Řidiči osobních vozů
Překlad
Slovensky: Vodiči osobných vozidiel
Anglicky: Drivers of passenger cars / Passenger car drivers
Německy: Fahrer von Personenkraftwagen
Vymezení pojmu
Do skupiny řidičů osobních vozů patří držitelé řidičských oprávnění skupin A, B, B + E, AM a podskupin A1 a B1 (Špinar et al., 2007).
Podle zákona č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích, je řidičem každý účastník provozu na pozemních komunikacích, který řídí motorové nebo nemotorové vozidlo anebo tramvaj; řidičem je i jezdec na zvířeti.
Motorové vozidlo (tj. i osobní vůz) smí řídit pouze osoba, která se může prokázat příslušným průkazem či dokladem, který ji opravňuje k řízení motorového vozidla zařazeného do skupiny vozidel, pro kterou jí bylo řidičské oprávnění uděleno.
Řidič osobního vozidla musí složit zkoušku odborné způsobilosti, která je definována v zákoně č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích. Této zkoušce předchází výuka teoretických a praktických znalostí, dovedností a návyků k řízení motorových vozidel a výcvik. Obsah a rozsah výuky a výcviku je stanoven v prováděcím předpise zákona č. 247/2000 Sb., o získávání a zdokonalování odborné způsobilosti k řízení motorových vozidel.
Povinnosti řidiče před jízdou a během jízdy: řidič je povinen zkontrolovat před jízdou stav vozidla a v případě zjištění závady, která by bránila bezpečnému provozu vozidla, toto vozidlo nepoužít. Při jízdě je řidič povinen dodržovat platné dopravní předpisy (tj. zejména požadavky zákona č. 361/2000 Sb., v aktuálně platném znění, a jeho prováděcích vyhlášek).
Řidič je zejména povinen: věnovat se plně řízení vozidla, podrobit se na vyzvání orientační dechové zkoušce eventuálně lékařskému vyšetření, zda není pod vlivem alkoholu a návykových látek, při jízdě a činnostech mimo pozemní komunikace přizpůsobit své jednání okolním podmínkám, stavu a povaze terénu, povětrnostním podmínkám a ostatním okolnostem, které je možno předvídat.
Řidiči je zakázáno: vyhazovat za jízdy předměty z vozidla (platí pro celou osádku vozu), otáčet se nebo couvat bez řádného zajištění této činnosti, požívat při jízdě a před jízdou alkoholické nápoje, řídit vozidlo, jestliže je jeho schopnost k řízení snížena požitím omamných látek, léků, nemocí, únavou nebo neuspokojivým psychickým stavem, telefonovat za jízdy a neprovádět každou další činnost, která by odváděla jeho pozornost od řízení vozidla.
Další související pojmy
Běžní řidiči.
Odkazy
http://www.ibesip.cz/cz/ridic
HYPERLINK http://www.policie.cz/clanek/bezpecne-chovani-ridicu-osobnich-vozidel.aspx