Rozptýlení

From Wiki Katedry psychologie FF UPOL
Revision as of 20:11, 4 May 2020 by Bokto00 (talk | contribs) (Created page with "== Překlad == Slovensky: Rozptýlenie<br> Německy: Die Ablenkung == Vymezení pojmu == Řidičova pozornost může být při řízení vozidla narušována mnoha podněty....")
(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)
Jump to navigation Jump to search

Překlad

Slovensky: Rozptýlenie
Německy: Die Ablenkung

Vymezení pojmu

Řidičova pozornost může být při řízení vozidla narušována mnoha podněty. Rozptýlení pozornosti znamená, že řidič nezaměřuje své myšlenky na řízení, ale na jiné činnosti, které s řízením přímo nesouvisejí.

Zdroje rozptýlení se dají rozdělit do tří kategorií, a to na mechanickou zátěž, vizuální zátěž a audio zátěž. Mechanické zdroje rozptýlení jsou převážně spojeny s ovládáním elektronických přístrojů ve vozidle (mobilní telefon, autorádio, CD přehrávač), ale spadá sem i nasazování brýlí, manipulace s předměty, otevírání láhve s pitím apod. Projevuje se tím, že řidič sundává jednu nebo obě ruce z volantu (Havlík, 2005).

Haigney et al. (2000) zjistili, že řidiče nerozptyluje tolik samotné držení telefonu, jako kognitivní nároky, které jsou na řidiče při telefonování kladeny. Tijerina et al. (2000) vyzkoumali, že řidiče značně rozptyluje ruční zadávání informací do navigačního systému. Vhodnější je použití hlasového zadávání, nicméně i to snižuje pozornost řidiče.

Vizuální zátěž je způsobena přemírou zrakových podnětů, kterým je řidič za jízdy vystaven. Řidič při ní přestává sledovat vozovku. Často diskutovanými zdroji vizuální zátěže jsou reklamní poutače umístěné v okolí silnic.

Sluchová zátěž je způsobená komunikací s osádkou vozidla, telefonováním, posloucháním rádia či zvukového nosiče a dalšími zvuky uvnitř či vně vozidla. Pozornost věnovaná řízení vozidla klesá.

Redelmeier & Tibshirani (1997) vyzkoumali, že při řízení se řidiči nedívají na vozovku v rozsahu 14 % času. Během řízení řidiči nejčastěji hovoří se spolujezdci, poslouchají rádio a telefonují. Tyto činnosti vedou ke snížení dopravní bezpečnosti.

Neyens & Boylenová (2007) udávají, že rozptýlení pozornosti řidičů narušuje jejich výkonnost. Mnohdy k rozptýlení dochází vlivem různých technologických zařízení ve vozidle. Ve svém výzkumu s mladými řidiči zjistili, že různé druhy rozptýlení mají rozdílný vliv na nehodovost. Mladí řidiči, které na křižovatkách rozptylovali jejich spolujezdci, měli vyšší riziko nárazu zezadu nebo zboku. Omezení pozornosti kvůli podnětům působícím zevnitř vozidla vedlo častěji ke kolizi s pevným objektem. Rozptýlení pozornosti při telefonování mělo za následek spíše nárazy zezadu.

Další související pojmy

Pokles pozornosti, nesoustředění, distrakce.

Odkazy

http://www.autabezstarosti.cz/clanky/nebezpecna-rozptyleni-za-volantem
http://www.czrso.cz/clanky/rozptyleni-pozornosti-ridice/