Difference between revisions of "Starší řidiči"
(Created page with "== Překlad == Slovensky: Starší vodiči<br> Německy: Ältere Fahrer == Vymezení pojmu == Starší řidiči vykazují při řízení vozidla horší výkonnost. Zaviní n...") |
|||
Line 1: | Line 1: | ||
== Překlad == | == Překlad == | ||
Slovensky: Starší vodiči<br> | Slovensky: Starší vodiči<br> | ||
+ | Anglicky: Senior drivers<br> | ||
Německy: Ältere Fahrer | Německy: Ältere Fahrer | ||
Latest revision as of 21:37, 25 May 2020
Překlad
Slovensky: Starší vodiči
Anglicky: Senior drivers
Německy: Ältere Fahrer
Vymezení pojmu
Starší řidiči vykazují při řízení vozidla horší výkonnost. Zaviní nejvíce dopravních nehod na počet ujetých kilometrů a jsou považováni za druhou nejrizikovější skupinu řidičů. Na vině jsou především deficity jejich schopností a funkcí (Štikar, Hoskovec & Šmolíková, 2007).
S přibývajícím věkem se u řidičů zhoršují především vizuální, kognitivní a motorické funkce, klesá schopnost rozlišovat důležité informace, prodlužuje se čas potřebný k jejich zpracování, snižuje se schopnost pohotově reagovat na překvapivé a komplikované situace, schopnost vyrovnávat se se zátěží, zužuje se rozsah zorného pole, zhoršuje se zraková ostrost a clonová citlivost, zhoršuje se selektivní pozornost a schopnost pozornost přepínat, zvyšuje se riziko distrakce a riziko náhlé zmatenosti v důsledku protichůdných nebo nejednoznačných informací (Havlík, 2005).
Ke zpomalení kognitivních funkcí dochází postupně okolo 60 let, s přibývajícím věkem se úpadek prohlubuje. Nehodovost řidičů prudce stoupá po 70. roce života, nicméně i v této oblasti existuje velká variabilita. Podstatná část starších řidičů si zachovává dobrou duševní i fyzickou kondici, a není proto možné říci, že bychom měli od určitého věku zakázat řízení (Havlík, 2013).
Starší lidé si obvykle přejí aktivně řídit vozidlo co možná nejdéle. Řízení jim přináší nezávislost, mobilitu, možnost kontaktů a realizaci aktivního způsobu života i v důchodu. Ztráta způsobilosti k řízení motorových vozidel a následné odebrání řidičského oprávnění jsou proto často provázeny negativní emoční reakcí, pocitem křivdy a vyřazení ze společnosti. Proto rozhodnutí o odebrání řidičského oprávnění u staršího řidiče musí být velmi citlivé, individuální a uvážené (Šucha et al., 2013).
Zdravotní stav seniora a jeho schopnost řídit vozidlo hodnotí praktický lékař. Starší řidiči se musejí podrobit lékařské prohlídce nejdříve šest měsíců před dovršením 65 a 68 let věku a nejpozději v den dovršení tohoto věku. Po dovršení 68 let pak už musí řidič chodit na pravidelnou lékařskou prohlídku každé dva roky. Pokud lékař zjistí, že schopnost řídit vozidlo není u seniora omezena, obdrží řidič doklad o zdravotní způsobilosti, který musí vozit s sebou.
Schopnost řídit vozidlo může být ovlivněna také medikamenty, které senior užívá. Léky, při jejichž užívání je řízení zapovězeno, bývaly dříve označeny výstražným trojúhelníkem – dnes je však tato informace zpravidla pouze uvedena v příbalovém letáku. Typickými medikamenty, které ovlivňují schopnost řídit, jsou antihistaminika, anxiolytika, léky proti nespavosti a bolesti.
Aby mohl senior bezpečně řídit vozidlo, je třeba, aby svůj zdravotní stav a psychickou kondici konzultoval se svým ošetřujícím lékařem. V případě nejasností či pochybností by měl neodkladně podstoupit dopravněpsychologické vyšetření. Je vhodné, aby dodržoval pravidla zdravé životosprávy a usedal za volant pouze tehdy, pokud se cítí v dobré kondici. Při řízení je třeba, aby si senior dělal častější a delší přestávky, aby se vyhýbal místům s vysokou dopravní zátěží a aby se v případě zhoršení zdravotního stavu dobrovolně na čas vzdal řízení vozidla.
Pokles výkonnosti při řízení starší řidiči zpravidla kompenzují opatrnější a pomalejší jízdou a tendencí důsledně sledovat a kontrolovat provádění všech činností. Vyhýbají se neznámému a složitému prostředí, trasu si předem důkladně plánují, nejezdí v dopravních špičkách a za nepříznivých klimatických podmínek. Jejich jízda je spíše defenzivní, opatrná a někdy až příliš pomalá. U některých seniorů se v řízení projevuje jejich zvýrazněná tvrdohlavost, trvání na svých právech, tendence vyučovat neukázněné řidiče, někteří senioři přeceňují své schopnosti ovládat vozidlo a nejsou ochotni učit se novým věcem (Havlík, 2005).
K nehodám starších řidičů nejčastěji dochází v neznámém prostředí, při nutnosti rychlé reakce na nečekanou situaci a v okolí křižovatek. Nejsou totiž schopni rychle vyhodnotit velké množství podnětů, které na ně v danou chvíli působí. Dopouštějí se také chyb při dávání přednosti v jízdě, při odbočování, otáčení a couvání. Mají nepřesný odhad vzdálenosti a rychlosti jízdy ostatních vozidel, nepozorně přejíždějí v jízdních pruzích, snadno přehlédnou dopravní značení (Meng & Siren, 2012).
Vsoučasné době u nás neexistuje prováděcí předpis, který by stanovoval, pomocí jakých postupů má ošetřující lékař zjistit výkonnost seniora, která je nezbytná pro bezpečné řízení vozidla. Praktický lékař také často odkládá odebrání řidičského oprávnění seniorovi, jehož zdravotní stav již nezaručuje bezpečné řízení vozidla. Samotní řidiči mnohdy nejsou dostatečně sebekritičtí a nepřiznají sobě ani lékaři nedostatky svého zdravotního stavu a svou nezpůsobilost k řízení vozidla (Šucha et al., 2013).
Komfort při řízení vozidla mohou seniorům zvýšit technické prvky vozidla, například posilovač řízení, posilovač brzd, ABS, možnost nastavení pozice sedadla řidiče ve vozidle do vyšší polohy při zajištění lepší viditelnosti, ergonomicky tvarované sedadlo s rozsáhlou možností seřízení a podpory páteře, možnost nastavení výšky a sklonu volantu, vybavení vozu airbagy, automatická převodovka, snadno dosažitelné ovladače s přehledným uspořádáním, elektrické ovládání oken a zpětných zrcátek, vyhřívání zadního skla a zpětných zrcátek, dveře otevíratelné do velkého úhlu, tempomat, systém udržování vozidla v jízdním pruhu, systém automatického brždění, automatické hlídání mrtvého úhlu a další inteligentní systémy (Vašek, 2008).
Další související pojmy
Senoři za volantem, sváteční řidiči, řidiči v klobouku.
Odkazy
http://cmps.ecn.cz/pd/2008/pdf/koran.pdf
http://www.czrso.cz/clanky/prace-s-problemovymi-ridici/
http://www.ibesip.cz/data/web/aktuality/soubory/mladi-02-2014/priloha-c.-l-dopravni-nehody-dle-veku-a-ridicske-praxe.pdf
http://ibesip.cz/data/web/soubory/senior/seniori-prirucka.pdf
Zákon č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích