Design rozhraní člověk–stroj

From Wiki Katedry psychologie FF UPOL
Jump to navigation Jump to search

Překlad

Slovensky: Design rozhranie človek-stroj
Anglicky: Design of man-machine interface
Německy: Design der Mensch-Maschine-Schnittstelle

Vymezení pojmu

Designem poskytovaných informací ve vozidle se zabývá technická norma ISO TR 16352. Vyjádření také poskytla komise EU ve svém doporučení (Doporučení komise, 2008). V těchto dokumentech jsou uvedena vodítka pro zobrazení a umístění informací z hlediska jejich srozumitelnosti, charakteristik vnímání, zátěže a zohlednění aktuální dopravní situace.

Správné zobrazení informace zvyšuje schopnost získat správný náhled na situaci a reagovat v souladu s co největší bezpečností. Náročnost úkolů může být výrazně ovlivněna designem rozhraní člověk–stroj. Designové řešení by mělo respektovat skutečnost, že během stresové situace se snižuje percepční kapacita řidiče (může přehlédnout, nezpracovat nebo podcenit důležitou informaci), proto by ovládání a sdělování mělo mít intuitivní charakter a snižovat riziko zahlcení informacemi. Nejčastějšími chybami designérů jsou:

  • Související informace nejsou zobrazeny vedle sebe.
  • Neadekvátní kontext.
  • Snaha zprostředkovat co nejvíce informací.
  • Zobrazení nevhodným způsobem.
  • Příliš mnoho tvarů.
  • Zbytečné okrasy.
  • Neadekvátní využití barev a jejich kontrastu.
  • Špatné rozmístění ukazatelů (Vajnerová, et al., 2008).

Nejvíce informací je při řízení vozidla přijímáno zrakem. Příliš mnoho informací může působit jako distraktor. Vizuální informace by měla být snadno čitelná; nesmí řidiče zbytečně rozptylovat, měla by být v omezeném rozsahu, aby nevyžadovala delší pohled mimo silnici. Z hlediska primární úlohy, tj. řízení vozidla, by měly být informace nezbytně nutné k řízení umístěny na dobře viditelném místě, měly by podávat ucelenou informaci, aby nad ní řidič nemusel přemýšlet, a měly by být čitelné jedním pohledem, případně několika pohledy, které jsou natolik krátké, že neovlivní bezpečnost řízení. Charakteristiky barev (jas, intenzita, kontrast, kombinace) by neměly rušit řidiče při řízení. Měl by být dodržován zažitý symbolický význam barev (Vajnerová, Bernášková & Černochová, 2008).

Podle charakteristiky a naléhavosti by měly varovné informace být předávány prostřednictvím zraku, sluchu nebo dotykem, případně jejich kombinacemi. Např. důležitá vizuální informace by měla být zdůrazněna i zvukem (ISO TR 16352).

Odkazy

http://www.silmos.cz/@files/doc1921.pdf
https://de.wikipedia.org/wiki/Benutzerschnittstelle