metody.
Odkazy
Close-to (nedat). Výukové materiály. Získáno z http://www.close-to.net