Cyklistická doprava

From Wiki Katedry psychologie FF UPOL
Jump to navigation Jump to search

Překlad

Slovensky: Cyklistická doprava
Anglicky: Cycling
Německy: Fahrradverkehr

Vymezení pojmu

Cyklistická doprava je druh dopravy, kdy dopravní funkci plní jízdní kolo. Cílem použití jízdního kola není tedy sport či zlepšení fyzické kondice, ale přesun z bodu A do bodu B. Dle Herliho (2004) se jedná o jednu z nejběžnějších forem dopravy pomocí lidské síly. Jízdní kolo se používá většinou na kratší vzdálenosti (3–15 km) k dojíždění do školy, do práce, k rozvážení poštovních zásilek či výrobků (například pečiva). V některých městech můžeme nalézt cyklistické kurýry i nákladní jízdní kola, která převáží malé dodávky zboží na malém území se špatnou dostupností. Méně běžnou formou jsou velotaxi sloužící k přepravě osob. K pozitivům cyklistické dopravy patří její sociální a ekonomické výhody, kladný vliv pohybu na zdraví člověka, nedochází ke znečištění ovzduší, nezpůsobuje dopravní zácpy. V Japonsku tvoří cyklistická doprava 17 % (Hirotaka, Akinori & Kaoru, 2000), v Pekingu se dokonce používají 4 miliony jízdních kol a v Nizozemsku je prostřednictvím jízdního kola realizováno 27 % přesunů. V České republice se dostáváme k národnímu průměru 4 % (Martinek, 2007), podíl cyklistiky na přepravní práci je však v jednotlivých městech velmi odlišný, například v Uherském Hradišti až 21 % (Timur, 2011).

Podstatnou otázkou v cyklistické dopravě je její bezpečnost. Ta stojí na třech zásadních pilířích. Prvním je změna chování a dopravní výchova, což je oblast, kde svou roli sehrává dopravní psychologie. Dalším podstatným bodem je kontrola dodržování dopravních pravidel a zlepšení infrastruktury pro cyklisty spojené s tvorbou zón s rychlostí omezenou na 30 km/hod. (Cyklodoprava, 2015).

Cyklisti vzhledem k tomu, že nejsou dostatečně chráněni, patří ke zranitelným účastníkům dopravy. K bezpečné jízdě na kole a jejím náležitostem se věnuje nejen BESIP, ale i jiné výzkumy, které dokládají, jak mohou být pády z kola nebezpečné. V rámci cyklistického desatera jsou uváděna tato základní doporučení: Dbejte na stav kola a jeho výbavu, snažte se vidět a být viděni, vyhněte se alkoholu a omamným látkám, vydejte se jen na cestu, kterou zvládnete, buďte ohleduplní a předvídatelní, komunikujte s okolím, jezděte při pravém okraji a s rozestupy, dávejte pozor na mrtvé úhly, kolo zamykejte s rozmyslem k pevnému objektu na dobře viditelném místě, kolizi se zraněním vždy nahlaste (BESIP, 2015).

Jízdní kolo jako dopravní prostředek představuje, jak již bylo řečeno, několik výhod – od ekologické stránky přes nízké náklady na provoz, přístupnost téměř všem věkovým kategoriím až po pozitivní vliv na zdraví. Nelze však podporu tohoto druhu dopravy zaměřovat jen na budování cyklostezek, ale zaměřit se také na další služby s tím spojené. Patří sem například zřizování prostor pro bezpečné odstavení kola, úschovu zavazadel či půjčování kol. Otázkou je také legislativní úprava proplácení služebních cest vykonávaných na kole (Cyklodoprava, 2015).

Ministerstvo dopravy ČR a Centrum dopravního výzkumu, v. v. i., vytvořily společný projekt Cyklodoprava, který je nástrojem a součástí Národní strategie rozvoje cyklistické dopravy ČR. Cílem tohoto projektu je podporovat cyklistickou dopravu jako ekologický, efektivní a zdravý způsob dopravy na krátké vzdálenosti v obcích a ve městech ČR.

Národní strategie rozvoje cyklistické dopravy České republiky z 7. července 2004 stanovuje cíle:

  • „Posílit pocit jistoty a bezpečí cyklistům a jejich okolí při jízdě na kole.
  • Masivně rozvinout cyklodopravu pro denní užití.
  • Vytvořit prostor pro vybudování husté sítě cyklostezek po celém území České republiky s přispěním fondů Evropské unie.
  • Obyvatelům poskytnout dostatek příležitostí ke změně životního stylu přispívajícího k upevňování jejich zdraví.
  • Denní jízdou na kole zásadně přispět k prevenci civilizačních chorob.
  • Přispět ke zkvalitnění životního prostředí.
  • Poskytnout doplňující vzdělání obyvatelům, včetně dalších informací o svobodné volbě dopravního prostředku, o ochraně životního prostředí, o udržitelném rozvoji, o zdravém životním stylu a o nových podnikatelských možnostech.Přispět k rozvoji cestovního ruchu.Poskytnout veřejnosti příležitost aktivně se zapojit do realizace i aktualizace Cyklostrategie“ (Hřebíčková, 2007, 69).

Je prokázáno, že čím je ve městě více cyklistů a chodců, tím jsou tato města bezpečnější. Podpora cyklistiky vede k zvýšení bezpečnosti a snížení počtu dopravních nehod. Důvodem je to, že čím je více chodců a cyklistů ve městě, tím je vyšší pozornost dalších účastníku dopravy vůči nim. Jestliže řidiči motorových vozidel očekávají výskyt cyklistů, dávají na ně při řízení větší pozor, a to i když odbočují vpravo. (Cyklodoprava, 2015).

Další související pojmy

Dopravní cyklistika, cyklodoprava.

Odkazy

European Cyclists' Federation
Road Safety Charter
Asociace cykloměst
Cyklistická akademie
Česko jede – vše o cykloturistice
Nadace Partnerství