Řidiči mopedů a skútrů
Překlad
Slovensky: Vodiči mopedov a skútrov
Německy: Mofa- und Motorradfahrer
Vymezení pojmu
Řidičem je podle zákona 361/2000 Sb. účastník provozu na pozemních komunikacích, který řídí motorové nebo nemotorové vozidlo anebo tramvaj; řidičem je i jezdec na zvířeti. Řidičem mopedu máme na mysli řidiče, který řídí moped. Řidičem skútru je řidič, který řídí skútr.
Základní kategorie vozidel určuje vyhláška č. 341/2014 Sb. Mopedy a skútry podle ní zařazujeme do kategorie vozidel skupiny L. Klasické mopedy jsou označeny zkratkou LA, mopedy typu tříkolky nebo lehké čtyřkolky jsou označeny zkratkou LB.
Mopedem rozumíme vozidlo, jehož nejvyšší konstrukční rychlost není větší než 45 km/h. Je-li poháněn spalovacím motorem, nesmí být jeho zdvihový nebo jemu rovnocenný objem větší než 50 cm3. Je vybaven šlapadly. Slouží pro dopravu pouze jedné osoby. Mezi mopedy řadíme i vozidlo typu mokik. Jedná se o dopravní prostředek, jehož nejvyšší konstrukční rychlost není větší než 45 km/h. Je-li poháněn spalovacím motorem, nesmí být jeho zdvihový nebo jemu rovnocenný objem větší než 50 cm3. Je vybaven stupačkami a nožním spouštěním motoru.
Mezi mopedy řadíme rovněž motokola, což jsou jízdní kola opatřená trvale připojeným hnacím motorem, jehož nejvyšší konstrukční rychlost nepřevyšuje 25 km/h. Pokud je jízdní kolo dodatečně vybaveno pomocným motorkem a přitom se nemění jeho původní charakter, jde o „jízdní kolo s pomocným motorkem“, které se zařazuje do druhu „ostatní vozidla“.
K mopedům zařazujeme taktéž tříkolky (tříkolová motorová vozidla, označovaná LE), čtyřkolky (čtyřkolová motorová označovaná LE) a lehké čtyřkolky (označované LB).
Skútry zařazujeme do kategorie „moped“ nebo „motocykl“. Jedná se o vozidla, která slouží k dopravě jedné nebo dvou osob sedících za sebou, bez opory pro kolena řidiče při jízdě a s prostorem pro jeho nohy v nosné části vozidla, bez šlapadel. Mají obvykle ochranu dopravovaných osob zepředu a zespodu.
Řidič jakéhokoli motorového vozidla u sebe musí při řízení mít řidičský průkaz, osvědčení o registraci vozidla podle zvláštního právního předpisu a doklad prokazující pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla podle zvláštního právního předpisu (viz zákon č. 361/2000 Sb.).
Skupiny a podskupiny řidičského oprávnění jsou rovněž určeny zákonem č. 361/2000 Sb. K řízení motocyklu je zapotřebí řidičského oprávnění skupiny A. Je určeno řidičům motocyklů s postranním vozíkem nebo bez něj a řidičům tříkolových motorových vozidel s výkonem přesahujícím 15 kW. Řidič musí být starší 24 let.
Řidičské oprávnění skupiny AM lze získat již od 15 let věku. Toto oprávnění je platné pro motorová vozidla s konstrukční rychlostí nepřevyšující 45 km/h, pro dvoukolová vozidla se zdvihovým objemem spalovacího motoru nepřevyšujícím 50 cm3 nebo s výkonem elektrického motoru do 4 kW a pro tříkolová se zdvihovým objemem zážehového motoru nepřevyšujícím 50 cm3 nebo u jiných motorů s výkonem nejvýše 4 kW.
K řízení lehkých motocyklů s postranním vozíkem nebo bez něj o výkonu nejvýše 11 kW a s poměrem výkonu/hmotnosti nejvýše 0,1 kW/kg a se zdvihovým objemem spalovacího motoru nepřevyšujícím 125 cm3 a k řízení tříkolových motorových vozidel o výkonu nejvýše 15 kW je zapotřebí řidičského oprávnění skupiny A1, které lze získat od 16 let věku.
Řidičské oprávnění skupiny A2 je určeno řidičům motocyklů s postranním vozíkem nebo bez něj s výkonem motoru nejvýše 35 kW a s poměrem výkonu/hmotnosti nejvýše 0,2 kW/kg, které nebyly upraveny z motocyklu s více než dvojnásobným výkonem. Toto oprávnění lze získat od 18 let věku.
Řidič motocyklu je podle zákona č. 361/2000 Sb. povinen mít za jízdy na motocyklu na hlavě nasazenou a řádně připevněnou ochrannou přílbu schváleného typu podle zvláštního právního předpisu a chránit si za jízdy zrak vhodným způsobem, například brýlemi nebo štítem, pokud tím není snížena bezpečnost jízdy, například za deště nebo sněžení. Za ochrannou přilbu se považuje též bezpečnostní kabina nebo ochranný bezpečnostní rám vozidel kategorie L, která jsou vybavena bezpečnostními zádržnými systémy.
Další související pojmy
Motorkáři, skúteři.
Odkazy
Předpis Evropské hospodářské komise č. 22 upravující homologaci ochranných přileb a jejich hledí pro řidiče a cestující na motocyklech a mopedech.
Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2002/24/ES ze dne 18. března 2002 o schvalování typu dvoukolových a tříkolových motorových vozidel.
http://www.dpmlj.cz/autoskola-a-skolici-stredisko/aktuality/prukazy/vekove-hranice-pro-udeleni-ridicskeho-opravneni/
http://www.motorkar.cz/
http://www.motorkari.cz/
https://theses.cz/id/9tptgs/96825-832519307.pdf