Diamant model
Překlad
Slovensky: Model diamant Německy: Diamant-Modell
Vymezení pojmy
Diamant je další z modelů, které se snaží postihnout, vysvětlit a také predikovat řidičovo jednání. Tento model vytvořila Christine Chaloupka-Risser (2005); upozorňuje na to, že pokud chce dopravní psycholog efektivně zhodnotit, jaká je míra pravděpodobnosti, že se řidič jako účastník silničního provozu bude chovat adekvátně, tak musí brát v potaz hned několik faktorů. Mluvíme tedy o dopravním systému z komplexního pohledu.
Prvním faktorem je řidič samotný, jeho schopnosti a osobnost: řidič jako individuum. Dalším faktorem je prostor, kde se doprava odehrává. Tento prostor můžeme nazvat „hracím polem“, anglicky „playing ground“ (Chaloupka-Risser, 2005).
Diamant model kromě řidiče počítá i s jinými účastníky silničního provozu (například další řidiči, chodci, cyklisti apod.) a pamatuje na jejich vzájemnou interakci. Tento model dále pracuje se společenským rozměrem, resp. s kulturou a normami v dané společnosti, ať už jsou tyto normy formální, nebo neformální (Chaloupka-Risser, 2005).
Dále model zahrnuje infrastrukturu a v neposlední řadě také vozidlo – dopravní prostředek, jeho vybavení a technické vlastnosti (Chaloupka-Risser, 2005).
Všechny výše zmíněné aspekty je nutné zvážit a propojit je se souvisejícími pravidly – formálními i neformálními – která jsou obsažena v daných částech systému. Potom teprve na základě přihlédnutí k tomuto modelu může dopravní psycholog efektivně posoudit způsobilost k řízení konkrétního řidiče. Konečným cílem je tedy bezpečnost provozu (Chaloupka-Risser, 2005).
Zdroj obrázkuː Diamant model lze graficky shrnout do podoby následujícího diagramu (Chaloupka-Risser, 2005; převzato ze Zámečník, 2010).
I když musí dopravní psycholog zvážit všechny aspekty daného modelu, v centru jeho zájmu je především člověk. Protože člověk je nakonec tím, kdo usedá za volant dopravního prostředku, on řídí tento konkrétní prostředek, řídí ho na konkrétní silnici a své jednání a chování buď přizpůsobuje, nebo nepřizpůsobuje aktuálním podmínkám silničního či jiného provozu (Rehnová & Černochová, 2013).
Chaloupka-Risser (2005) také vzhledem k danému modelu zmiňuje, že úlohou diagnostiky je hledání kompromisu mezi ochranou společnosti jako celku před nebezpečnými řidiči a zájmy jednotlivce, jež usiluje o účast na motorizované dopravě.