Biofeedback

From Wiki Katedry psychologie FF UPOL
Jump to navigation Jump to search

Překlad

Slovensky: Biofeedback
Anglicky: Biofeedback
Německy: Biofeedback

Vymezení pojmu

Biofeeedback je specifickým druhem zpětné vazby, která trénuje mozek, aby reagoval na nové signály (West, 2007). Atkinson (2003, 514) jako jednu z behaviorálních technik pro zvládání fyziologických reakcí uvádí právě biofeedback, který definuje jako „informaci o zpětné vazbě, kterou jedinec dostává, a o určité proměnné svého fyziologického stavu, a potom se pokouší tento stav změnit“.

Mysl vždy ví, jak odpovídat na spoustu signálů. Například vede tělo k tomu, aby se třáslo, když je zima. Ostatní signály jsou méně zřejmé, méně patrné – jako teplota kůže, mozkové vlny a svalové pohyby. Když se člověk naučí číst tyto signály, může se naučit kontrolovat rozmanitost mysli a podmínky těla. Klíčem je použít nástroj/přístroj tak, aby signály těla byly dostupné mysli. Teplota těla je pouze příklad. Naše kůže nám udržuje teplotu, aniž bychom k tomu jakkoliv vědomě přispívali. Přidáme-li přístroj (teploměr), další trénink může začít. Například si představme sedící ženu, s teploměrem v každé ruce. Po několika trénincích a praxi se může naučit zvýšit svou teplotu kůže v jedné ruce, ale ne druhé. Neví přesně, jak to udělat, ale může sledovat změnu při čtení teploměru. Biofeedback předpokládá, že naučí-li se člověk kontrolovat teplotu své kůže, pomůže mu to naučit kontrolovat hladinu stresu. Jiné signály mohou indikovat faktory, které ovlivňují lidské zdraví – např. krevní tlak může být indikátorem úzkostí apod. Biofeedback dokáže ovlivnit nejen krevní tlak, ale také bolesti hlavy, migrény, puls i relaxaci svalů, které jsou v křeči (West, 2007).

Biofeeedback je využíván jako terapeutická metoda od 60. let 20. století, kdy Barry Sterman společně s manželi Otmerovými zkonstruovali první zařízení pro biefeedback trénink. Délka terapie je individuální v závislosti na typu problému, průměrná doba je půl roku. Svou roli zde má motivace klienta, aby nastavený program dodržel (Pražské specializované centrum, 1. října 2015).

Biofeedback je neinvazivní, alternativní léčebnou metodou, jejíž výhodou je, že nemá prokázány žádné vedlejší negativní účinky. Ačkoliv má několik forem, všechny obsahují tři základní body – signály, přístroj a cvičení. Pokud zkombinujeme tyto tři věci, můžeme začít využívat zpětnou vazbu k učení. Muž se dívá na blok barevných světel, zatímco elektrody připojené k jeho hlavě měří rozdílné fyziologické odpovědi (West, 2007). Tato terapeutická metoda umožňuje regulaci frekvencí elektrické aktivity mozkových vln, k čemuž využívá speciální počítačový program. Aktivita mozku (EEG) je snímána a modifikována do jednotlivých prvků počítačové hry, která zprostředkuje zpětnou vazbu o úspěšnosti tréninku pomocí zrakové, sluchové nebo taktilní dráhy. Můžeme říct, že se jedná o trénování mozku, které se provádí do té doby, než se způsob fungování zapamatuje a osvojí. Nově naučený způsob regulace organismu se naučí adekvátně využívat a střídat jednotlivá užší frekvenční pásma a udržet se v nich po dostatečně dlouho dobu, což zlepšuje fungování centrálního nervového systému (CNS). Efektem je zlepšení učení, jeho efektivita a menší výdej energie pro využívání svých schopností a kapacity. Účelem celého zařízení je zredukovat poruchy způsobené nedostatečnou schopností regulačních mechanismů CNS (Pražské specializované centrum, 1. října 2015).

Biofeedback zahrnuje elektromyogram (EMG), který měří tonus svalů, senzor pro povrchovou teplotu kůže, senzory pro galvanické napětí kůže měřící aktivitu potních žláz a EEG neboli elektroencefalogram, který snímá aktivitu mozku (West, 2007). V dopravní psychologii se tato technika používá u řidičů s problémy s pozorností, soustředěním, stresem, trémou za volantem a jako relaxační technika při dalších problémech.

Další související pojmy

Biologická zpětná vazba, feedback, EEG-biofeedback.

Odkazy

Association for Applied Psychophysiology and Biofeedback (AAPB)
Edmonds, W.A., & Tenenbaum, G. (2012). Case studies in Applied psychofysiology. Neurofeednack and Biofeddback Treatments for Advances in Human performance. Chichester: Wiley Blackwell.
Mayo ClinicSchwartz, M. S., & Andrasik, F. (2005). Biofeedback: A Practitioner's Guide. New York: Guilford Publications.