Odborná způsobilost k řízení vozidla
Překlad
Slovensky: Odborná spôsobilosť na riadenie vozidla
Německy: Fahrfähigkeit
Vymezení pojmu
Odbornou způsobilost splňuje jedinec, který disponuje potřebnými odbornými dovednostmi a znalostmi k výkonu dané činnosti. Odbornou způsobilost řidiče stanovuje zákon č. 361/2000 Sb., v aktuálně platném znění, v § 90 až § 95. Dokladem o odborné způsobilosti je řidičský průkaz, který osvědčuje řidičské oprávnění držitele ke konkrétní skupině vozidel. Vystavuje ho příslušný obecní úřad s rozšířenou působností. V jeho pravomoci je také řidičské oprávnění podmínit (v případě stanovení zdravotní způsobilosti s podmínkou), omezit (jestliže držitel pozbyl odbornou způsobilost nebo se vzdal řízení), odejmout (při ztrátě zdravotní nebo odborné způsobilosti) nebo pozastavit (předběžné opatření při řízení o podmínění, omezení nebo odnětí). Podle § 97 zákona č. 361/2000 Sb. je stanoven způsob přezkoumání zdravotní způsobilosti.
Získání a zdokonalování odborné způsobilosti k řízení vozidla je upraveno v zákoně č. 247/2000 Sb. Výuku a výcvik k získání odborné způsobilosti může provádět pouze provozovatel autoškoly, který musí splňovat povinnosti uvedené v tomto zákoně. Jsou zde také stanoveny druhy a osnovy výcviku a výuky a požadavky na osoby, které je smí provádět. Vymezeny jsou také podmínky zkoušky odborné způsobilosti žadatele o řidičské oprávnění a požadavky na zkušební komisaře. Zkouška sestává z přezkoušení předpisů o provozu na pozemních komunikacích, zdravotnické přípravy, znalosti ovládání a údržby vozidla a z praktické jízdy.
Odkazy
Šucha, M., et al. (2015). Metody pro dopravněpsychologické vyšetření. Posuzování psychické způsobilosti k řízení silničních motorových vozidel. Praha: Hogrefe-Testcentrum.
Vyhláška 31/2001 Sb., o řidičských průkazech a o registru řidičů, v aktuálně platném znění.