Difference between revisions of "Nabuzení"

From Wiki Katedry psychologie FF UPOL
Jump to navigation Jump to search
(Created page with "== Překlad == Slovensky: Podráženie<br> Německy: Arousal == Vymezení pojmu == Nabuzení (arousal) je výraz pro různé stupně rozednívání vědomí. Nabuzení je pro...")
 
 
Line 1: Line 1:
 
== Překlad ==
 
== Překlad ==
 
Slovensky: Podráženie<br>
 
Slovensky: Podráženie<br>
 +
Anglicky: Arousal<br>
 
Německy: Arousal
 
Německy: Arousal
  

Latest revision as of 21:56, 25 May 2020

Překlad

Slovensky: Podráženie
Anglicky: Arousal
Německy: Arousal

Vymezení pojmu

Nabuzení (arousal) je výraz pro různé stupně rozednívání vědomí. Nabuzení je projevem činnosti kmenových částí mozku, zejména pak retikulární formace, hypotalamu a spodních částí koncového mozku (Koukolík, 2003).

Nabuzením můžeme myslet tzv. stavový arousal, neboli dočasný stav aktivace člověka. Základní úroveň nabuzení a útlumu je dána cirkadiálním cyklem. Nejvyšší úroveň bdělosti bývá po desáté hodině dopolední a odpoledne mezi půl třetí a pátou hodinou. K výraznému poklesu dochází okolo jedné hodiny po poledni a nad ránem. Lidé, kteří vyhledávají adrenalinové aktivity, vyhledávají co nejvyšší možné nabuzení. To u nich probouzí údiv, radost, až euforii (Vysekalová, 2014).

Nabuzení se může projevovat na tělesné nebo kognitivní úrovni. Tělesné nabuzení se projevuje zrychleným tepem, pocitem vysychání a stahování hrdla, napětím v oblasti břicha, potížemi při dýchání, pocením a vnitřním neklidem (Jansson-Fröjmark & Norell-Clarke, 2012). Pro kognitivní nabuzení je typické zahlcení mysli. Je charakterizované intenzitou, obsahem a emočním zabarvením (Hantsoo et al., 2013). Nadměrné kognitivní nabuzení může vést k problémům se spánkem, resp. s usnutím (Lichstein & Rosenthal, 1980). Nabuzení se rovněž projevuje v rovině emocí či sexuálního vzrušení.

Nabuzení také bývá dáváno do souvislostí s motivací. Pro ideální výkonnost je nutná optimální hladina nabuzení. Ta je velmi individuální. Souvisí s potřebou dodávat anebo ubírat podněty, aby se jedinec v konkrétní situaci cítil spokojený. Souvisí mimo jiné s potřebou vyhledávat vzrušení (sensation seeking) (Kučera, 2013).

Nadměrné nabuzení (hyperarousal) je rys, který je považován za stálou charakteristiku člověka v bdělém stavu (Hantsoo et al., 2013). Takový člověk je neustále kognitivně zahlcen, jeho mysl pořád zpracovává nové podněty a myšlenky. Jedinec upíná pozornost k vlastním pocitům a dlouho přemýšlí o svých rozhodnutích. Je pro něj těžké vypořádat se s rušným prostředím, přemíra podnětů jej snadno rozptýlí (Pavlova et al., 2001).

Další související pojmy

Vzrušení, aktivace.

Odkazy

http://psychkont.osu.cz/fulltext/2011/Kirchner_2011_1.pdf
http://www.solen.cz/pdfs/int/2008/04/09.pdf