Zdravotní stav

From Wiki Katedry psychologie FF UPOL
Revision as of 20:01, 4 May 2020 by Bokto00 (talk | contribs) (Created page with "__TOC__ == Překlad == Slovensky: Zdravotný stav<br> Německy: Gesundheitszustand == Vymezení pojmu == Zdravotní stav řidiče hodnotí posuzující lékař, kterým se po...")
(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)
Jump to navigation Jump to search

Překlad

Slovensky: Zdravotný stav
Německy: Gesundheitszustand

Vymezení pojmu

Zdravotní stav řidiče hodnotí posuzující lékař, kterým se podle zákona č. 361/2000 Sb. rozumí registrující praktický lékař nebo lékař poskytovatele pracovnělékařských služeb, případně praktický lékař kteréhokoliv poskytovatele ambulantní zdravotní péče. Lékař zhodnotí, zda zdravotní stav žadatele umožňuje řídit vozidlo, a vydá posudek o zdravotní způsobilosti. V případě zdravotní nezpůsobilosti nebo způsobilosti s podmínkou lékař uvede důvod tohoto závěru. Zdravotní stav je pravidelně kontrolován u řidičů vozidel s právem přednostní jízdy, řidičů z povolání, řidičů vozidel řidičského oprávnění C, C1, D, D1, C+E, C1+E, D+E a D1+E, učitelů autoškoly a řidičů, u nichž je řízení vozidla předmětem samostatné výdělečné činnosti. Tyto osoby jsou povinny se podrobit zdravotní prohlídce před zahájením výkonu činnosti, do dovršení 50 let každé dva roky a po dovršení 50 let každý rok. U ostatních osob je zdravotní stav vzhledem k řízení vozidla kontrolován nejdříve šest měsíců před dovršením 65 a 68 let, nejpozději v den dovršení tohoto věku a od 68 let každé dva roky. Posuzující lékař může s přihlédnutím ke zdravotnímu stavu (např. v případě postupující nemoci, u které lze předpokládat změny zdravotního stavu ovlivňující bezpečnost silničního provozu), určit posuzované osobě termín další zdravotní prohlídky kratší než jsou uvedené lhůty. Posuzující lékař může požádat o doplňující odborné vyšetření.

Nezbytný rozsah lékařské prohlídky k posouzení zdravotního stavu řidiče uvádí vyhláška č. 277/2004 Sb. v aktuálním platném změní. Cílem je posouzení zdravotního stavu se zaměřením na nemoci, vady nebo stavy, které vylučují nebo podmiňují zdravotní způsobilost k řízení vozidla. Pokud to zdravotní stav vyžaduje, lékař navrhne podmínku umožňující řízení vozidla použitím nezbytného zdravotnického prostředku, technickou úpravou motorového vozidla nebo jiným omezením posuzované osoby (např. termín dalšího odborného vyšetření, uvedení harmonizovaného kódu). Osvědčení o zdravotním stavu je řidič povinen předložit všem osobám, které jsou oprávněny kontrolovat povinnosti účastníků a pravidla provozu na silničních komunikacích. Výzkumem vlivu zdravotního stavu na způsobilost k bezpečnému řízení motorového vozidla se ve větším rozsahu zabýval např. evropský projekt IMMORTAL (Impaired Motorists, Methods of Roadside Testing and Assessment for Licensing). Relativní riziko účasti na dopravní nehodě v důsledku některého ze zkoumaných chronických onemocnění je uvedeno v následující tabulce:

Kategorie nemocí a poruch Relativní riziko Kategorie nemocí a poruch Relativní riziko
Alkoholismus 2,00 Kardiovaskulární poruchy 1,23
Neurologické poruchy 1,75 Poruchy sluchu 1,19
Mentální poruchy 1,72 Artritida, poruchy hybnosti 1,17
Deprese 1,68 Poruchy zraku 1,09
Drogy a medikace 1,58 Onemocnění ledvin 0,87
Diabetes mellitus 1,56 Průměr 1,33

Dílčí studie zaměřená na ovlivnění akutní nemocí, jako je nachlazení, rýma, chřipka, připouští určitou míru snížení schopnosti bezpečně řídit vozidlo, výraznější je však účinek užívaných léků (Klemenjak, Braun, Alvarez, Bernhoft & Fjerdingen 2005).

Odkazy

http://www.transport-research.info/sites/default/files/project/documents/20060727_145800_76929_IMMORTAL_Final_Report.pdf