Centrum bezpečné jízdy

From Wiki Katedry psychologie FF UPOL
Revision as of 06:12, 26 May 2020 by Bokto00 (talk | contribs)
(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)
Jump to navigation Jump to search

Překlad

Slovensky: Centrum bezpečnej jazdy
Anglicky: Centre for Safe driving, Safety halls
Německy: Sicherheitshallen

Vymezení pojmu

V centrech bezpečné jízdy probíhá zdokonalování způsobilosti řidičů a další školení a nácviky dovedností pro všechny účastníky dopravního provozu. Center bezpečné jízdy je v České republice hned několik; nachází se například v Ostravě, Mostu, Sosnové či Jihlavě.Nejdůležitější a zároveň velmi kontroverzní kurz v centrech je „školení bezpečné jízdy“, které mohou Centra bezpečné jízdy provádět od 1. září 2008 na základě zákona č. 374/2007 Sb. a vyhlášky č. 156/2008 Sb. Po jeho absolvování za zákonem stanovených podmínek lze řidiči odečíst tři evidenční body. Zdokonalování odborné způsobilosti řidičů, kteří mají v registru řidičů zaznamenány body, může provádět provozovatel takového školicího střediska, kterému udělil krajský úřad akreditaci k provozování školení bezpečné jízdy. Provozovatel střediska bezpečné jízdy může přijmout na školení bezpečné jízdy řidiče, který se tohoto školení hodlá zúčastnit za účelem odečtení bodů v registru řidičů, prokáže-li tento řidič, že má ke dni podání písemné žádosti o přijetí na školení nejvýše 10 bodů v registru řidičů za porušení právních předpisů, které jsou podle zvláštního právního předpisu ohodnoceny méně než 6 body.

Od zavedení školení bezpečné jízdy probíhá diskuze nad otázkou, zda je trénink v oblasti schopností zvládat krizové situace cestou dobrým nebo špatným směrem. Jakkoliv smysluplně může znít myšlenka, že naučit lidi nouzovému brždění či zvládat smyk pomůže snížit dopady rizikových situací, dlouhodobé zkušenosti z ostatních států EU naznačují opak. Počátek kritiky tohoto druhu nácviku můžeme najít již v 80. letech. Například Glad (1988) prokázal zvýšení počtu nehod ve smykových podmínkách po tom, co byl tento druh nácviku zařazen jako povinná část přípravy k získání řidičského oprávnění. Taktéž Keskinen et al. (1992) došel k podobným závěrům. Po zavedení kurzů bezpečné jízdy se například velká část nehod začínajících řidičů odehrála ve smykových podmínkách. Zmíněné studie to vysvětlovaly tak, že kurzy bezpečné jízdy byly založeny na nácviku schopností ovládat vozidlo, což vedlo k nepřiměřenému nárůstu sebevědomí v oblasti schopností daných řidičů. Místo používání těchto schopností v rizikových situacích je absolventi kurzů používali v obvyklých situacích, což vedlo například ke zvyšování rychlosti (Engström et al., 2003). Navíc absolventi těchto kurzů hodnotili svoje schopnosti na vyšší úrovni, i když se jejich skutečné schopnosti zvládat vozidlo ve smykových podmínkách nelišily od skupiny, která kurzem neprošla (Gregersen, 1996a).Řada dalších studií, reportů a monografií (např. Naatanen a Summala, 1976; RACV 2011; Gregersen, 1996b; NovEV 2004; ECMT, 2006; Wild, 2014) doplňuje, že 1) řidiči a často ani instruktoři nepochopili hlavní myšlenku kurzu –totiž že bezpečné řízení v kluzkých podmínkách stojí na vyhnutí se riziku, ne na jeho zvládnutí; 2) takto získané schopnosti se rychle vytratí; 3) řidiči s nejvyšší úrovní řidičských schopností (případně je nutné specifikovat, jaké schopnosti jsou míněny) mají mnohem vyšší nehodovost; 4) efektivní kurzy pro řidiče nestojí na tréninku schopností, ale na působení na postoje, vnímání rizika, zkušenosti a znalosti.Celkově tak lze konstatovat, že jakékoliv kurzy na bázi tréninku schopností zvládat rizikové situace vedou v konečném důsledku k větší nehodovosti a ke zhoršení dopravní bezpečnosti. Z těchto důvodů by neměly být součástí bodového systému (Elvik et al., 2009; Gregersen, 1996a, 1996b; Mayhew and Simpson, 2002). Proto Evropská konference ministrů dopravy (ECMT, 2006) označila tyto kurzy jako nevhodné pro mladé řidiče a následně Evropská silniční federace (IRF, 2014) na základě dlouhodobých hodnocení vydala doporučení Evropské komisi zcela vyřadit tyto kurzy ze systému vzdělávání řidičů.

Odkazy

Näätänen, R., & Summala, H. (1976). Road User Behaviour and Traffic Accidents. Amsterdam: North-Holland Publishing Co
RACV (2011): The Effectiveness of Driver. Training as a Road Safety Measure. Royal Automobile Club of Victoria report number 04/04. 5/2007, revize 2011. https://www.bicyclenetwork.com.au/media/vanilla_content/files/The%20Effectiveness%20of%20Driver%20Training%20and%20Education%20%2B%202011.pdf
NovEV (2004), The EU NovEV PROJECT: Evaluation of Post-Licence Training Schemes for Novice Drivers, Final Report. Brussels: CIECA (The International Commission for Driver Testing).
ECMT – European Conference of Ministers of Transport (2006). Young Drivers – The Road to Safety.