Dopravní nehoda

From Wiki Katedry psychologie FF UPOL
Jump to navigation Jump to search

Překlad

Slovensky: Dopravná nehoda
Anglicky: Traffic accident
Německy: Verkehrsunfall

Vymezení pojmu

Dopravní nehodu můžeme definovat jako náhlou a nepředvídatelnou událost v dopravním provozu, která negativně ovlivňuje normální průběh dopravy. Při dopravní nehodě může dojít k poranění nebo smrti účastníků dopravy, případně k materiální škodě na vozidle či jiném majetku (Pardel, 1988).

Pavlíček definuje dopravní nehodu jako událost v silničním provozu, při níž dojde k usmrcení nebo zranění osoby anebo ke škodě na majetku v přímé souvislosti s provozem vozidla. Dopravní nehody dělí na havárie, srážky, jiné nehody, malé dopravní nehody a velké dopravní nehody. Havárie jsou dopravní nehody, kdy má na nehodě účast pouze jediné vozidlo. Srážky znamenají střet dvou a více účastníků silničního provozu. Jiné nehody jsou ty, které nelze zařadit jinam, např. nehody při vypadnutí či vyskakování z vozidla (Pavlíček & Kopecký, 1995).

Dopravní nehodou v silničním provozu se myslí pouze taková nehoda, která se stala nebo byla započata na pozemní komunikaci. Nicméně místo ležící mimo pozemní komunikaci není v zákoně definováno. Vyhláška 99/1989 Sb. znala pojem „místo ležící mimo silnici“ a odkazuje se na ni i současný výklad zákona, ale tento pojem je velmi nepřesný. Podmínkou pro vznik dopravní nehody je také škoda na zdraví či majetku a pohyb vozidla. Dopravní nehodou tak např. není srážka chodce a osoby jedoucí na in-line bruslích (Beran, 2007).

Dopravní nehoda vzniká jako následek chyby či selhání techniky, lidského činitele nebo kombinací předchozích dvou činitelů (Pardel, 1988). Selhání lidského činitele je nejčastější.

Dopravní nehody na pozemních komunikacích můžeme dělit na malé a velké. Malé dopravní nehody jsou ty, ke kterým nemáme povinnost volat policii. U těchto nehod je hmotná škoda na zúčastněných vozidlech malá, není způsobena škoda na majetku třetí osoby a účastníci se dohodnou, kdo nehodu zavinil. K velké dopravní nehodě policii volat musíme. Je to nehoda, kdy došlo ke zranění či usmrcení osoby, hmotná škoda přesahuje 100 000 Kč nebo byl poškozen majetek třetí osoby.

Podle zákona č. 361/2000 Sb. § 123 vede evidenci dopravních nehod policie. Tato evidence obsahuje údaje o účastnících dopravní nehody, údaje o vozidlech, která měla účast na dopravní nehodě, údaje o místu a době dopravní nehody a údaje o příčinách dopravní nehody. Centrální evidenci dopravních nehod pak vede Ministerstvo vnitra ČR.

Viníka dopravní nehody zpravidla určuje policie. Je-li přestupek v podobě dopravní nehody projednáván obecním úřadem, je podkladem pro rozhodování o vině policejní šetření. Tam, kde je vina jednoznačná a nejedná se o závažnější nehodu a viník své zavinění nepopírá, rozhodne policista na místě. Závažnější dopravní nehoda může být posuzována v soudním řízení.

Dopravní nehody jsou projednávány ve správním nebo trestním řízení. Ve správním řízení se projednávají méně závažné dopravní nehody. Přestupky, za které lze uložit zákaz řízení, nesmějí být řešeny na místě, v tzv. blokovém řízení. Trestní řízení nastupuje v případě, že se jedná o závažnější situaci, zejména dojde-li k újmě na zdraví či životě, v případě jízdy pod vlivem alkoholu a neposkytnutí pomoci (Beran, 2007).

Každá dopravní nehoda je tvořena nehodovým jednáním a nehodovou událostí. Nehodové jednání účastníka zahrnuje jeho konání či opomenutí, kterým způsobil nehodovou událost. Za nehodovou událost pokládáme konkrétní projev silniční dopravní nehody, tj. konkrétní průběh a následek nehody (Chmelík, 2009).

Další související pojmy

Bouračka, havárka, kolize.

Odkazy

http://www.dopravniinfodnes.cz/typ-nehody/
http://www.ibesip.cz/cz/ridic/rady-a-tipy/dopravni-nehoda
http://www.mdcr.cz/NR/rdonlyres/09FF5AEE-E24F-40DB-943B-2BF5908C714D/0/euroformular.pdf
https://portal.gov.cz/portal/obcan/situace/116/117/
http://www.uamk.cz/index.php?option=com_doprava&a=aktualni-doprava&Itemid=176
http://www.zakruta.cz/dopravni-informace-nehody/