Mladí řidiči

From Wiki Katedry psychologie FF UPOL
Revision as of 21:29, 25 May 2020 by Bokto00 (talk | contribs)
(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)
Jump to navigation Jump to search

Překlad

Slovensky: Mladí vodiči
Anglicky: Young drivers
Německy: Junge Fahrer

Vymezení pojmu

Mladým řidičem – z pohledu metodiky Národní strategie bezpečnosti silničního provozu – se rozumí řidič do 24 let; novým řidičem pak ten, jenž má do dvou let praxe od získání řidičského oprávnění. Tato skupina řidičů je sledována ve statistikách nehodovosti z důvodu vysoké rizikovosti a účasti na dopravních nehodách (BESIP, 2013).

Dle vyhodnocení za rok 2013 se sice v ČR u této skupiny snižuje počet usmrcených osob při nehodách zaviněných mladými řidiči a také klesá podíl nehod zaviněných mladými řidiči na celkovém počtu usmrcených osob, nicméně i tak je celkové procento nehod způsobených mladými řidiči nemalý. Dle ETSC (European Transport Safety Council) se podílí mladí lidé v evropské populaci na počtu obětí dopravních nehod 30 % a jejich mortalita je o 69 % vyšší než u zbytku populace. Řidiči s praxí do pěti let zavinili v roce 2013 na 29 % dopravních nehod, hlavními důvody byla nepřiměřená rychlost a také velký podíl řízení pod vlivem alkoholu (BESIP, 2014).

Období 18–24 let (v některých studiích se za mladé řidiče považují ti do 26 let) je z vývojového hlediska kryto fázemi pozdní adolescence a časné dospělosti. V tomto období bývá dosažena osobní autonomie, přijetí role dospělého, získání profesní kvalifikace a ukončení vzdělání, upevňování identity, upřesnění osobních cílů a osamostatnění se, dokončují se procesy související s hormonálními změnami (emoční labilita), zvýšenou mírou sebereflexe a egocentričností, projevuje se vysoká potřeba sebehodnocení (jejímž předmětem jsou výkonové charakteristiky a výsledky různých činností) a zvýšená únavnost. Adolescenti preferují intenzivní zážitky, rychlou jízdu, mají potřebu neodkladného uspokojení (zkrácení doby nezbytné pro dosažení cíle), nestojí o zodpovědnost, rádi přijímají svobodu. Touží po statusu dospělého, nemají dostatečné zkušenosti a řítí se do rizik s vírou, že rány osudu se jim vyhnou a dopadnou pouze na ty druhé. Jsou emocionálně nezralí, neschopní odročit okamžité uspokojení za budoucí odměnu a zapomínají na opatrnost, mají sklon k riskování zapříčiněný pocity všemohoucnosti či přesvědčením o nezranitelnosti (Macek, 2003; Orvin, 2001; Vágnerová, 2005).

U mladých řidičů se více projevují více tendence riskovat a soutěžit, převažuje u nich typ nehod způsobených impulzivitou, menší rozvážností, z čehož plyne nižší přizpůsobivost rychlosti jízdy dopravním podmínkám, řidiči neopatrně předjíždějí, přeceňují své schopnosti (Štikar, Hoskovec & Štikarová, 2003). Mladí lidé mající sklon k rizikovému chování (zvláště nezralí) vykazují charakteristiky malého pocitu odpovědnosti vůči druhým, nedostatečně rozvinutou schopnost anticipace, vyhledávání situačního vzrušení a sklony k dobrodružství, snahu o sociální exhibici, nereálnou sebejistotu a kompenzaci pocitu méněcennosti (Stojan et al., 2008).

Vysoké riziko úrovně nehodovosti řidičů začátečníků (většinou mladých řidičů) je spojeno s relativně vysokou, eventuálně nadměrnou rychlostí, kterou se začínající řidič chce co nejrychleji zařadit mezi ostatní (zkušené) řidiče. Dle některých autorů je selhávání řidičů způsobeno spíše podceněním nebezpečných momentů než přehlížením nebezpečí (Límová, 2006).

Největšímu riziku dopravní nehody jsou mladí začínající řidiči vystaveni zejména v průběhu prvního roku řízení bez dohledu. Mezi příčiny zvýšeného rizika patří vývojové kognitivní příčiny (např. nízká schopnost odhadnout dopravní nebezpečí nebo podceňování rizika), snížená schopnost identifikovat a klasifikovat potenciální nebezpečí, nezralost, řidičská nezkušenost, tendence k rychlé jízdě, povzbuzování vrstevníků (Guttman & Lotan, 2011).

Nejvíce nehod této věkové skupiny se stane v pátek a v sobotu v souvislosti s návštěvou diskotéky, restaurace nebo party. Věková skupina mladistvých je snadno ovlivnitelná míněním přátel a vrstevníků, časté je projevování emocí navenek a výkyvy nálad. Jízda pod vlivem alkoholu nebo drog se stává možností experimentovat se „zakázaným“. Pokoušejí se vymanit z dohledu dospělých. Podceňují, že se nehoda může stát i jim a přeceňují své schopnosti a dovednosti (Stojan et al., 2008).

Mladí řidiči mají výhodu dobrých smyslových funkcí, tělesné zdatnosti a značné psychické kapacity, dále lepších schopností, jako je soustředění, paměť, pohotovost vnímání, hodnocení, rozhodování a hbité reakce (Havlík, 2005).

Důležitým prvkem v prevenci nehodovosti mladých řidičů je systematicky pojatá dopravní výchova začínající v mateřské škole, rozvíjející se hlavně v každém ročníku základní školy a pokračující v návazných projektech cílených na středoškoláky. Dopravněbezpečnostní kampaně realizované státem by měly být podpořeny také rodičovským vzorem a prosazováním nerizikového chování v celé společnosti - to je dobrý předpoklad pro formování postojů a chování mladých řidičů (Límová, 2006).

Další související pojmy

Nezkušený řidič, adolescent, mladý dospělý.

Odkazy

http://www.ibesip.cz/cz/statistiky
https://www.youtube.com/watch?v=K2Bq9UmD4ZU