Difference between revisions of "Bezpečná vzdálenost"
(Created page with "== Překlad == Slovensky: Bezpečná vzdialenosť Německy: Sicherer Abstand == Vymezení pojmu == Zákon č. 361/200 Sb., o provozu na pozemních komunikacích, říká, že...") |
|||
Line 1: | Line 1: | ||
== Překlad == | == Překlad == | ||
− | Slovensky: Bezpečná vzdialenosť | + | Slovensky: Bezpečná vzdialenosť<br> |
Německy: Sicherer Abstand | Německy: Sicherer Abstand | ||
Revision as of 14:13, 3 May 2020
Překlad
Slovensky: Bezpečná vzdialenosť
Německy: Sicherer Abstand
Vymezení pojmu
Zákon č. 361/200 Sb., o provozu na pozemních komunikacích, říká, že řidič vozidla jedoucího za jiným vozidlem musí ponechat za ním dostatečnou vzdálenost, aby mohl bezpečně zastavit vozidlo v případě náhlého snížení rychlosti nebo náhlého zastavení vozidla, které jede před ním. Řidič je povinen zachovávat takovou vzdálenost od vozidla jedoucího před ním, aby mohl včas snížit rychlost, případně zastavit vozidlo, pokud řidič jedoucí před ním náhle sníží rychlost nebo zastaví (Leitner, Lukášek & Kopecký, 2006).
Bezpečný odstup je tedy takový, kdy při náhlém zabrždění vpředu jedoucího vozidla druhé vozidlo jedoucí za ním bezpečně zastaví. Velikost bezpečné vzdálenosti je závislá na schopnostech a vlastnostech řidiče, technických vlastnostech vozidla, povrchových vlastnostech vozky a na klimatu (Svátek & Hajer, 1970).
Pokud na silnici dojde k nečekané události, reakce řidiče se projeví až s časovou prodlevou. První zpoždění má na svědomí řidič – než je schopen zareagovat, uplyne určitá doba, které říkáme reakční čas. Je to doba od prvního vjemu nenadálé situace po uvedení v činnost brzdového systému. Na řidičově reakci se podílí optická reakční doba (kdy řidič situaci uvidí), psychická reakce řidiče (kdy si ji uvědomí, vyhodnotí a rozhodne se, co udělat) a svalová reakce (kdy dojde k provedení pohybu, který ovládne vozidlo). Pokud má řidič dobrý zrak nebo vhodně korigovanou oční vadu, za dobré viditelnosti zareaguje rychle. Jestliže však bude mlha, pršet, sněžit nebo jej oslní slunce, zareaguje s větší časovou prodlevou. Potřebuje-li kvůli krátkozrakosti brýle, ale zapomněl je doma, všimne si události pozdě. Stejně tak bude-li řidič odpočinutý, v dobré psychické a fyzické kondici, rychleji si uvědomí, co se před ním na silnici odehrává. Pokud za volantem sedí už osm hodin a bolí ho celé tělo, telefonuje nebo se před odjezdem pohádal s manželkou, jeho reakční čas bude delší. Na rychlosti reakcí se podílí také temperament – cholerik zareaguje rychleji než flegmatik. A samozřejmě rovněž fyzická kondice. Mladý a zdravý řidič je schopen rychlejších reakcí než jedinec vyššího věku se ztuhlými klouby. Celková reakční doba řidiče se průměrně pohybuje mezi 0,37 a 1,49 s (Bednařík & Široká, 1972).
Dodržování bezpečného odstupu od vpředu jedoucích vozidel zkoumalo pražské ČVUT. Zjistilo, že se vzrůstající intenzitou a hustotou dopravního provozu přibývá řidičů, kteří bezpečnou vzdálenost porušují. Situace se naopak zlepšila se vzrůstající rychlostí – čím jedou čeští řidiči rychleji, tím více si hlídají bezpečný odstup (Smilek, 2010).
Pro ověření dodržování bezpečného odstupu je na některých úsecích silnic a dálnic umístěna dopravní značka č. V 18 „Bezpečný odstup“. Minimální rozestup je určen třemi šipkami. Šipky jsou nakresleny přímo na komunikaci.
Na některých úsecích českých dálnic byly nainstalovány informační tabule, které řidiče upozorňují na nutnost dodržovat bezpečný rozestup a řidiči si také mohou vyzkoušet, zda je jejich odstup dostatečný, či nikoli.
Někteří odborníci doporučují, aby řidiči dostávali zpětnou vazbu o odstupu svého vozidla pomocí ukazatelů, které jsou instalovány v obcích a upozorňují řidiče na jeho okamžitou rychlost. Domnívají se, že by tyto ukazatele mohly řidiče upozornit i na odstup. Takový ukazatel by mohl řidiče informovat o tom, zda je jeho vzdálenost dostatečná či nikoli, i vzhledem ke stavu povrchu vozovky, denní době nebo povětrnostním podmínkám.
Pravidlo dvou sekund, které pomáhá určit bezpečný odstup od před námi jedoucího vozidla, je určeno pro osobní vozidla jedoucí rychlostí do 130 km/h. Rychleji jedoucí vozy a nákladní automobily by měly dodržovat pravidlo tří sekund, stejně jako motocykly jedoucí rychlostí do 90 km/h. Motocykly jedoucí rychlostí nad 90 km/h potřebují k bezpečnému zastavení prodlevu dokonce čtyři sekund. Pravidlo se používá tak, že si řidič při jízdě určí nějaký pevný bod (třeba strom nebo dopravní značku). Od okamžiku, kdy tento bod minulo vpředu jedoucí vozidlo, odpočítáme dvě, tři nebo čtyři sekundy
Stejně tak je nutné zvětšit odstup mezi vozidly za zhoršených klimatických podmínek, například za deště, sněhu, mlhy nebo na ledovce. Například při rychlosti 50 km/h činí bezpečný odstup pro osobní automobil 33 m, při rychlosti 80 km/h 46 m, ovšem na náledí 163 m (Porada et al., 2000).
Na základě výzkumů byly stanoveny bezpečné rozestupy pro jednotlivé typy vozidel vzhledem k jejich jízdní rychlosti a hmotnosti. Nákladní automobily jedoucí rychlostí 80 km/h by měly dodržovat rozestup 60 m, osobní automobily a autobusy jedoucí rychlostí do 90 km/h rozestup 50 m, osobní automobily jedoucí rychlostí 130 km/h rozestup 75 m, motocykly jedoucí rychlostí 90 km/h rozestup 80 m a motocykly jedoucí rychlostí nad 130 km/h potom rozestup 135 m (Bradáč, 1997).
Další související pojmy
Bezpečný odstup, pravidlo dvou sekund.
Odkazy
http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/1514924-jak-pri-jizde-zmerit-bezpecnou-vzdalenost-mezi-auty
http://www.cspsd.cz/storage/files/vzdalenost_mezi_vozidly.pdf
http://www.czrso.cz/clanky/stanoveni-minimalnich-vzdalenosti-mezi-vozidly-v-podelnem-smeru-a-zpusob-sledovani-jejich-dodrzovani/
http://www.ibesip.cz/cz/ridic/bezpecne-rizeni-vozidla/bezpecna-vzdalenost
http://www.nehoda.eu/?p=41
http://www.policie.cz/clanek/uzemni-odbor-trutnov-dopravni-inspektorat-rychlost.aspx
http://www.uamk.cz/item/1009-pozor-bezpe%C4%8Dn%C3%A1-vzd%C3%A1lenost