Způsobilost učitele autoškoly

From Wiki Katedry psychologie FF UPOL
Revision as of 13:50, 5 May 2020 by Bokto00 (talk | contribs) (Created page with "__TOC___ == Překlad == Slovensky: Spôsobilosť učiteľa autoškoly<br> Německy: Eignung des Fahrlehrer == Vymezení pojmu == Držitelem profesního osvědčení pro učit...")
(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)
Jump to navigation Jump to search

_

Překlad

Slovensky: Spôsobilosť učiteľa autoškoly
Německy: Eignung des Fahrlehrer

Vymezení pojmu

Držitelem profesního osvědčení pro učitele autoškoly se podle § 21 zákona č. 247/2000 Sb., v aktuálně platném znění, může stát osoba, která má středoškolské vzdělání zakončené maturitou (jde-li o učitele výcviku v řízení vozidla nebo praktické údržby, středoškolské vzdělání strojního nebo dopravního oboru), je starší 24 let, s kladným výsledkem absolvovala dopravněpsychologické vyšetření, prokázala znalosti dopravních předpisů, řízení vozidla a zásad bezpečné jízdy, v posledních třech letech neměla uložen trest zákazu řízení motorových vozidel a je nejméně tři roky držitelem řidičského oprávnění dané skupiny. Podmínky školení a zkoušky učitelů autoškoly stanovuje vyhláška č. 167/2002 Sb.

Psychická způsobilost učitele autoškoly je stanovena na základě dopravněpsychologického vyšetření. Na rozdíl od vyšetření řidiče je třeba zde posoudit také schopnost vykonávat pedagogickou činnost. Podle Rehnové (in Šucha, et al., 2013) je třeba zohlednit doplňková data, anamnestické údaje, motivaci vykonávat tuto profesi, předchozí zkušenosti i vlastní řidičskou praxi uchazeče o toto profesní osvědčení. Požadavky na psychickou výkonnost vyplývající z charakteru činnosti, zejména při praktické jízdě, jsou např. inteligence (bez deficitu ve verbální složce), pozornost (s důrazem na rozsah a distribuci), paměť (s důrazem na vizuální formu), rozhodování v časové tísni, mentální kapacita pro příjem a zpracování informací, senzomotorická reaktivita. Navíc je doporučena slovní zdatnost, pečlivost, porozumění složitější instrukci, spolehlivost výkonu v zátěži a logické myšlení. Ohledně psychických vlastností klade Rehhnová (in Šucha et al., 2013) důraz na stabilitu emočních procesů, nepřítomnost agresivních tendencí, odolnost vůči zátěži. Za pozitivní vlastnosti považuje např. sebeovládání, přiměřené sebevědomí, nekonfliktnost, komunikativnost, předvídavost. Za negativní vlastnosti označuje např. emoční labilitu, impulzivitu, nezvládanou agresivitu, nerozhodnost, soutěživost.

Odkazy

Rehnová, V. (1993). Metodika pro posuzování psychické způsobilosti k výkonu profese učitele autoškoly. Praha: Ústav silniční a městské dopravy.