Dopravní prostředek

From Wiki Katedry psychologie FF UPOL
Jump to navigation Jump to search

Překlad

Slovensky: Dopravný prostriedok
Anglicky: Means of transport
Německy: Verkehrsmittel

Vymezení pojmu

Dopravní prostředek lze definovat jako dopravní element nebo komplet (vozidlo, loď, letadlo, vlak atd.), který se pohybuje po dopravní cestě. Král (nedat.; in Zíka, nedat.) definuje dopravní prostředek jako „technický prostředek, jehož pohybem se doprava uskutečňuje”.

Dopravní prostředky můžeme dělit z několika hledisek. První typologii nalezne čtenář v Otevřené encyklopedii Wikipedie, a to dělení dopravních prostředků na ty poháněné animální silou, silou strojů neboli působením energie dodané energetickým zařízením, a na dopravní prostředky poháněné přírodní silou (forces of natural equipment) (Dopravní prostředek, nedat.). Do zvláštní skupiny můžeme zařadit dopravní zařízení, která se pohybují prostřednictvím fyzikálních vlastností prostředí, jakou je například gravitace. Za poslední skupinu dopravních prostředků lze považovat prostředky využívající kombinaci různých sil a ústrojí. Sem lze zařadit např. kyborg, bionik, neboli strojní zařízení budoucnosti (Skripta DOMP, 2010).

Rozlišujeme dopravní prostředky řízené animální silou, které můžeme dále rozčlenit na ty poháněné lidskou, nebo zvířecí silou. Dopravní prostředky poháněné silou strojů jsou další kategorií; patří k nim například vlak, motocykl, automobil, autobus, trolejbus, tramvaj, metro, lanovka, lyžařský vlek, loď, ponorka či letadlo. Nakonec zmiňované dopravní prostředky poháněné přírodní silou: jsou to například balón, větroň, plachetní loď či vor. (Dopravní prostředek, nedat.).

Dopravní prostředek můžeme rozlišit také na pozemní, vzdušný nebo vodní. Dále lze dělit na dopravní prostředky vedené nebo volné, či na základě druhu přepravy rozlišit na dopravní prostředky určené pro dopravu osob, nákladů nebo kombinovanou. Jsou dopravní prostředky, které lze označit jako nekonvenční. Patří k nim například kabinkové dráhy. Lze předpokládat, že vzhledem k vývoji se nekonveční dopravní prostředky mohou časem stát konvenčními a zároveň se zvýší jejich různorodost (Nantl, 2013).

Kde nacházíme propojení psychologie a dopravního prostředku? Psychologové se svou prací podílejí na ergonomickém umístění ukazatelů a ovladačů ve vozidle, vhodným výhledem z vozidla, informačních a asistenčních systémech. Dalšími společnými tématy je otázka zvolení barev, světla, informačního přetížení či distrakce řidiče. Například k podobě palubní desky automobilu mohou psychologové přispět svými poznatky z oblasti psychologie, a tím ovlivnit možnosti ovládání vozidla a konečnou podobu umístění ovladačů (Rehnová, 2012). Šucha (Personal communication, November 8, 2014) naznačil, že dopravní prostředek, jako například automobil, z pohledu psychologie umožňuje řidiči překročit rychlost, která je dána lidskou konstitucí, nazvěme to „přirozenou rychlostí člověka“. Avšak tím, že člověk uměle překračuje tuto rychlost, je ovlivněna jeho pozornost a dále pak riziko chybných reakcí. Svět je sice jednodušší a rychlejší, na druhou stranu je to vykoupeno mírou nehodovosti v rámci dopravních situací.

Odkazy

Dopravní prostředky. (nedat.) Získáno 12. října z: Informační systém o uplatnění absolventů škol na trhu práce; http://www.infoabsolvent.cz/Obory/KartaOboru/2345M01¨