Cyklisté
Překlad
Slovensky: Cyklisti
Německy: Radfahrer
Vymezení pojmu
Cyklistika umožňuje v městském prostředí značnou flexibilitu pohybu a plní pro některé regiony funkci dopravně obslužnou. Jízdní kolo je efektivním dopravním prostředkem nepřinášejícím žádné emise s výhodami ve zdravotní oblasti pro cyklistu. Jeho denní používání se tak stává snadnou a pohodlnou cestou k integraci fyzické aktivity a městského životního stylu.
Cyklista je řidičem nemotorového vozidla, které se pohybuje pomocí lidské síly (kola). Je povinen se řídit zákonem č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích, a proto má jako ostatní účastníci mnoho povinností.
Je povinen se za jízdy držet řídítek a mít nohy na šlapadlech. Nesmí se držet jiného vozidla, vést druhé kolo, ruční vozík, psa či jiné zvíře, vozit předměty znesnadňující řízení kola. Za snížené viditelnosti je povinen mít rozsvícen světlomet s bílým světlem svítící dopředu a zadní svítilnu se světlem červené barvy.
Cyklisté jsou povinni dle silničního zákona použít stezku pro cyklisty, jízdní pruh pro cyklisty, je-li zřízen, nebo vymezený prostor pro cyklisty. Na stezce pro chodce a cyklisty nesmí ohrozit chodce.
Pro jízdu musí být kolo vybaveno dvěma na sobě nezávislými účinnými brzdami s odstupňovatelným ovládáním brzdového účinku, zadní odrazkou červené barvy, přední odrazkou bílé barvy, odrazkami oranžové barvy na obou stranách šlapátek, oranžovými odrazkami na paprscích kol, volné konce trubky řídítek musí být spolehlivě zaslepeny, matice nábojů kol musí být uzavřené. Doporučeným vybavením jsou pak také blatníky, kryt řetězu, zvonek. Za snížené viditelnosti je třeba ještě použít přední světlomet bílé barvy a zadní světlomet červené barvy (BESIP, n.d.).
Cyklisté mladší 18 let musí za jízdy použít vždy ochrannou přilbu schváleného typu, mít ji nasazenou a řádně připevněnou na hlavě. Děti mladší 10 let smí jezdit na silnici a místní komunikaci jen pod dohledem osoby starší 15 let (to neplatí pro jízdu na chodníku, cyklistické stezce a v obytné a pěší zóně). Z hlediska bezpečnosti se ještě doporučuje vybavit cyklistu cyklistickými brýlemi, lékárničkou, lahví s pitím na doplnění tekutin, ochrannými rukavicemi, pevnou obuví a reflexním oblečením (Ostravou na kole, n.d.).
Pro cyklisty je určen semafor s třemi světly: signál pro cyklisty se znamením „Stůj!“ (cyklista nesmí vjíždět na vozovku), signál pro cyklisty se znamením „Pozor!“ (cyklista je povinen se připravit k jízdě) a signál pro cyklisty se znamením „Volno“ (cyklista může přejíždět vozovku).
Cyklista by měl dodržovat několik základních principů, aby se v dnešní rychlé dopravě nestal snadno zraněným účastníkem dopravní nehody. Měl by mít kolo funkční, odpovídající velikostně své postavě, plně vybavené povinnou výbavou, reflexními prvky, používat přilbu, ochranné brýle, dbát na vhodný pitný režim. Být viděn, čímž se sníží riziko kolize. Vyhnout se užití alkoholu a jiných omamných látek před či během jízdy. Vydat se na cestu s rozmyslem a dle svých možností a zkušeností. Být ohleduplný vůči ostatním účastníkům silničního provozu a předvídat. Být čitelný pro ostatní, dávat jasně a včas najevo své úmysly, hlavně při změnách směru jízdy. Vyvarovat se telefonování, psaní SMS během jízdy, poslechu hlasité hudby. Dodržovat bezpečný odstup od překážek a jiných účastníků silniční dopravy. Nestavět se do mrtvých úhlů jiných vozidel (BESIP, n.d.d).
Rekreační cyklistika a cykloturistika je v Česku velice populární, patří k nejoblíbenějším individuálním, rodinným i skupinovým sportům. Slabší stránkou zůstává nižší kvalita hlavních a doplňkových služeb, síť cyklostezek se díky mnoha projektům již zlepšila (Česko jede, n.d.).
Existuje několik typů cyklistů, každý typ preferuje jiný způsob jízdy a v silničním provozu mají jiné charakteristiky. Rodiny s dětmi jezdí kratší a bezpečné trasy, preferují převážně kvalitní zpevněný povrch, užívají mnoha bezpečnostních prvků. Dálkoví cyklisté jezdí trasy 50–100 km, jsou to sportovci, drží se převážně páteřních tras. Terénní cyklisté jezdí hlavně v přírodě na horských kolech, rádi používají úzké stezky různé náročnosti. Rekreační cyklisté preferují kvalitní zpevněný povrch a cyklostezky. Pak jsou tu ještě cyklisté městští, jezdící na různě vybavených kolech ve velkých městech. Ti méně zdatní a nedbající na nošení helem se mohou stát velmi zranitelnými účastníky dopravních nehod (Česko jede, n.d.).
Existuje několik typů komunikací pro cyklisty, které se člení dle praktické roviny separace cyklistické dopravy od dopravy automobilové. Máme tak vyhrazený jízdní pruh pro cyklisty, stezku pro cyklisty, stezku pro chodce a cyklisty s rozděleným provozem a se sloučeným provozem, místní nebo účelovou komunikaci vyznačenou dopravní značkou B11, na níž je zakázán vjezd všem motorovým vozidlům, obytná zóna a komunikace s neodděleným provozem pro automobilovou a cyklistickou dopravu (Bílová, 2007).
Cyklisté se sdružují do různých spolků a sdružení za účelem upozornění veřejnosti na potřeby cyklistů, podporu cyklistické dopravy v daném městě, poukázání na největší překážky v cyklistické dopravě a řešení těchto komplikací a vzájemné setkávání, výměnu zkušeností a nápadů (Ostravou na kole, n.d.).
Další související pojmy
Kolaři, bikeři, jezdci na kolech.
Odkazy
http://www.ceskojede.cz
http://www.cyklistesobe.cz/
http://www.cyklistevitani.cz/uvod.aspx
http://www.ibesip.cz/cz/cyklista
http://nakole.cz
http://www.cyklostrategie.cz/
http://www.olkolari.cz/