Bezpečnostní audit

From Wiki Katedry psychologie FF UPOL
Revision as of 07:47, 6 May 2020 by Bokto00 (talk | contribs) (Created page with "== Překlad == Slovensky: Bezpečnostný audit<br> Německy: Straßenverkehrssicherheitsaudits == Vymezení pojmu == Bezpečnostní audit pozemních komunikací (dále BA) vz...")
(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)
Jump to navigation Jump to search

Překlad

Slovensky: Bezpečnostný audit
Německy: Straßenverkehrssicherheitsaudits

Vymezení pojmu

Bezpečnostní audit pozemních komunikací (dále BA) vznikl v 80. letech 20. století ve Velké Británii jako reakce na velký počet nehodových lokalit na nových komunikacích (Pokorný, 2007). BA je preventivní nástroj, který umožňuje identifikovat potenciální bezpečnostní problémy v dokumentaci dříve, než jsou realizovány, což významně šetří nejen investiční prostředky, ale především může znamenat významnou úsporu při následném odstraňování nebezpečných míst. Audit je součástí projektování a realizace dopravních projektů, jehož cílem je, aby výsledné dílo bylo co nejbezpečnější pro všechny jeho uživatele (iBESIP, 2004).

Dle mezinárodního sdružení PIARC je BA systematická procedura, která vnáší do procesu dopravního plánování a projektování znalosti o bezpečném utváření pozemních komunikací za účelem prevence dopravních nehod. Tým nezávislých auditorů hodnotí potenciální nebezpečnost a rizikovost dopravního projektu z pohledu všech jeho uživatelů (PIARC, 2006).

Tato metoda prevence nehodovosti je tedy formální prověrkou dopravních projektů, v jejímž rámci auditor vypracovává zprávu o bezpečnostních rizicích (Simonová & Havránek, 2014). Může mít formu auditu projektové dokumentace, a to od fáze koncepce až do fáze dokumentace pro provádění stavby. BA hodnotí potenciální nebezpečnost a rizikovost dopravní stavby z pohledu všech jeho uživatelů a následně doporučuje návrhy jejich řešení. Účelem BA je zvýšení bezpečnosti (zejména velkých) dopravních projektů a prevence dopravních nehod, přičemž zvláštní pozornost je při vypracovávání auditu kladena na potřeby nejzranitelnějších účastníků provozu na pozemních komunikacích – chodců, cyklistů, motocyklistů, osob s omezenou schopností pohybu a orientace (Pokorný, 2007).

BA již existující infrastruktury se nazývá bezpečnostní inspekce, což je systematická prohlídka pozemní komunikace prováděná v dostatečných časových intervalech na ucelené síti pozemních komunikací za účelem identifikace rizikových míst a návrhu vhodných nápravných opatření (Simonová & Havránek, 2014).

Cílem BA je takové uspořádání pozemních komunikací, které:

  • Bude předcházet vzniku konfliktních situací.
  • Sníží možnost rizikového či chybného chování účastníka provozu. Podpoří bezpečné chování. AV případě vzniku nehody minimalizuje její následky.

Tím mají být sníženy celospolečenské ztráty a také náklady na dodatečné odstraňování nebezpečných prvků, nehodových lokalit nebo úseků (Pokorný, 2007; Kampf & Becková, 2005).

Dle Pokorného (2007) Existují tři základní druhy auditů:

  • Audit návrhu dopravního projektu.
  • Audit stávajícího (inspekce).
  • Audit specifických projektů (např. pracovních zón).

Na takto auditované lokalitě přitom dochází přibližně o 1 nehodu se zraněním či úmrtím ročně méně než na neauditované lokalitě s náklady v úrovni zhruba 0,5 % nákladů na realizaci stavby.Z tohoto důvodu byl BA zakotven do směrnice Evropského parlamentu a Rady 2008/96/ES o řízení bezpečnosti silniční infrastruktury ze dne 19. listopadu 2008 a následně v roce 2011 do Národní strategie bezpečnosti silničního provozu 2011–2020 (Simonová & Havránek, 2014). Tato směrnice vymezuje pravidla jejich provádění pouze na transevropské silniční síti TEN-T, a to ve všech fázích — projektování, výstavby i provozu. V České republice je k dispozici metodika pro provádění bezpečnostního auditu odpovídající evropským bezpečnostním standardům schválená v roce 2012 Ministerstvem dopravy ČR.

Další související pojmy

Dopravní infrastruktura, pozemní komunikace.

Odkazy

http://www.road-safety-audit.co.uk/
roadsafety.transport.nsw.gov.au/downloads/