Jízda v koloně

From Wiki Katedry psychologie FF UPOL
Revision as of 21:48, 25 May 2020 by Bokto00 (talk | contribs) (→‎Překlad)
(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)
Jump to navigation Jump to search

Překlad

Slovensky: Jazda v kolóne
Anglicky: Driving in tailback traffic
Německy: Fahrt in der Kolonne

Vymezení pojmu

Kolony vznikají ve chvíli, kdy se na krátkém úseku silnice vyskytuje příliš mnoho automobilů a provoz je silnější, než umožňuje kapacita komunikace. Kromě opatření v oblasti infrastruktury je třeba působit i na samotné řidiče. Ne vždy je automobil nejvhodnějším dopravním prostředkem – v některých případech je výhodnější (časově i finančně) využít veřejnou dopravu (Havlík, 2005).

Na výskyt kolony může upozorňovat dopravní značka s názvem „Kolona.“ Upozorňuje řidiče na místa, kde častěji dochází k dopravním zácpám. Na některých dálnicích na kolony upozorňují informační tabule.

Hrozící kolonu umějí rozpoznat některé inteligentní systémy ve vozidlech. Jedno z těchto zařízení monitoruje zrychlování a zpomalování vozidla a snaží se určit, zda chování řidiče může přispět k vytvoření dopravní zácpy. Na základě vyhodnocených údajů pak poskytne řidiči informaci, jak jet plynuleji a ekologičtěji. Informaci o aktuálních kolonách mohou řidiči získat i prostřednictvím autorádia. Na informačních panelech na dálnicích bývá občas informace o doporučené rádiové frekvenci.

Doporučuje se neopouštět vozidlo, ale pokud kolona delší dobu stojí, je vhodné se čas od času protáhnout, alespoň se projít okolo auta, auto pořádně vyvětrat a procvičit si končetiny. Na pohyb by měli pamatovat zejména lidé trpící trombofilií. Riziko vzniku trombózy z dlouhého sezení je také zvýšené u osob s obezitou či nádorovými onemocněními, u kuřáků, těhotných žen, uživatelek hormonální antikoncepce a těch, kteří v minulosti prodělali cévní problémy (Havlík, 2005).

Nedoporučuje se však příliš vzdalovat od svého automobilu, protože jakmile se kolona rozjede, vůz by na místě blokoval provoz a mohl vést k dopravní kolizi. Při dopravních zácpách na frekventovaných silnicích či v nepřehledném terénu je však bezpečnější z vozidla vystoupit a čekat na vyřešení situace v bezpečí za svodidly. Každý, kdo takto opouští své vozidlo, je povinen obléci si reflexní vestu.

Při dojíždění ke stojící koloně je vhodné zapnout včas varovná světla a upozornit řidiče za sebou na nečekanou událost v dopravě (Havlík, 2013).

Řidiči v koloně stojících vozidel jsou také povinni vytvořit mezi automobily průjezdný pruh o šířce nejméně tři metry, aby jím mohla projet vozidla s právem přednostní jízdy (záchranná služba, policie, hasiči). Při vytváření průjezdného jízdního pruhu mohou řidiči vjet na krajnici nebo na střední dělicí pás (Zákon č. 361 / 2000 Sb.).

Pokud se kolona alespoň pomalu pohybuje, je nutné, aby se řidič plně soustředil na jízdu a bedlivě sledoval vozidla okolo sebe. Jízda v koloně je psychicky mnohem náročnější než samostatná jízda, vyžaduje obrovskou míru prozíravosti, pozornosti, ohleduplnosti a předvídavosti. I když je jízda pomalá, řidič by se měl plně soustředit na řízení, vypnout nebo ztišit rádio, omezit komunikaci s posádkou vozidla, nejíst, nepít, netelefonovat, nevěnovat se ničemu, co nesouvisí s řízením (Hamerníková, 2010).

Další související pojmy

Dopravní zácpa.

Odkazy

http://www.cspsd.cz/372-prujezdny-pruh-pro-vozidla-s-pravem-prednostni-jizdy
http://www.ibesip.cz/cz/pro-media/tiskove-zpravy/165-jizda-vozidel-s-pravem-prednostni-jizdy
http://www.pozary.cz/clanek/50673-prujezdny-pruh-pro-vozidla-izs-na-silnicich-o-dvou-a-vice-pruzich/
http://starriders.cz/page/klubove/pravidla-jizdy-v-kolone.php