Bezpečné dopravní chování

From Wiki Katedry psychologie FF UPOL
Revision as of 21:49, 25 May 2020 by Bokto00 (talk | contribs)
(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)
Jump to navigation Jump to search

Překlad

Slovensky: Bezpečné správanie sa v doprave
Anglicky: Safe traffic behaviour
Německy: Sicheres Fahrverhalten

Vymezení pojmu

Bezpečné řízení vozidla můžeme definovat jako řízení, které je v souladu s formálními předpisy, je předvídatelné (ostatními účastníky silničního provozu), je v souladu s místními normami a neohrožuje další účastníky silničního provozu, zejména ty zranitelné (Šucha, 2015).

S termínem bezpečné dopravní chování souvisí i pojem přizpůsobivé dopravní chování, které je popsáno v zákoně č. 361/2000 Sb. jako povinnost řidiče přizpůsobit své chování zejména stavebnímu a dopravně technickému stavu pozemní komunikace, povětrnostním podmínkám, situaci v provozu na pozemních komunikacích, svým schopnostem a svému zdravotnímu stavu a také přizpůsobit jízdu technickým vlastnostem vozidla.Současně je řidič povinen chovat se ohleduplně a ukázněně, aby svým jednáním neohrožoval život, zdraví nebo majetek jiných osob ani svůj vlastní, nepoškozoval životní prostředí ani neohrožoval život zvířat.

Charakteristickým znakem přizpůsobivého a bezpečného chování řidiče je schopnost správně předvídat změny v dopravní situaci a zhodnotit své schopnosti, které řidiči umožní bezpečné řízení vozidla či zvládnutí daného jízdního manévru. Řidič se nedopouští dopravních přestupků, nemá na svém kontě žádné body v bodovém systému ani zaviněné dopravní nehody. Nezavdává příčinu k dopravním konfliktům. Nejezdí pod vlivem alkoholu a drog. Neporušuje dopravní předpisy, neohrožuje svým chováním jiné účastníky silničního provozu, je tolerantní k chybě jiného účastníka a je ochoten kooperovat s ostatními účastníky silničního provozu s cílem odvrácení kolize či zmírnění jejích následků.

Šucha et al. (2015) uvádějí nároky na řidiče, které ovlivňují jeho chování: a) osobní normy, hodnoty a motivace; b) osobnostní vlastnosti; c) pozornost; d) inteligence; e) paměť; f) odolnost vůči monotonii; g) rychlost reakcí.

Zásady bezpečného dopravního chování platí v přiměřené míře i pro ostatní účastníky silničního provozu.