Výcvik a výuka řidičů
Překlad
Slovensky: Výcvik a výučba vodičov
Anglicky: Assessing mental competence
Německy: Training und Ausbildung der Fahrer
Vymezení pojmu
Výcvik a výuka v autoškolách jsou prováděny dle zákona č. 247/2000 Sb. Žadatel o řidičské oprávnění absolvuje v rámci autoškoly teoretickou a praktickou část. Obsah výuky a výcviku je dán prováděcí vyhláškou zákona č. 247/2000 Sb., která specifikuje požadavky na výuku a výcvik pro jednotlivé skupiny řidičského oprávnění, požadavky na učitele teoretického a praktického výcviku žadatelů o řidičské oprávnění, dále pak osnovu výcviku a výuky s přesným rozpisem hodinové dotace jednotlivých předmětů. Zdravotnickou přípravu žadatelů o řidičské oprávnění, resp. zmocnění k provádění výuky a výcviku, řeší § 22 zákona č. 247/2000 Sb., v aktuálně platném znění, jenž specifikuje profesní požadavky na osoby, které mohou provádět výuku první pomoci. Výuku první pomoci lze považovat za nejslabší článek celkové přípravy žadatelů o řidičské oprávnění, jelikož má nízkou hodinovou dotaci a kvalita její výuky značně kolísá. Dle informací z roku 2014 nemá ani teoretické znalosti potřebné k poskytnutí první pomoci drtivá většina čerstvých držitelů řidičského oprávnění (CDV, 2011; Zámečník et al. 2014).
Z psychologického hlediska má výuka a výcvik v autoškole naplnit primárně dva cíle. Zaprvé dovést žáky k uvědomění si rozdílu mezi „will“ a „skill“, tedy že předpokladem pro bezpečnou jízdu je vůle dodržovat pravidla a chovat se zodpovědně, nikoliv vysoká úroveň schopností. A zadruhé tříbit schopnost vnímání rizika a naučit žáky sebekritickému přístupu a sebereflexi vzhledem k nižší úrovni řidičských dovedností v prvních letech jejich řidičské praxe (Zámečník et al., 2014).
Z právního hlediska jsou výuka a výcvik upraveny tak, že v jednom dni může žák absolvovat pouze dvě vyučovací hodiny praktického výcviku (včetně trenažeru). Počet hodin v dalších předmětech není zákonem omezen, ale každá vyučovací hodina v autoškole musí trvat 45 minut. Před první vyučovací hodinou v autoškole musí autoškola vydat žákovi průkaz žadatele a průběžně v něm provádět záznamy o jeho účasti na praktickém výcviku.
V autoškolách probíhá nejčastěji výcvik k získání skupiny B – osobní automobil. Ten lze absolvovat dvěma způsoby, standardně nebo pomocí individuálního studijního plánu. Tyto dva způsoby se liší pouze ve výuce teorie, praktická část výcviku je totožná.
Počet hodin výuky teorie – skupina B – standardní způsob výuky
Výuka předpisů o provozu vozidel (18 hodin)
Výuka o ovládání a údržbě vozidla (2 hodiny)
Výuka teorie zásad bezpečné jízdy (10 hodin)
Výuka zdravotnické přípravy (2 hodiny)
Opakování a přezkoušení (4 hodiny)
Celkem 36 hodin výuky teorie
Počet hodin výuky teorie – skupina B – individuální studijní plán (nejvýše 5 žáků dohromady)
Výuka předpisů o provozu vozidel (5 hodin)
Výuka o ovládání a údržbě vozidla (1 hodina)
Výuka teorie zásad bezpečné jízdy (3 hodiny)
Výuka zdravotnické přípravy (1 hodina)
Opakování a přezkoušení (1 hodina)
Celkem 11 hodin výuky teorie
Počet hodin praktického výcviku – skupina B – je celkem 28 hodin, přičemž obsahuje tři části jízd a dále následují dvě části praktické výuky s dotací 6 hodin.
- Jízdy v minimálním provozu, kterým předchází trenažér anebo autocvičiště (7 hodin)
- Jízdy v silničním provozu (12 hodin)
- Jízdy v silničním provozu, z toho nejméně 1 hodina musí být věnována nácviku správného jednání v jednotlivých rizikových situacích (9 hodin)
Praktický výcvik údržby vozidla (2 hodiny)
Praktický výcvik zdravotnické přípravy (4 hodiny)
Celkem 34 hodin praktického výcviku
Zkouška žadatele o skupinu B se od 19. 1. 2013 skládá ze dvou dílčích zkoušek:
Předpisy o provozu na pozemních komunikacích a zdravotnická příprava – počítačový test (30 minut)
Praktická jízda s výcvikovým vozidlem (10 + 20 minut)
Další související pojmy
Vnímání rizika, mladí řidiči.
Odkazy
www.ibesip.cz
http://www.czrso.cz/