Průkaz profesní způsobilosti řidiče

From Wiki Katedry psychologie FF UPOL
Revision as of 13:48, 5 May 2020 by Bokto00 (talk | contribs) (Created page with "__TOC__ == Překlad == Slovensky: Preukaz profesnej spôsobilosti vodiča<br> Německy: Befähigung der Berufsfahreignung == Vymezení pojmu == Průkaz profesní způsobilos...")
(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)
Jump to navigation Jump to search

Překlad

Slovensky: Preukaz profesnej spôsobilosti vodiča
Německy: Befähigung der Berufsfahreignung

Vymezení pojmu

Průkaz profesní způsobilosti řidiče získají řidiči vozidel zařazených do skupiny D1, D1+E, D nebo D+E, kteří úspěšně absolvovali vstupní školení ukončené zkouškou z profesní způsobilosti řidičů dle zákona č. 247/2000 Sb. Vstupní školení se provádí v rozsahu 140 hodin; pokud řidič nesplňuje některou z podmínek získání profesního osvědčení (např. věkový limit), může toto školení absolvovat, ale v rozšířeném rozsahu 280 hodin. Zásadní změny přinesl tento zákon ve znění novely č. 374/2007 Sb., která zohlednila některá ustanovení směrnice EU 2003/59/ES. Průkaz profesní způsobilosti řidiče vydává obecní úřad obce s rozšířenou působností podle § 52c) zákona č. 247/2000 Sb., v aktuálně platném znění, a to na dobu 5 let. Další přezkoušení se již neprovádí, pokud řidič v tomto pětiletém období absolvuje pravidelné školení v celkovém rozsahu 35 hodin, rozděleném do ročních kurzů po 7 hodinách. Toto pravidelné školení zpravidla více zohledňuje konkrétní potřeby zaměstnavatele a nemusí být ukončeno zkouškou.

U obou typů školení se nejedná o rozšíření řidičského oprávnění na další skupinu, ale o prohlubování kvalifikace. Školení provádí akreditované školicí středisko. Náklady na toto zdokonalování a přezkoušení hradí žadatel. Povinnost vlastnit průkaz o profesní způsobilosti nemá řidič, který provádí silniční dopravu soukromé povahy bez nároku na úplatu. Obsah, rozsah a způsob provádění zkoušky a ustanovení, týkající se vstupního a pravidelného školení, jsou uvedena ve vyhlášce č. 167/2002 Sb., v aktuálně platném znění. Školení je zaměřeno na znalost právních předpisů na úseku dopravy, zásad bezpečné jízdy, ochrany životního prostředí, zdravotnické přípravy, ovládání a údržby vozidla, řešení mimořádných událostí. Přezkoušení v případě vstupního školení se provádí písemným testem. Přezkoušení provádí zkušební komisař, který splňuje podmínky stanovené tímto zákonem.

Odkazy

Šucha, M., et al. (2013). Dopravní psychologie pro praxi. Výběr, výcvik a rehabilitace řidičů. Praha: Grada.
Směrnice EU 2003/59/ES.
http://www.autoskoly.cz/?p=305