ADAS (Pokročilé asistenční systémy pro řidiče)
Překlad
Slovensky: ADAS (Pokročilé asistenčné systémy pre vodiča)
Anglicky: ADAS (Advanced Driver Assistance Systems)
Německy: FAS (Fahrerassistenzsysteme)
Vymezení pojmu
ADAS jsou inteligentní dopravní systémy, které přímo zasahují do řízení vozidla. Slouží řidiči v různých dopravních situacích tak, že zlepšují ekonomické aspekty jízdy, snižují požadavky na psychické zatížení řidiče; například tím, že udržují bezpečnou vzdálenost a boční odstup od překážky, kontrolují bezpečné přejíždění v jízdních pruzích, zvyšují množství poskytovaných informací nebo snižují výskyt chyb, kterých by se řidič mohl dopustit. Výkonná zařízení mohou převzít na krátkou dobu kontrolu nad vozidlem, aby změnily směr nebo rychlost jízdy. Cílem je snížit riziko vzniku dopravní nehody, vyhnout se nebezpečným dopravním situacím nebo je úspěšně vyřešit.
Systémy pro zvýšení komfortu jízdy mají usnadnit řízení vozidla tím, že za řidiče přebírají kontrolu chování vozidla při jízdních manévrech. K nejvíce rozšířeným ADAS patří elektronický stabilizační systém (ESC), inteligentní adaptace rychlosti (ISA), adaptivní kontrola jízdy (ACC), dynamické kontrolní systémy (ABS, ESP, aj.), parkovací asistenční systém (PTS), brzdový asistenční systém (BAS), protiprokluzový systém (ASR), asistenční systém nouzového brždění (ABA), kontrola jízdy v jízdních pruzích (LDP, LDW), systémy zlepšující vidění (VES), systémy monitorující ospalost (DAMS).Kromě systémů zvyšujících komfort jízdy se vyvíjí také preventivní bezpečnostní technologie, které umožňují včasné varování řidiče, vyhnutí se dopravní nehodě nebo snížení následků nehody, případně zabránění v jízdě ve specifických situacích (alkoholový zámek – alcolock).Při dlouhodobém používání těchto systémů může docházet ke snižování řidičských dovedností, snížení vigilance (soustředění pozornosti na jízdu), předvídavosti, citlivosti na nebezpečí nebo nadměrné spoléhání se na daný systém (Chaloupka et al., 1998). Tyto nevýhody se projeví především tehdy, když systém nefunguje nebo řidič výjimečně užije vozidlo, které není takto vybaveno. Pokročilé asistenční systémy pro řidiče proto nesmí vzbuzovat nerealistická očekávání. Navzdory výraznému rozvoji ADAS v posledních letech (Bengler et al., 2014) stále platí, že způsob řešení dopravní situace zůstává v konečném důsledku vždy na zodpovědnosti řidiče.
Další související pojmy
Telematika.
Odkazy
https://www.researchgate.net/profile/Karel_Schmeidler/publication/236201098_Human_-_Machine_Interface_in_car/links/0c960516ef16b8e790000000.pdf
https://de.wikipedia.org/wiki/Fahrerassistenzsystem
http://www.cdv.cz/vozidlove-systemy-pro-zvyseni-bezpecnosti/
Zimolog, B., & Konradt, U. (2006). Ingeneurpsychologie. Göttingen: Hogrefe-Verlag.