Hromadná doprava

From Wiki Katedry psychologie FF UPOL
Jump to navigation Jump to search

Překlad

Slovensky: Hromadná doprava
Anglicky: Public transport
Německy: Öffentlichen Personennahverkehr ÖPNV

Vymezení pojmu

Hromadná doprava slouží k hromadné přepravě osob. Často je však zaměňována za městskou hromadnou dopravu. Hromadná doprava však zahrnuje všechny tyto typy dopravy:

  1. Železniční – na krátké i dlouhé vzdálenosti, forma dálkové vysokorychlostní dopravy a příměstské.
  2. Silniční – autobusová – pro přepravu menšího počtu osob, na krátké a středně dlouhé vzdálenosti.
  3. Letecká – na dlouhé a velmi dlouhé trasy.
  4. Vodní – na krátké a středně dlouhé vzdálenosti, což zahrnuje dopravu vnitrozemskou nebo pobřežní; v rámci velkých vzdáleností hovoříme o oceánských plavbách; jen rekreační v podmínkách ČR.
  5. Městská – přepravuje osoby na území ohraničené sídelní jednotky. Zahrnuje metro – podzemní dráhu pro velké proudy osob, dále podpovrchovou tramvaj, rychlodráhu (příměstská, městská, tramvajová) a tramvaj. Pro menší počet cestujících zahrnuje autobus, trolejbus a nekonvenční dopravu.
  6. Ozubnicové a lanové dráhy – pro překonávání větších výškových rozdílů.
  7. Nekonvenční – např. pohyblivé chodníky, kabinková doprava, dráhy s magnetickým polštářem.

Pokud chceme hromadnou dopravu definovat, nejčastěji se nabízí definice právě zmíněné městské hromadné dopravy. Dle ní je městská hromadná doprava „systém linek osobní veřejné dopravy určených k zajišťování dopravní obsluhy na území města hromadnými dopravními prostředky. Obvykle mívají města vlastní integrovaný dopravní systém (buď pro samotné území města, nebo i pro jeho okolí), v němž platí jednotné přepravní a tarifní podmínky, a provoz linek MHD je dotován městem jednotným způsobem. Součástí městské hromadné dopravy však mohou být i linky, které nejsou součástí takového integrovaného systému a mají vlastní, odlišné podmínky nebo nejsou dotované městem“ (Wikipedia, 10. února 2015). Hromadná doprava je typem osobní dopravy a je využívána nejen občany dané země, ale hraje svou podstatnou roli i v otázce cestovního ruchu. Je totiž využívána také turisty, hlavně ve městech. Tudíž její parametry jsou turistům přizpůsobeny, a to jak v otázce vícejazyčných názvů, bezpečnosti, spolehlivosti apod.

Jestliže je individuální automobilové dopravě zabráněno (z jakéhokoliv důvodu), dochází k rozhodování na úrovni hromadná doprava versus jednostopá vozidla. V potaz jsou brány postoje k těmto dvěma druhům dopravních prostředků. Zvláště turisti v cizím městě volí variantu hromadné dopravy. Příkladem je pražská městská hromadná doprava, která například za rok 2007 přepravila 1,2 miliard cestujících, z čehož polovina cestovala metrem – to je 537 milionů osob (Štikar & Hoskovec, 1995).

Řidiči městské hromadné dopravy jsou povinni se podrobit dopravněpsychologickému vyšetření, jelikož jsou na ně kladeny v rámci dopravy vysoké nároky. Dopravní psycholog zjišťuje shodu mezi psychickými nároky a reálnou psychickou a psychosomatickou kapacitou řidiče s ohledem na druh dopravního prostředku. Podstatnou součástí je zohlednění kvalifikace, praxe, zkušeností, zdravotní a tělesné způsobilosti řidiče a jeho mravního profilu. Pro výběr na určitou pozici mohou existovat speciální baterie, například pro testování řidiče autobusu existuje speciální testová baterie AO-6.

Další související pojmy

Městská doprava, městská hromadná doprava, MHD, veřejná doprava.

Odkazy

Integrovaný dopravní systém