Jízda rychlostí vysoce překračující rychlostní limit

From Wiki Katedry psychologie FF UPOL
Revision as of 21:53, 25 May 2020 by Bokto00 (talk | contribs) (→‎Překlad)
(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)
Jump to navigation Jump to search

Překlad

Slovensky: Jazda rýchlosťou vysoko prekračujúcou rýchlostný limit
Anglicky: Speeding
Německy: Überschreitung des Tempolimits

Vymezení pojmu

Jízda rychlostí vysoce překračující rychlostní limit je v anglicky mluvících zemích známá jako tzv. speeding. Tento pojem se začíná objevovat i u nás. Jedná se v podstatě o nepřiměřeně rychlou jízdu, která rovněž naplňuje definici agresivního chování v dopravě. Řidič se totiž podle Lisé (2010) chová agresivně, pokud záměrně zvyšuje riziko kolize a je motivován netrpělivostí, nepřátelstvím nebo získáním času na úkor ostatních.

Podle Havlíka (2005) je pro speeding charakteristická intenzivní akcelerace a nepřiměřená rychlost. Zařazuje jej rovněž pod agresivní způsob jízdy.

Pro jízdu rychlostí vysoce překračující rychlostní limit je také někdy používán výraz adrenalinová jízda. Takový způsob jízdy vede k intenzivní stimulaci a vzrušení řidiče. Je typický zejména pro mladé muže, kterým slouží k posouvání vlastních hranic, prožívání a vyhodnocování nových a rychle se střídajících podnětů, vzrušení a sebepotvrzení (Šmolíková, Štikar & Hoskovec, 2008).

Za vysoké překročení rychlosti považujeme rychlost jízdy v obci o 40 km vyšší, než dovolují předpisy a mimo obec o 50 km vyšší. Za spáchání takového přečinu je řidiči v rámci bodového hodnocení řidičů přičteno 5 trestných bodů. S řidičem je poté zahájeno správní řízení. V něm mu hrozí finanční sankce ve výši 5 až 10 tisíc korun a zákaz činnosti řízení motorových vozidel na 6 až 12 měsíců.

Speeding je charakteristický pro osoby, které při jízdě vyhledávají přílišné vzrušení (tzv. sensation seekers). Takoví řidiči potřebují a vyhledávají situace s vysokou hladinou situačního vzrušení. Při řízení se tato vlastnost projevuje jízdní rychlostí vysoce překračující rychlostní limit a soutěžením s ostatními řidiči (Zuckerman, 2007).

Speedingu se rovněž dopouštějí tzv. silniční piráti. Při obzvláště bezohledné, rychlé jízdě, může být jejich chování hodnoceno až jako obecné ohrožení podle § 272 trestního zákona anebo obecné ohrožení z nedbalosti podle § 273 trestního zákona.

Další související pojmy

Speeding, adrenalinová jízda, agresivní jízda, pirátství silnic.

Odkazy

http://www.12bodu.cz/bodovany-prestupek-125c-1f-2.html
http://www.czrso.cz/clanky/neprimerena-rychlost-postoje-a-priciny/
http://kds.vsb.cz/ord/nehodovost-agresivita.htm