Difference between revisions of "ADR"

From Wiki Katedry psychologie FF UPOL
Jump to navigation Jump to search
(Created page with "== Překlad == Slovensky: ADR<br> Německy: ADR == Vymezení pojmu == ADR (European Agreement concerning the International Carriage of Dangerous Goods by Road) je evropská d...")
 
Line 1: Line 1:
 +
__TOC__
 
== Překlad ==
 
== Překlad ==
 
Slovensky: ADR<br>
 
Slovensky: ADR<br>

Revision as of 08:04, 6 May 2020

Překlad

Slovensky: ADR
Německy: ADR

Vymezení pojmu

ADR (European Agreement concerning the International Carriage of Dangerous Goods by Road) je evropská dohoda o mezinárodní silniční přepravě nebezpečných věcí. Byla sjednána v Ženevě 30. září 1957 pod patronací EHK OSN a vstoupila v platnost dne 29. ledna 1968. Poslední aktualizace dohody je z 1. 1. 2015. Dokument obsahuje přílohu A a B, ve kterých jsou uvedeny věci, které v rámci mezinárodní dopravy přepravovat, a rovněž jsou v nich stanoveny podmínky pro jejich přepravu (UNECE, 2015).

Příloha A obsahuje všeobecná ustanovení a ustanovení týkající se nebezpečných látek a předmětů v rámci sedmi příloh: Všeobecná ustanovení; Klasifikace; Vyjmenování nebezpečných věcí, zvláštní ustanovení a vynětí z platnosti pro omezená množství; Ustanovení o používání obalů a cisteren; Postupy při odesílání; Požadavky na konstrukci a zkoušení obalů, velkých nádob pro volně ložené látky (IBC), cisteren a kontejnerů pro volně ložené látky; Ustanovení o podmínkách přepravy, nakládky, vykládky a manipulace (MDČR, 2015). Příloha B obsahuje ustanovení o dopravních prostředcích a o přepravě ve dvou částech: Požadavky na osádky vozidel, jejich výbavu, provoz a průvodní doklady; Požadavky na konstrukci a schvalování vozidel (MDČR, 2015).ADR je dohodou mezi státy a její dodržování nepodléhá žádnému nadnárodnímu orgánu. Vlastní ADR žádné sankce nestanoví.

K 1. 1. 2015 byly smluvními stranami ADR tyto státy:
Albánie, Andora, Ázerbajdžán, Belgie, Bělorusko, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Česká republika, Černá Hora, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Chorvatsko, Irsko, Island, Itálie, Kazachstán, Kypr, Lichtenštejnsko, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Malta, Maďarsko, Makedonie, Maroko, Moldavsko, Německo, Nizozemsko, Norsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Rusko, Řecko, Slovensko, Slovinsko, Spojené království Velké Británie a Severního Irska, Srbsko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko, Tádžikistán, Tunisko, Turecko a Ukrajina (UNECE, 2015).Podle zákona o silniční dopravě a Evropské dohodě ADR jsou řidiči přepravující nebezpečné věci povinni zúčastnit se zvláštního školení řidičů zakončeného zkouškou před komisařem z MD ČR, na jejímž základě obdrží „Osvědčení o školení řidičů přepravujících nebezpečné věci“. Platnost tohoto osvědčení je 5 let.

Odkazy

Povinnosti odesilatele, dopravce a příjemce nebezpečných věcí, stanovené v § 23 zákona č. 111/1994 Sb. o silniční dopravě, v platném znění.
Kompletní znění příloh A a B dohody ADR se všemi změnami a doplňky, platné od 1. 1. 2015, bylo uveřejněno ve Sbírce mezinárodních smluv, část 5, jako sdělení Ministerstva zahraničních věcí 11/2015 Sb.m.s.
Kompletní znění dohody v originále včetně příloh k dispozici na portále UNECE http://www.unece.org/trans/danger/publi/adr/adr2015/15contentse.html