Dopravní situace

From Wiki Katedry psychologie FF UPOL
Revision as of 17:40, 28 April 2020 by Bokto00 (talk | contribs) (Created page with "== Překlad == Slovensky: Dopravná situácia<br> Německy: Verkehrssituation == Vymezení pojmu == Dopravní situací lze rozumět aktuální rozmístění účastníků sil...")
(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)
Jump to navigation Jump to search

Překlad

Slovensky: Dopravná situácia
Německy: Verkehrssituation

Vymezení pojmu

Dopravní situací lze rozumět aktuální rozmístění účastníků silničního provozu na dopravní komunikaci. Dopravní situací lze také chápat křižovatku – uspořádání pozemních komunikací, rozmístění a aktuální signalizaci ukazatelů apod. Dopravní prostředí by mělo být uspořádáno tak, aby co nejvíce omezilo následky chybových reakcí účastníků silničního provozu, viz Dopravní prostředí.
Žákům v autoškole jsou předkládány určité dopravní situace jako vzor, v nichž se cvičně rozhodují, jak by se v takové dopravní situaci jako řidiči, chodci apod. zachovali. Podobný princip využívají i některé psychodiagnostické metody při dopravněpsychologickém testování – řidič musí reagovat na nastavenou dopravní situaci a prokázat míru pozornosti, rychlost jednání, rozhodnost a další psychické aspekty, které jsou během dopravněpsychologického vyšetření posuzovány (BESIP, 16. srpna 2015).
Dopravní situace odráží aktuální stav dopravy na určitém prostoru, může se jednat o město, stát, typ silnice apod. Existuje množství internetových stránek, mobilních aplikací, televizních i rádiových vysílání, které řidiče informují o aktuální dopravní situaci. Cílem těchto informací je řidičům usnadnit cestování a dát jim možnost vyhnout se problémovým úsekům, rozhodnout se pro jiný způsob cestování, jinou dobu, jinou trasou apod.
Aktuální dopravní situace je závislá na chování účastníků silničního provozu. Cílem různých dopravních kampaní (např. Besipky; Nepijte, když řídíte; Bezpečná obec a další) je pozitivním směrem ovlivnit toto chování, a tím zvýšit dopravní bezpečnost. Tvorba těchto kampaní se opírá o Národní strategii bezpečnosti silničního provozu. Dopravní psychologie přispívá svými poznatky k vytváření dopravních situací, které by respektovaly možnosti a charakteristiky chování řidičů či chodců, a upozorňuje na rizikové aspekty.

Odkazy

http://www.dopravniinfo.cz/RDS-TMC (Radio Data System – Traffic Message Channel)
RODOS – Centrum pro rozvoj dopravních systémů