Bezpeční řidiči

From Wiki Katedry psychologie FF UPOL
Jump to navigation Jump to search

Překlad

Slovensky: Bezpeční vodiči
Anglicky: Safe drivers
Německy: Sichere Fahrer

Vymezení pojmu

Stanovit, kdo je bezpečným řidičem, není jednoznačné. Mnoho autorů se na tento pojem dívá různě. Dopravní bezpečnost je závislá jednak na dopravní způsobilosti člověka, která zahrnuje charakterové vlastnosti (zodpovědnost v dopravních situacích), připravenost (znalosti a zkušenosti), tělesné, smyslové a duševní předpoklady, jednak na požadavcích dopravy (druhu účasti v dopravě, dopravní situaci, dopravních předpisech, konstrukci dopravních prostředků apod.) V dopravním systému je však za nejrizikovější faktor při řízení vozidla považován právě člověk (Šucha et al., 2013). Bezpečný řidič dodržuje bezpečný odstup (vzdálenost, aby se mohl vyhnout srážce v případě náhlého snížení rychlosti nebo náhlého zastavení vozidla, které jede před ním), obezřetně se chová v nepřehledných nebo jinak nebezpečných místech (zatáčkách, nepřehledných vrcholech stoupání a za nimi, na úzké komunikaci), chová se ohleduplně a ukázněně, aby svým jednáním neohrožoval život, zdraví nebo majetek jiných osob ani svůj vlastní, jak mu ukládá také zákon, přizpůsobí svou jízdu technickému stavu pozemní komunikace, povětrnostním podmínkám, situaci v provozu na pozemních komunikacích a také svým schopnostem a zdravotnímu stavu (Štikar, Hoskovec & Štikarová, 2003).

Bezpeční řidiči řídí čitelně – dají jasně najevo úmysly svého jednání na silnici včas ostatním, aby ti mohli dostatečně a bezpečně zareagovat a přizpůsobit svou jízdu celkové situaci. Jejich výraznou charakteristikou je dostatečná předvídavost a pružné jednání (Havlík, 2005).

Další charakteristikou bezpečného řidiče je plné a správné využívání bezpečnostních prvků vozidla – správné připoutání bezpečnostními pásy, použití dětských autosedaček pro přepravu dětí a malých osob, dohlédnutí na funkčnost deformačních zón správnou údržbou vozidla, pravidelná kontrola brzd, pneumatik, řízení a dalších částí vozidla, efektivní využívání elektronických systémů (BESIP, n.d.).

Řidič, kterého bychom mohli označit za bezpečného, by měl během řízení vykazovat základní znaky určené profesiogramem pro povolání profesionálního řidiče. Těmi jsou dobrý zdravotní stav, odolnost vůči hluku a dalším podmínkám ve vozidle, schopnost zrakové, sluchové a kinestetické diferenciace, zručnost, správný úsudek, kombinační schopnosti, dostatečná hlavně zraková paměť, schopnost soustředěné pozornosti, ale také rozdělení a přenášení pozornosti, odolnost vůči rušivým vlivům, vůči stresu, rychlé pracovní tempo, stabilita výkonnosti v čase, odolnost vůči únavě, účelné a rychlé rozhodování, zachování rozvahy při řešení neočekávaných a nebezpečných situací, přiměřené, stabilní a rychlé reagování, citová stabilita a zralost, přiměřená sebedůvěra, jistota, svědomitost, disciplinovanost, tolerance, sebeovládání, ohleduplnost, zdvořilost (Štikar, Hoskovec & Štikarová, 2003).

Pro výchovu bezpečného řidiče jsou důležité tři oblasti: časná předškolní a školní dopravní výchova a výcvik, pečlivé získání řidičského průkazu v autoškole a prevence rizik a nehod (prevence řízení pod vlivem alkoholu a drog a posouzení rizik z psychologického a medicinského hlediska). Dopravní výchova by měla být prováděna jak systematicky od mateřské přes základní po střední školství, tak hlavně příkladem a nápodobou v rodině (tudíž je velmi důležité dávat dětem správný vzor). Získání řidičského průkazu je jen začátkem a pro výchovu bezpečného řidiče se v mnoha zemích využívá institutu „řidičáku na zkoušku“ či řízení s mentorem. Také získání zdravého řidičského sebevědomí a zkušeností je dobrým předpokladem pro bezpečné řízení (Štikar, Hoskovec & Štikarová, 2003).

Posouzení, zda je řidič způsobilý k řízení motorového vozidla, tedy určitá minimální hranice pro určení bezpečného řidiče, se provádí v zákonem stanovených případech. Během tohoto vyšetření se posuzují základní anamnestické údaje (jednotlivosti představující riziko vzhledem k adaptativnímu a bezpečnému chování v dopravě ze školní, pracovní, osobní, vztahové i rodinné anamnézy), výkonnostní charakteristiky (intelekt, pozornost, senzomotorická reaktivita a koordinace, rozhodování a paměť), struktura a dynamika osobnosti (impulzivita, emocionalita, agresivita, tendence k riskování, sebekritičnost, soutěživost, odolnost vůči zátěži, neurotická a psychotická symptomatika).

Bezpečný řidič jezdí svižně, nikoli nervózně, současně zbytečně nekomplikuje dopravní situaci a chová se ohleduplně. Nedostane sebe ani ostatní většinou do komplikovaných situací (např. zrychlováním, pokud je předjížděn, apod.) a má předvídatelné standardní reakce (Šucha et al., 2013).

Za neselhávající řidiče jsou považováni ti přizpůsobiví se schopností předvídat, optimističtí, rozvážní, spíše nevzrušiví, svědomití, rozhodní, vyrovnaní, přiměřeně sebevědomí, flexibilní, spolehliví, empatičtí, odpovědní, se schopností sebeovládání, obezřetní, emočně stabilní a altruističtí (Havlík, 2005). Bezpečný řidič klade důraz na zásady bezpečného řízení vozidla – zbytečně nespěchá ve vysokých rychlostech, aby nezvyšoval riziko nehody, dbá na poctivé připoutání bezpečnostními pásy sebe i svých spolujezdců i na krátké vzdálenosti, důsledně dodržuje pravidlo, že alkohol a drogy za volant nepatří, protože zná důsledky řízení pod vlivem omamných a alkoholických látek, nepoužívá za jízdy telefon a také reflektuje, že ani telefonování s hands-free není zcela bezpečné, hlídá si dobu svého řízení s ohledem na možnou únavu a bezpečnostní přestávky, nesnaží se dojet trasu přes vlastní únavu či překonat mikrospánkový stav, počítá se všemi typy chodců a jejich nepředvídavostí, umí pracovat s fyzikálními zákony ovlivňujícími řízení (přilnavost – vliv zatížení kol, ztráta v bočním směru atd.), dodržuje bezpečnou vzdálenost, aby mohl spolehlivě zabrzdit v případě náhlého zpomalení vozidla jedoucího před ním, a to s ohledem na různé povětrnostní podmínky a stav vozovky (BESIP, n.d.).

Důležitým znakem bezpečného řidiče je, že když se dostane do rizikové situace nebo je ohrožován jiným řidičem, je schopen celou záležitost vyhodnotit rychle, efektivně s ohledem na zmírnění důsledků pro všechny zainteresované strany a reagovat v zájmu bezprostředního vyřešení situace.

Další související pojmy

Slušný řidič.

Odkazy

BESIPKY – řídíme čitelně: HYPERLINK https://www.youtube.com/watch?v=x8aTR7O4fNg&feature=youtu.be
Zásady bezpečné jízdy: HYPERLINK https://www.youtube.com/watch?v=Se8TFokvON4