Dopravní infrastuktura
Překlad
Slovensky: Dopravná infraštruktúra
Německy: Verkehrsinfrastruktur
Vymezení pojmu
Pojem dopravní infrastruktura používáme k označení pevných zařízení v dopravě, která slouží k soustavnému zabezpečení procesu dopravy, tj. k pohybu dopravních prostředků po dopravní cestě, včetně dalších zařízení (např. napájecí systémy, zabezpečovací systémy, dopravní stavby aj.) (Zelený & Peřina, 2000).Historie pojmu infrastruktura pochází z 19. století, kdy označoval vojenská zařízení. Pojem dostal nový význam v 80. letech dvacátého století v USA, kdy kniha America in Ruins odstartovala veřejnou diskusi o krizi národní infrastruktury zaviněné nedostatečnými investicemi do veřejných komunikací a staveb (Šenovský, Adamec & Šenovský, 2007).Dopravní infrastruktura musí zajistit bezpečnost účastníků dopravy, podílet se aktivně na tvorbě a ochraně krajiny a veřejných prostorů, sloužit k rozvoji území, chránit životní prostředí, minimalizovat nebo zcela odstranit negativní dopady dopravy, zabezpečit nároky na přepravu a obsluhovat území (Marada, 2010).
Dopravní infrastrukturu dělíme na: silniční infrastrukturu, železniční infrastrukturu, vodní infrastrukturu a leteckou infrastrukturu.
Silniční infrastruktura se podle zákona o pozemních komunikacích dělí na dálnice, silnice, místní komunikace a účelové komunikace. Dálnice jsou určené pro rychlou dálkovou dopravu. Zpravidla mají směrově oddělené jízdní pásy a mimoúrovňová křížení. Silnice jsou veřejně přístupnou pozemní komunikací. Dále se člení podle významu na: rychlostní silnice, silnice I., II. a III. třídy. Místní komunikace se podle zákona rozdělují na čtyři třídy A, B, C a D (Zurynek, Zelený & Mervart, 2008).
Železniční infrastruktura se skládá z dvoukolejných a vícekolejných tratí. Základní principy v uspořádání železnice jsou: bezpečnost provozu a účastníků přepravy, hustota a uspořádání sítě zajišťujících udržitelný rozvoj a zároveň vhodných pro obsluhu železnicí, trasové vedení v souladu s potřebami rozvoje území, rozsah sítě v dostatečné hustotě, prostorové nároky v nezbytném rozsahu a optimální začlenění do krajiny.
Vodní doprava je omezena pouze na splavné úseky velkých řek, pomineme-li rekreační osobní dopravu na některých vodních tocích, nádržích a vodních kanálech. Základní podmínky pro uspořádání lodní dopravy: prověřit splavnost velkých řek a územní ochranu případné trasy, zhodnotit význam nákladní lodní dopravy na splavných řekách a rozhodnout o jejím dalším rozvoji nebo útlumu a vytvářet podmínky pro rozvoj rekreační lodní dopravy v zájmu podpory turistického ruchu (Zurynek, Zelený & Mervart, 2008).Letecká infrastruktura má značný vliv na národní i nadnárodní dopravu. Zahrnuje letiště a heliporty. V letecké dopravě na kratší a střední vzdálenosti hraje významnou roli celková doba přepravy, která je výrazně ovlivněna organizací odbavování, bezpečnostními procedurami a úrovní přepravy mezi centry měst a letišti. Základní podmínky pro uspořádání leteckého provozu jsou: bezpečnost a s ní související nároky na prostor, vytvoření územních předpokladů pro rozvoj všech druhů letecké dopravy, umístění a prostorové uspořádání zařízení pro leteckou dopravu v souladu s potřebami územního rozvoje, prostorové nároky v nezbytném rozsahu a optimální začlenění do krajiny těch zařízení, jejichž lokalizace má volnější podmínky (malé létání) (Zurynek, Zelený & Mervart, 2008).Při výstavbě dopravní struktury by se kromě technického hlediska měl brát v úvahu také lidský činitel. Dopravní prostředí by mělo být formováno tak, aby v případě selhání lidského činitele byly následky minimalizovány. K posouzení bezpečnosti infrastruktury jako celku i s ohledem na lidský faktor se používá bezpečnostní audit, jehož cílem je identifikovat bezpečnostní deficity a rizika dříve, než na nově vzniklé komunikaci začne docházet k dopravním nehodám či konfliktům (Šucha, 2013).
Další související pojmy
Silnice, komunikace.
Odkazy
Zákon č. 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích, ve znění pozdějších předpisů.
Zákon č. 111/1994 Sb., o silniční dopravě, ve znění pozdějších předpisů.
Zákon č. 183/2006 Sb., o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon), ve znění pozdějších předpisů.
http://www.ceskedalnice.cz/
http://www.czrso.cz/
http://www.uur.cz/images/pap/KapitolaC/C7_DopravniInfrastruktura_20061206.pdf