Řidiči autobusů (včetně školních)
Překlad
Slovensky: Vodiči autobusov (vr. školských) Německy: Busfahrer (inkl. Schulbusfahrer)
Vymezení pojmu
Za autobus považujeme vozidlo kategorie M2, M3. Vozidla s obsaditelností přesahující 22 cestujících mimo řidiče dělíme do tří tříd. První třídu tvoří tzv. městské autobusy, což jsou vozidla, která mají sedadla a místa pro stojící cestující. Druhou třídu představují meziměstské autobusy, které mohou přepravovat i stojící cestující, avšak jen v uličce. Třetí třídu zastupují dálkové autobusy, které nejsou zařízeny pro přepravu stojících cestujících.
Vozidla s obsaditelností nepřesahující 22 cestujících mimo řidiče dělíme na dvě třídy. Vozidlo třídy A má sedadla a může být vybaveno pro stojící cestující. Vozidlo třídy B není vybaveno pro stojící cestující.
Školní autobusy jsou autobusy speciálně navržené pro přepravu dětí. Mohou mít menší rozestupy mezi sedadly a mohou obsahovat prostor pro umístění školních brašen.
Řidič autobusu je pracovníkem osobní silniční motorové dopravy. Provozování silniční motorové dopravy osobní je přesně stanovené zákonem č. 111/1994 Sb., o silniční dopravě a zákonem č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání, (koncesovaná živnost).
K řízení autobusu musí být osoba duševně i tělesně způsobilá a musí mít odbornou způsobilost řidiče autobusu. Řidičské oprávnění skupiny D řidiče opravňuje k řízení motorových vozidel určených pro přepravu osob s více než 8 místy k sezení, a pokud je starší 21 let, tak s více než 16 místy. Existuje ještě řidičské oprávnění skupiny D1, které řidiče opravňuje k řízení motorových vozidel určených pro přepravu osob s více než 8 místy k sezení, avšak ne více než se 16 místy k sezení.
Výcvik v řízení a závěrečná zkouška pro skupinu řidičského oprávnění D jsou zakotveny v zákoně č. 247/2000 Sb.
Profese řidiče autobusu (včetně školních autobusů) zpravidla zahrnuje řízení vozidla, jeho obsluhu a jednoduchou údržbu. Řidič také mnohdy slouží jako poskytovatel základních informací, prodejce jízdenek, může cestujícím pomáhat se zavazadly.
Řidič autobusu nesmí věnovat pozornost činnostem, které by mohly ohrozit jeho pozornost. Nesmí se během jízdy bavit s cestujícími, kouřit, jíst, pít ani telefonovat. Nesmí vpouštět cestující na stanoviště řidiče a na služební sedadlo.
Řidič je povinen přizpůsobit jízdu charakteru a stavu vozovky, dopravní situaci a délce vozidla. Rozjezdové zrychlení a brzdné zpomalení nesmějí nepřiměřeně obtěžovat cestující. Pokud řidič použije intenzivního brždění při jízdě s cestujícími, je povinen se přesvědčit, zda nedošlo ke zranění nebo ke škodě.
Řidiči autobusů jsou v každodenním kontaktu s cestujícími, kteří pro ně mohou být zdrojem psychického vyčerpání. Řidiči autobusů tak musejí mít vysokou míru psychické odolnosti vůči konfliktním situacím, nízkou míru exhibicionismu a soutěživosti.
Další související pojmy
Řidiči MHD, řidiči veřejné dopravy.
Odkazy
Vyhláška č. 156/2008 Sb., o zdokonalování odborné způsobilosti řidičů
Vyhláška č. HYPERLINK "http://www.zakony.cz/zakony/1995/101/zakon-102-1995-Sb-SB1995102"102/1995 Sb., o schvalování technické způsobilosti a technických podmínkách provozu silničních vozidel na pozemních komunikacích
Zákon č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích, v aktuálně platném znění
Zákon č. 247/2000 Sb., o získávání a zdokonalování odborné způsobilosti k řízení motorových vozidel, v aktuálně platném znění
Zákon č. 194/2010 Sb., o veřejných službách v přepravě cestujících a o změně dalších zákonů, v aktuálně platném znění
http://www.mdcr.cz/NR/rdonlyres/FF06AD97-3382-42C7.../id030501p14.rtf
http://www.dpmb.cz/
http://www.ibesip.cz/
http://www.kordis-jmk.cz/