Řidiči vozidel s hmotností nad 7,5 t

From Wiki Katedry psychologie FF UPOL
Revision as of 21:37, 25 May 2020 by Bokto00 (talk | contribs)
(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)
Jump to navigation Jump to search

Překlad

Slovensky: Vodiči vozidiel nad 7,5 tony
Anglicky: Drivers of 7.5-tonne vehicles
Německy: Fahrer der Fahrzeugen über 7,5 t

Vymezení pojmu

Řidičem je účastník provozu na pozemních komunikacích, který řídí motorové nebo nemotorové vozidlo anebo tramvaj; řidičem je i jezdec na zvířeti. Za vozidla s hmotností nad 7,5 t považujeme těžké nákladní automobily. Patří k nim velká nákladní vozidla (tahače, zdvihače, sklápěče, popelářský vůz a valník) a nadměrné nákladní vozy.

Tahačem rozumíme velké nákladní vozidlo, které slouží k nakládce přívěsu či návěsu. Tahač potom tento náklad táhne za sebou. Zdvihače jsou dopravní či nákladní technikou, která slouží jako přístroj ke zdvihání těžkého nákladu z místa a přesunu onoho předmětu vzduchem. Sklápěčem rozumíme nákladní automobil, který je používán pro přepravu sypkých materiálů. Je vybaven hydraulickými písty, které jsou nezbytné pro zvednutí přední části korby vozu a vysypání nákladu. Popelářský vůz slouží ke svozu komunálního odpadu. Valník je nákladní automobil, který má vodorovný nákladní povrch, bez postranic a střechy. Umožňuje tak rychlou a snadnou nakládku zboží. Používá se pro přepravu těžkých břemen a objemných zařízení, která nelze přepravit v uzavřeném nákladovém prostoru (Machačka, 2010).

Řidiči vozidel s hmotností nad 7,5 t musí být starší 21 let (řidičské oprávnění skupiny C, C+E, D1, D1 + E), případně 24 let (řidičské oprávnění skupiny A, D a D+E). Zařazujeme je do kategorie profesionálních řidičů. Předpokladem pro výkon této profese je zdravotní způsobilost, včetně dopravněpsychologického vyšetření, zkouška z odborné způsobilosti řidičů a pravidelná školení a přezkoušení. Profesionální řidič musí kromě řidičského oprávnění vlastnit také průkaz profesní způsobilosti řidiče (Machačka, 2010).

Řidiči v nákladní dopravě jsou často nuceni překračovat týdenní pracovní dobu nebo jezdit v noci. Jejich vozy jsou zpravidla vybaveny moderními technologiemi, které umožňují permanentní sledování pohybu vozidel, kontrolu spotřeby pohonných hmot či dodržování režimu práce a odpočinku. Neustálá kontrola řidiče může být příčinou stresu a nervozity (Buďa, 2010).

Řidič vozidla s hmotností nad 7,5 t musí být zralou a vyrovnanou osobností, s nízkou tendencí k rizikovému jednání, s vysokou zodpovědností, emoční odolností a odolností vůči monotonii.

Řízení vozidel s hmotností nad 7,5 t je ovlivněno řadou předpisů. Jedním z nich je nařízení Evropského parlamentu a rady č. 561/2006 ze dne 15. 3. 2006, které upravuje pracovní dobu a odpočinek profesionálních řidičů a s ním související nařízení rady (EHS) ze dne 20. 12. 1985 o záznamových zařízeních v silniční dopravě. Úpravu pracovní doby a doby odpočinku u zaměstnanců v dopravě také upravuje nařízení vlády č. 589/2006 Sb. (Štěrba, 2010).

Zákon č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích, zakazuje jízdu na dálnicích a silnicích I. třídy pro nákladní a speciální automobily a zvláštní vozidla o maximální přípustné hmotnosti nad 7,5 tun, resp. 3,5 tuny s připojeným přípojným vozidlem, a to v neděli a ostatních dnech pracovního klidu v době od 13:00 do 22:00 hodin, v sobotu v období od 1. července do 31. srpna v době od 7:00 do 13:00 hodin a v pátek v období od 1. července do 31. srpna v době od 17:00 do 21:00 hodin. Omezení se netýká vozidel uvedených v zákoně.

Další související pojmy

Řidiči nákladních aut, řidiči náklaďáků, kamioňáci, řidiči kamionů.

Odkazy

http://ww.wczrso.cz/clanky/profesionalni-ridic-a-zdroje-zateze/
Evropská dohoda o práci osádek vozidel v mezinárodní silniční dopravě (AETR)
Nařízení rady č. 3821/1985, o záznamovém zařízení v silniční dopravě
Nařízení evropského parlamentu a rady č. 561/2006, o harmonizaci některých předpisů v sociální oblasti týkajících se silniční dopravy
Nařízení komise č. 581/2010, o stanovení maximálních časových úseků pro stahování příslušných údajů z přístroje ve vozidle a z karty řidiče
Nařízení vlády č. 589/2006 Sb., kterým se stanoví odchylná úprava pracovní doby a doby odpočinku zaměstnanců v dopravě
Rozhodnutí komise č. 2009/959/EU, kterým se mění rozhodnutí 2007/230/ES o formuláři o předpisech v sociální oblasti týkající se činnosti v silniční dopravě
Zákon č. 247/2000 Sb., o získávání a zdokonalování odborné způsobilosti k řízení motorových vozidel
Zákon č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích