Dopravní psycholog
Překlad
Slovensky: Dopravný psychológ Německy: Verkehrspsychologe, Verkehrspsychologin
Vymezení pojmu
Dopravní psychologie je psychologický obor, který se dotýká psychologie práce a organizace, klinické psychologie a psychoterapie, a můžeme jej zařadit do sféry aplikované psychologie. Dopravní psycholog je psycholog, který získal akreditaci pro činnost v dopravní psychologii podle zákona č. 361/2000 Sb. Zabývá se kromě jiného psychickými procesy, které ovlivňují chování účastníků silničního provozu, jakož i tímto chováním. Nejde tedy pouze jen o řidiče motorových vozidel, ale také o chodce, děti, cyklisty a jiné účastníky dopravního provozu (Baštecká, 2009). Cílem jeho práce je zjištěné informace o psychických procesech a činnosti osob v oblasti dopravy využít ke zvýšení plynulosti, udržitelnosti a bezpečnosti dopravy (Štikar, 2003).
Dopravní psychologové se podílejí nejen na dopravně psychologickém vyšetření řidičů, ale rozměr jejich působnosti je mnohem širší. Zahrnuje:
- Analýzu kognitivních funkcí a psychických procesů řidiče.
- Analýzu v oblasti dopravních nehod a dopravních konfliktů, s čímž je spojena také soudně znalecká činnost.
- Výzkum a posuzování v oblasti dopravní bezpečnosti, interakce člověka, dopravní infrastruktury a dalších oblastí. Metody efektivního výcviku a zlepšování schopností řidiče. Osvětovou činnost v oblasti dopravní výchovy a vzdělávání. Spolupráci při tvorbě legislativy v oblasti dopravy.Úpravou a sdělováním informací ve vozidle a v dopravním prostředí.
Dopravní psychologové se zabývají také problematikou rizikových skupin řidičů a jejich rehabilitací. Svou roli hrají dopravní psychologové také v otázkách architektury cest, dopravního značení, reklam u dopravních komunikací atd. (Rehnová, 2012). Dopravní psychologové posuzují také psychickou způsobilost k výkonu činnosti učitele autoškoly, dle zákona č. 247/2000 Sb.
K tomu, aby se člověk mohl stát akreditovaným dopravním psychologem provádějícím dopravněpsychologické vyšetření, musí splňovat podmínky dané zákonem č. 361/2000 Sb. v aktuálně platném znění. Podmínkou k udělení akreditace dopravního psychologa je absolvování akreditovaného magisterského studia v oboru psychologie, absolvování postgraduálního studia v oboru dopravní psychologie akreditovaného studijního programu nebo programu celoživotního vzdělávání, které provádí vysoká škola. Dále musí mít alespoň tři roky praxe v oblasti dopravní psychologie a vybavení, které je nezbytné pro řádné provádění dopravněpsychologického vyšetření.
Dopravní psycholog u řidiče posuzuje jeho úroveň schopností, jejich kapacitu, strukturu a vyváženost s osobností. Tyto schopnosti nejsou univerzální, je nutné je posuzovat vzhledem k druhu dopravního prostředku, který řidič řídí – odlišné nároky jsou kladeny na řidiče osobního vozu, autobusu, nákladního vozidla, řidiče rychlé záchranné služby, taxislužby apod.
Dopravní psychologové se mohou sdružovat v rámci Asociace dopravních psychologů ČR nebo v rámci Sdružení dopravních psychologů a dopravních specialistů.