Učitel/instruktor autoškoly

From Wiki Katedry psychologie FF UPOL
Revision as of 14:42, 5 May 2020 by Bokto00 (talk | contribs) (Created page with "== Překlad == Slovensky: Učiteľ/inštruktor autoškoly<br> Německy: Fahrlehrer == Vymezení pojmu == Učitel v autoškole: Práva a povinnosti učitele v autoškole stejn...")
(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)
Jump to navigation Jump to search

Překlad

Slovensky: Učiteľ/inštruktor autoškoly
Německy: Fahrlehrer

Vymezení pojmu

Učitel v autoškole: Práva a povinnosti učitele v autoškole stejně jako kvalifikační podmínky stanovuje zákon č. 247/2000 Sb., v aktuálně platném znění, který přesně specifikuje podmínky pro udělení profesního osvědčení učitele autoškoly.

Pro získání profesního osvědčení je podmínkou:

  • Ukončené střední vzdělání zakončené maturitní zkouškou, nebo jde-li o učitele výcviku v řízení vozidla nebo výuky praktické údržby vozidla, ukončené střední vzdělání strojního nebo dopravního oboru.
  • Věk nad 24 let.
  • Podrobení se dopravněpsychologickému vyšetření;
  • Absolvování základního školení a zkoušky s prokázáním znalostí předpisů o provozu na pozemních komunikacích, o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích, o získávání a zdokonalování odborné způsobilosti k řízení motorových vozidel a znalosti ovládání a údržby vozidla, řízení vozidla a zásad bezpečné jízdy vozidla, včetně vozidla konstrukčně přizpůsobeného tělesně postižené osobě.Jde-li o výuku předpisů o provozu na pozemních komunikacích a teorii řízení a zásad bezpečné jízdy, musí mít osoba řidičské oprávnění k řízení vozidel té skupiny nebo podskupiny, k jehož získání provádí výuku.Nemít soudem nebo správním orgánem uložen trest zákazu řízení motorových vozidel, a to ani v posledních třech letech.Být držitelem řidičského oprávnění skupiny nebo podskupiny, k jehož získání provádí výcvik nejméně tři roky.

Zkoušky učitelů výuky a výcviku provádí krajský úřad. Před započetím samostatné učitelské činnosti musí budoucí učitel výuky a výcviku absolvovat zácvik pod vedením osoby, která je nejméně pět let učitelem se stejným nebo širším rozsahem profesního osvědčení.

Zkušební komisař:
Zkušební komisař je zaměstnancem obecního úřadu s rozšířenou působností (vyhláška ministerstva vnitra č. 388/2002 Sb.). Základní a zdokonalovací školení (vzdělávání a zkoušky) zkušebních komisařů provádějí školicí organizace pověřené k tomu ministerstvem dopravy. V rámci České republiky jsou to dvě akreditovaná střediska: Centrum služeb pro silniční dopravu a Integrovaná střední škola automobilní v Brně.

Zkušební komisař, resp. účastník základního nebo zdokonalovacího školení, se vzdělává ve školicím středisku dle zákona č. 247/2000 Sb., resp. jeho prováděcí vyhlášky č. 167/2002 Sb., která přesně vymezuje náplň osnov pro vzdělávání a jejich hodinovou dotaci.

Absolvování kurzu zkušebního komisaře je zakončeno zkouškou. Zkušební komise je tříčlenná a je jmenována ministerstvem dopravy. Předsedou komise je vždy pracovník MD. Zkouška o přezkoušení zkušebního komisaře je ověřením znalostí a dovedností žadatele o získání nebo prodloužení platnosti průkazu zkušebního komisaře podle podmínek stanovených v § 15 odstavce 2 vyhlášky č. 167/2002 Sb., kterou se provádí zákon č. 247/2000 Sb., o získávání a zdokonalování odborné způsobilosti k řízení motorových vozidel a o změnách některých zákonů, ve znění pozdějších změn a doplňků. Dělí se na část testovou, ústní a praktickou. V testové části se provádí zkouška z předpisů o provozu na pozemních komunikacích a ze zdravotnické přípravy. Ústní zkouška je část, kde se ověřují znalosti v souladu s obsahem učebních osnov pro základní a zdokonalovací školení. V této části je položeno 25 otázek (dle 167/2002, hlava II, § 17 odst 1). Praktická část zkoušky nejdříve ověřuje teoretické znalosti z ovládání vozidla a následně praktické dovednosti související s prováděním a hodnocení zkoušky žadatele o řidičské oprávnění z ovládání a údržby vozidla. Dále ověřuje dovednosti řízení vozidla a hodnotí způsob, provádění a hodnocení zkoušky žadatele o řidičské oprávnění.

Přesný průběh zkoušky lze nalézt ve vyhlášce č 167/2002.
Podle § 15 odst. 2 a 5:
Písemná zkouška – odst 2 písmeno a) (předpisy + zdravotnická příprava).
Ústní zkouška odst 2 písmena b) až e).
Praktická zouška – odstavec 2, písmeno f) – „praktické ovládání vozidla podle příslušné skupiny vozidel“.

Další související pojmy

Instruktor autoškoly, testování znalostí v autoškolách, vzdělávání instruktorů autoškol.

Odkazy

International Commission for Driver Testing – http://www.cieca.eu/