Dopravní konflikt

From Wiki Katedry psychologie FF UPOL
Jump to navigation Jump to search

Překlad

Slovensky: Dopravný konflikt
Anglicky: Traffic conflict
Německy: Verkehrskonflikt

Vymezení pojmu

Za dopravní konflikt považujeme pozorovatelnou situaci, při které se k sobě dva nebo více účastníků silničního provozu přiblíží v prostoru a čase natolik, že hrozí riziko kolize, pokud se jejich pohyb nezmění. Konflikty tak zahrnují nejen dopravní nehody samé, ale i nerušené průjezdy křižovatkou. Data o konfliktech jsou zpravidla získávána pozorováním v terénu. Hodnocení jednotlivých hodnotitelů může být subjektivně zkresleno. Sledování je také omezeno za snížené viditelnosti a je závislé na případném technickém vybavení pozorovatelů (Ambros, 2013).

Existuje několik metod sledování konfliktů. Nejuznávanější metoda pochází ze Švédska. Je zaměřena na odhad rychlosti a vzdálenosti od místa potenciální kolize. Na základě těchto hodnot se poté počítá tzv. čas do nehody. Podle času do nehody a rychlosti vozidla, které provedlo úhybný manévr, se hodnotí závažnost konfliktu (Ambros & Kocourek, 2013).

V ČR je hojně využívána metoda, která vznikla na půdě ČVUT. Při ní probíhá fyzické sledování situace na místě. Druhá metoda byla vyvinuta Vysokou školou báňskou v Ostravě a využívá sledování pořízeného videozáznamu. Obě metody hodnotí závažnost dopravního konfliktu subjektivně na základě názoru jednoho či více hodnotitelů. Výsledkem sledování dopravní situace bývá obvykle konfliktní diagram, který se kreslí na podklad zákresu lokality.

Dopravní konflikt nevzniká při nehodě jediného účastníka (např. jízda na červenou, otáčení se v křižovatce aj.). Účastníci vždy musejí být alespoň dva (Ambros & Kocourek, 2013).

Konflikty mohou být prvotní anebo následné (vznikají následkem prvotního konfliktu) pozorovatelů (Ambros, 2013).

Konflikty mohou probíhat na několika stupních závažnosti. Stupeň 0 je vyhrazen pro chování či situace, které mohou mít vliv na bezpečnost (například přecházení mimo přechod). Nedochází u nich k žádným manévrům anebo se týkají pouze jednotlivců, takže nesplňují definici pravého dopravního konfliktu, pouze se jedná o situaci potenciálně rizikové. Druhým stupněm je lehký konflikt, při němž dochází ke změně směru, závažnost celé situace je nízká. Třetí stupeň představují střední konflikty, při kterých dochází k určitému omezení, účastník dopravního provozu je nucen učinit náhlou reakci, např. uskočit. Při čtvrtém stupni dochází k ohrožení a jedná se o těžký konflikt. Účastník provozu musí vykonat prudký, nouzový manévr. Nejzávažnějším typem dopravního konfliktu je potom dokonaná dopravní nehoda (Ambros & Kocourek, 2013).

Další související pojmy

Riziková dopravní situace, krizová dopravní situace, nebezpečí dopravní nehody, skoronehoda.

Odkazy

http://www.czrso.cz/clanky/jsou-dopravni-konflikty-vhodny-ukazatel-bezpecnosti-silnicniho-provozu/
http://www.czrso.cz/clanky/metodika-sledovani-a-vyhodnocovani-dopravnich-konfliktu/
http://www.euro.cz/byznys/dopravni-konflikt-800180
http://www.silnice-zeleznice.cz/clanek/sledovani-dopravnich-konfliktu-jako-ukazatelu-bezpecnosti-dopravy/