Difference between revisions of "Lidský faktor v dopravě"

From Wiki Katedry psychologie FF UPOL
Jump to navigation Jump to search
(Created page with "__TOC__ == Lidský faktor v dopravě == Slovensky: Ľudský faktor v doprave<br> Německy: Der menschliche Faktor im Verkehr == Vymezení pojmu == Lidským faktorem v dopra...")
 
Line 1: Line 1:
 
__TOC__
 
__TOC__
== Lidský faktor v dopravě ==
+
== Překlad ==
 
Slovensky: Ľudský faktor v doprave<br>
 
Slovensky: Ľudský faktor v doprave<br>
 
Německy: Der  menschliche Faktor  im Verkehr
 
Německy: Der  menschliche Faktor  im Verkehr

Revision as of 07:23, 29 April 2020

Překlad

Slovensky: Ľudský faktor v doprave
Německy: Der menschliche Faktor im Verkehr

Vymezení pojmu

Lidským faktorem v dopravě rozumíme aplikaci poznatků o lidských schopnostech, osobnostních vlastnostech a omezeních člověka v oblasti dopravy. Chování člověka je specifické a ovlivňuje fungování technických systémů stejně jako rovnováhu mezi společností a okolním prostředím.
Výkon řidiče je ovlivněn nejen psychickými předpoklady, ale také faktory na straně vozidla a dopravní infrastruktury. Lidský faktor v dopravě zahrnuje interakci člověka a dalších technických zařízení ve vozidle a mimo vozidlo. Úlohou zkoumání lidského faktoru je poskytnout znalosti o tom, jakou roli mají řidiči a další účastníci silničního provozu v dopravním systému a jaký význam hrají v otázce bezpečnosti provozu vozidel. Cílem zkoumání lidského faktoru je určit, které aspekty konstrukce vozidla a designu infrastruktury by měly být upraveny (modifikovány) tak, aby zlepšily výkon řidiče a omezily jeho nebezpečné chování. Pokrok ve znalostech o chování účastníků provozu a o jejich výkonu může být použit k vývoji nových technologií vozidel a dalších prvků dopravního prostředí, které jsou kompatibilní s osobnostními dispozicemi, funkcemi řidiče a jeho omezeními.
V rámci sociální interakce se termín lidský faktor používá ke zdůraznění vlastností, které jsou charakteristické pouze pro člověka. Tento termín se začal používat poprvé v období 2. světové války v kontextu zlepšování výkonu a bezpečnosti v oblasti aviatiky.
Lidský faktor je nejdůležitější součástí celkového systému bezpečnosti a spolehlivosti v dopravě. Téma člověk dominuje dopravnímu systému jako klíčový prvek a hybatel. Právě v oblasti dopravy by měl být lidský faktor integrální součástí každé činnosti. Denně lidé směřují na různá místa kvůli různým činnostem, tudíž dopravní chování je pro každého člověka běžnou součástí života. Pro bezpečnost dopravy je podstatný nejen stav a kvalita pozemních komunikací a stav vozového parku, ale především účastníci silničního provozu.
Lidský faktor v dopravě je hlavním a rozhodujícím činitelem v dopravní nehodovosti. Dlouhodobě se na zaviněných dopravních nehodách podílí přibližně z 90–95 % právě lidský faktor (Näätänen & Summala, 1976). Na základě toho lze konstatovat, že při snaze o snížení počtu dopravních nehod a jejich nejtěžších následků je nejpodstatnější věnovat pozornost právě účastníkům silničního provozu.
Psychologie v dopravě zkoumá psychické procesy při různých dopravních činnostech osob, a to jak v případě řidičů, tak jiných účastníků dopravy, a zjišťuje, jak jsou tyto procesy závislé na metodách výchovy, výuky, výcviku, dopravní technice, a především na individuálních vlastnostech člověka. Chování uživatelů silnic je ovlivňováno prostřednictvím mezinárodních a národních kampaní, bodovým systémem, výchovou a opatřeními týkajícími se jednotlivých řidičských oprávnění. I přes technickou inovaci jdoucí neustále vpřed je pro dopravu stěžejní pochopení vlastní odpovědnosti každého účastníka silničního provozu a jeho podílu na dopravě, kdy jedinec v ideálním případě zvažuje své chování ve shodě s obecným prospěchem.
Lidský faktor v dopravě a jeho adekvátní znalost zvyšuje bezpečnost silničního provozu, jelikož dovoluje zohlednit chování lidí v rámci dopravních situací, v roli řidičů, spolucestujících, chodců apod. Znalost lidského chování je důležitá pro činnost účastníka silničního provozu, pro optimalizaci infrastruktury, vytváření návrhů bezpečnostních prvků a koordinaci mezi jednotlivými subjekty v dopravním systému.
V psychologii je člověk jako činitel v dopravě zkoumán z pohledu vnitřního psychického uspořádání, které se projevuje v chování, jež je formováno dalšími vlivy, například stresem, konflikty, intoxikací, zátěží, emocemi, zkušenostmi či aktuálním fyzickým a psychickým stavem a dále chováním v rámci interakcí s vnějším prostředím a jeho podmínkami. Zlepšení znalostí lidského chování je zásadní pro zvýšení bezpečnosti v dopravě.

Odkazy

http://www.cdv.cz/
http://www.czrso.cz/http://www.nhtsa.gov/
http://deepblue.lib.umich.edu/bitstream/handle/2027.42/26482/0000018.pdf?sequence=1